Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. marec 2016

Čínska CEFC zrejme rokuje o možnosti vstupu do investičnej skupiny Penta

Čínska spoločnosť CEFC, ktorá vlani preinvestovala v Česku zhruba 10 miliárd Kč (369,78 milióna eur), rokuje podľa informácií Radiožurnálu Českého rozhlasu o možnosti vstupu do investičnej skupiny Penta. Ak by sa obe strany na obchode dohodli, bola by to už druhá investícia do veľkej česko-slovenskej finančnej a priemyselnej skupiny.

 V minulom roku totiž CEFC získala desatinu v skupine J&T a nedávno denník Mladá fronta DNES priniesol informáciu, že by v nej mala svoj podiel navýšiť na polovicu, a to za investíciu vo výške zhruba 1 miliardy eur.
      

V prípade Penty sú rokovania s CEFC podľa dôveryhodných zdrojov iba na začiatku. V hre je však údajne ponuka, že by CEFC investovala niekoľko miliárd eur do kapitálu skupiny, a za to by získala 50 % jej akcií. Svoje podiely by si tak na polovicu znížili všetci terajší vlastníci Penty. Najväčšie podiely, celkovo vyše 80 %, majú zakladatelia skupiny Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. O zvyšný podiel sa delia Jozef Oravkin, Eduard Maták a Iain Child.
      

Obe strany podpísali dokumenty o mlčanlivosti, takže oficiálne informácie nie je možné získať. Penta nechcela informácie komentovať. Ako pre Radiožurnál Českého rozhlasu uviedol jej hovorca Ivo Mravinac, spoločnosť sa vyjadruje zásadne len k uzatvoreným obchodom, nie k špekuláciám. Podobne reagovala aj CEFC, pričom podľa hovorcu Pavla Bednářa medzi nimi v súčasnosti neprebieha finalizácia žiadnej obchodnej transakcie.
      

V každom prípade, rokovania o prípadnom predaji polovice skupiny nie sú vedené tak, že by sa nejaká dohoda mohla podpisovať už pri návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku koncom marca. "Ak by rokovania boli úspešné, nejaký prvý podpis predbežnej dohody sa dá očakávať až zhruba v polovici tohto roka," povedal zdroj blízky rokovaniam.
      

Dôvodom, prečo sa CEFC môže o Pentu zaujímať, je nepochybne jej investičné portfólio. Skupina vlastní viacero zaujímavých podnikov a inštitúcií v odvetviach, ktoré sú pre Číňanov príťažlivé. V Česku má vo vlastníctve napríklad výrobcu lietadiel Aero Vodochody a priľahlý areál vojenského letiska, ktorý firma plánuje prebudovať na verejné letisko pre dopravné lietadlá nízkonákladových prepravcov.
      

Okrem toho Penta vlastní firmy v odvetviach ako zdravotníctvo, finančníctvo, ďalej mäsokombináty, strojárske podniky, ale napríklad aj stávkovú spoločnosť Fortuna a developérske projekty. Nedávno kúpila aj vydavateľstvo Vltava-Labe-Press. Okrem toho Penta podniká nielen v Česku, ale aj na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku, Nemecku a v ďalších piatich krajinách Európy.
      

Inzercia

Vstupom do spoločnosti, ktorá spravuje aktíva v hodnote okolo 180 miliárd Kč, by si teda čínsky investor výrazne rozšíril svoje pole pôsobnosti nielen v Česku, ale v celej strednej Európe. Pre Pentu by potom prílev desiatok až stovky miliárd korún od CEFC znamenal omnoho rýchlejší rozlet vo veľkých investíciách.
      

Skupina CEFC vstúpila na český trh iba minulý rok, no hneď vo veľkom štýle. Okrem investície do finančného kolosu J&T Finance Group kúpila 60 % vo futbalovom klube Slavia a podpísala aj dohodu o kúpe až 50 % v leteckom prepravcovi Travel Service, ktorý spoluvlastní ČSA.
      

Okrem toho kúpila väčšinový podiel v skupine Pivovary Lobkowicz, podiel vo vydavateľstve Empresa Media a Médea Group a k tomu si prihodila dve historické budovy v centre Prahy. Jednou z nich je budova bývalej Živnobanky v ulici Na Příkopě, kde si chce CEFC vybudovať svoje "európske sídlo".
      

A chystajú sa ďalšie významné investície. Firma sa podľa nedávnej informácie českého prezidenta Miloša Zemana zaujíma o historické kúpele Kyselka pri Karlových Varoch a pripravený je napríklad aj jej vstup do strojární Žďas.

Odporúčame

Do Ruska sa zo Sýrie vrátila ďalšia skupina ruských lietadiel

Do Ruska sa zo Sýrie vrátila ďalšia skupina ruských lietadiel

Ruskú základňu Humajmím v Sýrii dnes opustila ďalšia skupina ruských lietadiel, ktoré v uplynulých mesiacoch náletmi na pozície protivládnych povstalcov podporovali armádu vernú sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. S odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentúra RIA Novosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.