Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. október 2022

V jednej reťazi

Kto boli traja vrahovia, ktorí inšpirovali Juraja K.

Aké boli extrémistické myšlienky a z akého rodinného prostredia pochádzali vrahovia, ktorými sa inšpiroval Juraj K.?

Kto boli traja vrahovia, ktorí inšpirovali Juraja K.

Foto: Twitter

Devätnásťročný Juraj K., ktorý v stredu večer v blízkosti podniku Tepláreň v centre Bratislavy zavraždil dvoch mladých mužov, sa vo svojom extrémisticky ladenom manifeste priznal k tomu, že ho inšpirovali traja útočníci z blízkej minulosti.

Sú nimi Payton Gendron (vraždil v Buffale v máji 2022, zavraždil 10 ľudí), Brenton Tarrant (vraždil v novozélandskom meste Christchurch v marci 2019, zabil 51 ľudí) a John Earnest (vraždil v meste Poway v apríli 2019, zavraždil jedného človeka).

Vzhľadom na zjavnú inšpiráciu Juraja K. sme sa bližšie pozreli na to, aké boli extrémistické myšlienky týchto vrahov, z akého rodinného prostredia pochádzali a ako na tom bola ich psychika.

Payton Gendron

„V Gendronovi som videl seba – mladého muža s celým životom pred sebou, ktorý sa rozhodol bojovať za niečo väčšie, než je on sám,“ píše o tomto útočníkovi Juraj K.

Osemnásťročný Gendron 14. mája 2022 v popoludňajších hodinách prišiel k supermarketu v Buffale v štáte New York. Okrem zbraní mal so sebou nepriestrelné oblečenie a kameru na hlave, ktorou plánoval celý útok vysielať na populárnej platforme Twitch.

Hovorca tejto platformy tvrdí, že vysielanie sa podarilo zastaviť dve minúty po tom, ako sa útočník začal správať násilne.

„Musím ísť na to,“ povedal predtým, ako začal strieľať. Na parkovisku zasiahol štyroch ľudí, traja zomreli. Následne vošiel do obchodu, kde zasiahol ôsmich ľudí a zabil šiestich z nich. Zavraždil aj policajta, ktorý naňho strieľal.

Všetkých desať obetí bolo čiernych. Podľa niektorých medializovaných informácií dokonca zbraňou zamieril na bieleho človeka, no ospravedlnil sa a nevystrelil.

Časť svojej motivácie odhalil už tesne po zatknutí. Autoritám údajne povedal, že sa cielene zameral na čiernych ľudí. Pred útokom na internet takisto spísal 180-stranový manifest.

V ňom samého seba vykreslil ako etnického nacionalistu a podporovateľa belošskej nadradenosti, ktorý nemá problém s politicky motivovaným násilím. Bielu rasu vnímal ako existenčne ohrozenú a za jej „genocídou“ videl cielené úsilie Židov.

Útočník si písal aj internetový denník. V dokumentoch, ktoré napísal pred útokom, tvrdil, že cieľom útoku je „terorizovať všetkých nebielych a nekresťanov, aby odišli z krajiny“.

Podľa vlastných slov sa radikalizoval na fóre 4chan a čítaním fašistického denníka The Daily Stormer. 

Z jeho slov dokonca vyplýva, že spätne ľutoval, že takú veľkú časť svojho života strávil online. „Keby som sa mohol vrátiť v čase späť, najskôr by som samému sebe povedal, aby som vypadol z 4chanu a nadobudol naozajstný život,“ napísal.

Gendronovi rodičia sú stavební inžinieri, podľa susedov chcel sám vykonávať túto profesiu. Jeden z preživších rodičov útočníka obvinil z toho, že ignorovali varovné signály, ktoré predznamenávali útok.

Tie súviseli s jeho mentálnym zdravím. Raz bol hospitalizovaný, pretože v domácej úlohe písal o pláne vraždiť a následne spáchať samovraždu. Neskôr povedal, že to bol iba žart.

Jeho spolužiaci uvádzajú, že bol tichý a do školy chodil len zriedka. Keď tam však prišiel, často sa správal zvláštne, napríklad nosil ochranný odev.

Brenton Tarrant

Gendron sa v jednom zo svojich textov priznal, že ho inšpiroval Brenton Tarrant. Jeho útok bol päťnásobne krvavejší, v roku 2019 v novozélandskom Christchurchi zabil 51 ľudí a 40 ich zranil. Strieľal v mešite a v islamskom centre.

Počas útoku z reproduktora púšťal hudbu, napríklad antimoslimskú skladbu s názvom Remove Kebab. Podobne ako Gendron, aj on svoj útok vysielal na internete, konkrétne na sociálnej sieti Facebook.

