Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. november 2022, 14:03

Kauza psychológa z Trnavy

Rektor Trnavskej univerzity sa zastal Mária Schwarza

Rektor Trnavskej univerzity sa zastal Mária Schwarza

Rektor René Bílik a pedagóg Mário Schwarz. Foto - FB/Postoj

„Vedenie univerzity a ani vedenia jej fakúlt nedovolia, aby ich riadiacu prácu a výkon rozhodovacích právomocí určovali médiá,“ tvrdí René Bílik.

Rektor Trnavskej univerzity René Bílik sa zastal psychológa a pedagóga Mária Schwarza, ktorého názory škandalizoval Denník N. Schwarz počas vyučovania predmetu psychológia rodiny vyučoval, že rodinu tvoria dvaja členovia odlišného pohlavia a ich deti, že jedným z jej kľúčových atribútov je reprodukcia, a odmietal nazývať zväzky dvoch osôb rovnakého pohlavia manželstvom.

Denník N označil tvrdenia pedagóga za homofóbne.

O týždeň neskôr zverejnilo 59 slovenských akademikov otvorený list. Členov vedenia univerzity žiadali, aby „nepodliehali mediálnemu tlaku a aj naďalej podporovali ústavou garantovanú akademickú slobodu na im zverených univerzitných pracoviskách a pôsobiskách“.

Rektor Trnavskej univerzity v pondelok zverejnil stanovisko, v ktorom list ocenil. „Cítim z listu podporu vedeniu univerzity a jej filozofickej fakulty, ktorá je motivovaná záujmom práve o napĺňanie poslania univerzít ako pôdy pre slobodnú diskusiu, pluralitu názorov a možnosti ich verejného komunikovania. Oceňujem tento Váš postoj a Vaše presvedčenie a rád sa s ním stotožňujem,“ píše René Bílik.

Zároveň ubezpečil, že na univerzite je široký priestor na diskusiu, priestor pre výmenu názorov a v prípade, že je to potrebné, aj priestor pre kultivovanú názorovú konfrontáciu. „Mediálny tlak, ktorý spomínate, nás v tomto našom postoji skôr stmeľuje, než rozdeľuje, a v žiadnom prípade ani vedenie univerzity a ani vedenia jej fakúlt nedovolia, aby ich riadiacu prácu a výkon rozhodovacích právomocí určovali médiá,“ tvrdí rektor. 

„Radi prijímame oprávnenú kritiku či upozornenie na nedostatky, no odmietame jednostranný a tendenčný výklad problémov, podsúvanie ich riešení a vôbec zasahovanie tam, kde má dominovať slobodná výmena stanovísk, názorov, vzájomný dialóg a kompetentná personálna práca. To všetko v rámcoch našich samosprávnych právomocí.“

Ako ďalej spomína v liste, vedenie fakulty, na ktorej Schwarz vyučuje, zorganizovalo spoločné stretnutie, na ktorom spolu diskutovali. „Podľa zápisu zo stretnutia, z vyjadrenia dekana fakulty, ale aj z informácie jednej zo zástupkýň namietajúcich študentiek, ktorá mi napísala, stretnutie bolo korektné, konštruktívne a dominoval na ňom otvorený dialóg,“ dodal Bílik.

Celá reakcia rektora Trnavskej univerzity v Trnave na otvorený list akademikov, uverejnený v denníku Postoj
 
Vážené kolegyne, vážení kolegovia,
 
reagujem na Váš otvorený list, ktorý som dostal oficiálne, prostredníctvom reprezentácie Spoločenstva Ladislava Hanusa a ktorý bol uverejnený 17. 11. 2022 v denníku Postoj, ale aj v iných médiách. Vnímam ho na jednej strane ako vyjadrenie obavy z možnej redukcie akademických slobôd na Trnavskej univerzite v Trnave v dôsledku mediálne prezentovaného podnetu našich študentiek. Zároveň, na strane druhej, cítim z listu podporu vedeniu univerzity a jej filozofickej fakulty, ktorá je motivovaná záujmom práve o napĺňanie poslania univerzít ako pôdy pre slobodnú diskusiu, pluralitu názorov a možnosti ich verejného komunikovania. Oceňujem tento Váš postoj a Vaše presvedčenie a rád sa s ním stotožňujem.
 
Trnavská univerzita v Trnave vyrástla z tradície bývalej Universitas Tyrnaviensis zo sedemnásteho storočia a bola obnovená práve pred tridsiatimi rokmi na princípoch rešpektu voči akademickej samospráve, jej kompetenciám, voči akademickým slobodám a s nimi spojenej zodpovednosti. V novodobej histórii našej alma mater máme skúsenosti s brutalitou štátnej moci, vedenej Vladimírom Mečiarom, ktorá sa usilovala o likvidáciu univerzity. Práve kvôli jej rešpektu voči akademickým slobodám. V minulom roku sme stáli, spolu s niektorými ďalšími univerzitami, v čele zápasu o zachovanie rozsahu právomoci akademickej samosprávy, ktorý súvisel s návrhom novelizácie zákona o vysokých školách. Vo všetkých týchto zápasoch sme obstáli.
Preto Vás v mene svojom i v mene ostatných orgánov akademickej samosprávy Trnavskej univerzity v Trnave ubezpečujem, že na univerzite je široký priestor na diskusiu, priestor pre výmenu názorov a v prípade, že je to potrebné, aj priestor pre kultivovanú názorovú konfrontáciu. Mediálny tlak, ktorý spomínate, nás v tomto našom postoji skôr stmeľuje, než rozdeľuje a v žiadnom prípade ani vedenie univerzity, a ani vedenia jej fakúlt nedovolia, aby ich riadiacu prácu a výkon rozhodovacích právomocí určovali médiá.
 
Radi prijímame oprávnenú kritiku či upozornenie na nedostatky, no odmietame jednostranný a tendenčný výklad problémov, podsúvanie ich riešení a vôbec zasahovanie tam, kde má dominovať slobodná výmena stanovísk, názorov, vzájomný dialóg a kompetentná personálna práca. To všetko v rámcoch našich samosprávnych právomocí.
 
Takto sme postupovali aj v prípade riešenia podnetu, o ktorom píšete. Som presvedčený, že problém sa má riešiť tam, kde vznikol a za účasti všetkých zainteresovaných. Práve preto vedenie pracoviska a vedenie fakulty, ktorá poskytuje konkrétny študijný program, spoločne s jeho študentmi, uskutočnili stretnutie, na ktorom každý, kto mal záujem, za prítomnosti vyučujúceho, osôb zodpovedných za študijný program, vedúceho katedry a dekana fakulty, mohol vysloviť svoje stanovisko, názor a postoj.
 
Veľmi si tento prístup kolegýň a kolegov cením. Podľa zápisu zo stretnutia, z vyjadrenia dekana fakulty, ale aj z informácie jednej zo zástupkýň namietajúcich študentiek, ktorá mi napísala, stretnutie bolo korektné, konštruktívne a dominoval na ňom otvorený dialóg. Teší ma to, pretože sa znova ukázalo, že vedomie vlastnej slobody je na Trnavskej univerzite v Trnave neoddeliteľne späté s rešpektom voči slobode toho druhého, že pluralita interpretácií fenoménov ľudského života, ktorá je charakteristická pre humanitné vedy, našla svoje miesto i pri riešení tohto medializovaného podnetu.
 
V Trnave: 21. 11. 2022 
S úctou prof. PaedDr. René Bílik, CSc.
rektor TU v Trnave

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred hodinou

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 3 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 5 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 6 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.