TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.
Postoj
Postoj

Nemecko aj Poľsko zaznamenali absolútny teplotný rekord. V spolkovej krajine Brandenbursko na východe Nemecka namerali 41,7 °C, v poľskej obci Słubice zas hodnotu 40,5 °C.

--------------- Koniec flashky ---------------

V oboch prípadoch ide o nemecko-poľské pohraničie. Z predbežných údajov nemeckej DWD taktiež vyplýva, že v noci na nedeľu neklesla teplota pod 29,4 °C. Tým bol o dva stupne prekonaný predchádzajúci rekord najteplejšej noci z roku 2003 pre Nemecko.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu upozornila, že Európa je najrýchlejšie otepľujúcim sa kontinentom na svete a zahrieva sa dvakrát rýchlejšie ako je globálny priemer.

„V súčasnosti 150 miliónov ľudí prežíva extrémne horúčavy, stovky ľudí zomreli, školy sú zatvorené a elektrické siete kolabujú,“ skonštatoval na sieti X šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vlna horúčav, aká sa vyskytuje raz za generáciu, sa teraz objavuje takmer každý rok, dodal.

Poľský rekord zaznamenal hydrometeorologický ústav IMGW. Predchádzajúci rekord nameraný v roku 1921 v Prószkówe na juhu krajiny bol zrejme ešte predtým prekonaný v meste Toruň, kde namerali 40,3 °C.

„Ak sa táto hodnota potvrdí v rámci štandardného overovacieho procesu a procesu kontroly kvality vykonaného v súlade s postupmi IMGW, bude to najvyššia zaznamenaná teplota v histórii oficiálnych meteorologických meraní v Poľsku,“ napísal IMGW v príspevku na Facebooku.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 3 hodinami

„Môj odchod bol aj tichý protest, keď ostatné metódy už nezaberajú a politici si stále viac dovoľujú. Odmietam budovať krajinu pod vedením garnitúry, ktorá nerobí nič so systémom, ktorý vám hádže polená pod nohy. A najmä vtedy, keď chcete začať,“ hovorí rómsky lekár Ján Deme, ktorý robil očného v Rimavskej Sobote, kam sa na dva roky vrátil z českej kliniky, no nakoniec opäť odišiel do Prahy. V čom mu český systém vyhovuje viac? A čo sa musí zmeniť v rómskej komunite, aby z nej vzišlo viac lekárov? 

Bol to aj tichý protest. Chcel som si tu kúpiť ambulanciu, ale pri Prahe bola o polovicu lacnejšia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť