Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2022, 08:13

Vesmírnu loď Orion naviedli na vzdialenú obežnú dráhu okolo Mesiaca

USA sa po viac ako polstoročí snažia o obnovenie mesačných misií s ľudskou posádkou. 

Bezposádkovú kozmickú loď Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) naviedli na obežnú dráhu okolo Mesiaca. Stalo sa tak niečo vyše týždňa po štarte misie z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, uviedla v sobotu agentúra AFP.

Operátori pozemného riadiaceho strediska misie v piatok „úspešne aktivovali raketové motory, čím naviedli Orion na vzdialenú retrográdnu obežnú dráhu,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na stránke NASA, z ktorého cituje TASR.

Americká vesmírna agentúra vysvetlila, že obežná dráha Orionu, v ktorom sú namiesto astronautov len figuríny vybavené senzormi, sa nachádza vo vzdialenosti približne 64 400 kilometrov od Mesiaca. Najbližší prelet v blízkosti tejto jedinej prirodzenej družice Zeme Orion absolvoval v pondelok, keď sa od neho nachádzal len zhruba 128 kilometrov.

Orion je súčasťou nového vesmírneho programu NASA s názvom Artemis, ktorého cieľom je po vyše 50 rokoch – od ukončenia vesmírneho programu Apollo – opäť dopraviť astronautov na povrch Mesiaca. Do vesmíru ho v rámci misie Artemis I vyniesla nosná raketa SLS, ktorá po opakovaných odkladoch odštartovala 16. novembra.

Ide o testovací let, ktorý má preveriť bezpečnosť a funkčnosť kľúčových systémov Orionu v podmienkach vesmíru. Kozmická loď má za približne týždeň preletieť zhruba polovicu stanovenej orbity okolo Mesiaca a potom sa vydá na spiatočný let na Zem. Orion by mal napokon 11. decembra dopadnúť do vôd Tichého oceána.

Po tomto skúšobnom lete by mala nasledovať misia Artemis II aj s ľudskou posádkou. Štart rakety Orion je naplánovaný na máj 2024. Vyvrcholením má byť misia Artemis III, ku ktorej dôjde najskôr v roku 2025 a jej hlavným cieľom je opätovne dostať ľudí na povrch Mesiaca.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V dolinách a kotlinách môže teplota v pondelok ojedinele klesnúť pod mínus 20 stupňov Celzia. Súvisí to s presunom tlakovej výše do našej oblasti. SHMÚ upozorňuje, že najvýraznejší pokles teploty nastane v Banskobystrickom kraji, na Gemeri, dolnom Spiši a pod Tatrami. (tasr)

pred 3 hodinami

Ministerstvo vnútra eviduje 108 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Vyzýva tiež vodičov na zvýšenú opatrnosť na cestách. Horskí záchranári varujú pred lavínami. „Mimoriadna situácia pre celý okres vyhlásená prednostom okresného úradu platí naďalej v Čadci, v ostatných prípadoch platia mimoriadne situácie na úrovni obcí a miest, ktoré vyhlásili starostovia alebo primátori," priblížila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti SSC Neapol sa opäť priblížili k zisku titulu v talianskej Serii A. V zápase 21. kola zvíťazili aj so slovenským stredopoliarom Stanislavom Lobotkom v zostave na pôde Spezie Calcio 3:0. Neapol dosiahol piaty ligový triumf v sérii, po ktorom má na čele tabuľky 16-bodový náskok pred Interom Miláno. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovenskí tenisti ani na štvrtý pokus nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára. V kvalifikačnom dueli prehrávajú na harde v Groningene s Holandskom 0:3. Slováci budú v septembri bojovať o to, aby si v roku 2024 mohli opäť zahrať o účasť medzi elitnou 16-kou. (tasr)

pred 4 hodinami

Robert Kaliňák zo Smeru uviedol, že prípad Lenky Wittenbergerovej, ktorá ako šéfka Finančnej správy prijala úplatok 50-tisíc eur a súd sa s ňou dohodol na vine a treste, nie je trestným činom. Konanie Wittenbergerovej označil Kaliňák za „eticky neprijateľné“. Súd nariadil exšéfke daniarov podmienečný dvojročný trest s päťročnou skúšobnou dobou a peňažný trest 50-tisíc eur. (markíza)

pred 5 hodinami

Juraj Šeliga považuje za neštandardné vyjadrenia policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý nevylúčil kandiatúru vo voľbách. Poslanec Za ľudí hovorí, že ak chce ísť Hamran do politiky, tak by nemal byť na čele polície. (tv markíza)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.