Po zatknutí sa vtedy 28-ročný muž priznal k tomu, že sa chcel vydať ešte 90 kilometrov južne od Christchurchu, aby tam zaútočil na ďalšiu mešitu.

Inzercia

Útočník už od mladého veku vyjadroval rasistické postoje. Peniaze, ktoré zdedil po svojom otcovi, využil na cestovanie po Európe. Bol fascinovaný miestami, na ktorých sa v minulosti odohrávali bitky medzi Európanmi a Osmanskou ríšou. Neskôr cestoval aj po balkánskych krajinách, intervenciu NATO v regióne považoval za chybu, pretože Srbsko bojovalo proti moslimom.

Považuje sa za autora 74-stranového manifestu s názvom The Great Replacement, v ktorom seba samého označuje za etnického nacionalistu, protestuje proti migrácii a takisto rozpráva o hrozbe „genocídy belochov“.

V manifeste viackrát používa iróniu, píše, že agresivitu v ňom prebudilo hranie videohier. Za ideologicky blízkeho považuje britského fašistu Oswalda Mosleyho a súčasnú Čínu, vyjadruje aj obdiv k Andersovi Breivikovi.

V manifeste takisto vyjadruje nádej, že jeho útok v Spojených štátoch spustí konflikt o držbu strelných zbraní, čo vyvrcholí občianskou vojnou.

Po zatknutí povedal, že často navštevoval 4chan a 8chan. Za zdroj inšpirácie považoval aj videá na YouTube.

Jeho rodičia sa rozviedli, keď bol malý. Nový priateľ týral jeho aj jeho matku. V roku 2010 jeho skutočný otec spáchal samovraždu a Tarrant zdedil 457-tisíc dolárov.

Hospitalizovaný bol iba v roku 2018 pre zranenia, ktoré si privodil pri narábaní so strelnou zbraňou. Neskôr mal problémy s užívaním steroidov. Lekári o jeho problémoch nikdy neinformovali políciu. To by viedlo k prehodnoteniu jeho spôsobilosti byť držiteľom zbrojného preukazu.

John Earnest

Tretím menovaným útočníkom bol John Earnest, ktorý mal v čase útoku rovnako ako Juraj K. 19 rokov. V apríli 2019 vošiel do synagógy v kalifornskom meste Poway a začal strieľať. Zabil jedného človeka a troch zranil.

Tak ako v predchádzajúcich prípadoch, aj Earnest sa pokúsil naživo vysielať svoj útok, no tento plán mu nevyšiel. Aj Earnesta inšpirovala streľba v Christchurchi.

Pred útokom Earnest nebol spojený so žiadnou skupinou, ktorá by hlásala belošskú nadradenosť, no jeho manifest publikovaný na fóre 8chan sa hemžil rasistickými a antisemitskými názormi.

Židia podľa neho plánovali „genocídu európskej rasy“ a za svoju inšpiráciu považoval Ježiša Krista, apoštola Pavla, Martina Luthera, Adolfa Hitlera a Ludwiga van Beethovena. Donalda Trumpa považoval za zradcu, ktorý nasledoval židovské záujmy.

Útočník patril medzi ortodoxných presbyteriánov, pričom do tejto náboženskej skupiny patrila celá jeho rodina, ktorá bola podľa výpovedí priateľov „milá a starostlivá“.

Podľa týchto zdrojov sa o svojich antisemitských názoroch dokonca rozprával so svojou rodinou, no tá si nemyslela, že by bol schopný spáchať zločin.

Jeho činy dokonca spustili debatu medzi americkými kresťanskými pastormi. Oficiálni zástupcovia presbyteriánov uviedli, že antisemitizmus nemá v ich náboženstve oporu.

Zhrnutie

Všetci traja útočníci, ktorí inšpirovali Juraja K., otvorene v textoch, ktoré sú im pripisované, vyjadrovali svoju nenávisť aj voči určitým náboženským skupinám. Niektorí z nich Židov považovali za zodpovedných za „genocídu belochov“, čím mysleli cielené znižovanie počtu belochov sociálnymi sabotážami.

Všetci trávili veľa času online a pohybovali sa po obskúrnych internetových fórach, najčastejšie išlo o 4chan a 8chan. Niektorí z nich tieto stránky označili za dôvod svojej radikalizácie.

Z rozvrátenej rodiny pochádzal z tejto trojice iba Tarrant.

Za kľúčovú udalosť sa dá považovať chronologicky prvý útok, ktorý sa udial v meste Christchurch. Ten útok označili za svoju inšpiráciu ďalší dvaja útočníci.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.