Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2022, 14:49

Lekárski odborári

Vyššie mzdy neriešia stabilizáciu personálu v nemocniciach

Podľa Visolajského je potrebné riešiť aj ďalšie z ich ôsmich požiadaviek.

Zvýšenie miezd zdravotníkov, ktoré schválil parlament, nerieši stabilizáciu personálu v nemocniciach. Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Je podľa neho potrebné riešiť aj ostatné z ich ôsmich požiadaviek.

„Zápas o zlepšenie zabezpečenia pacientov, lepšie fungovanie slovenských nemocníc a lepšie podmienky pre lekárov sa nekončí,“ doplnil.

Lekárski odborári vítajú, že po viac ako roku vládu „dotlačili“ k tomu, aby začala riešiť situáciu v zdravotníctve. Oceňujú najmä zvýšenie miezd sestrám. „Je úspech, že pod naším tlakom sa po odhlasovaní v parlamente ide sestrám zvýšiť mzda.

Podobný precedens, že by niekto žiadal zvýšenie miezd inej profesii, sa ešte na Slovensku nestal. A preto som hrdý, že sa to podarilo lekárom,“ podotkol Visolajský. Poďakoval lekárom, ktorí sa svojimi výpoveďami o zvýšenie miezd zaslúžili.

Vyššie platy však podľa LOZ nestačia na stabilizáciu personálu v nemocniciach. „Na problémy našich nemocníc je potrebné riešiť osem požiadaviek, a hoci sú mzdy dôležitý prvok personálnej stabilizácie, tiež samy osebe problém nedostatku personálu nevyriešia, preto stále trváme na riešení aj ostatných bodov,“ uviedol šéf lekárskych odborárov.

Pripomenul, že základnou požiadavkou LOZ je zlepšenie systému v nemocniciach. „To nerieši zvýšenie výplat o 100 – 200 eur, my potrebujeme do nemocníc nových kolegov a motivačný systém, aby sme dobrých lekárov v nemocniciach udržali,“ dodal Visolajský.

Parlament v stredu schválil zvýšenie miezd zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zohľadňovať sa po novom majú aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Futbalisti Brazílie postúpili do štvrťfinále MS v Katare. V osemfinálovom dueli zdolali reprezentantov Kórejskej republiky 4 : 1, keď všetky góly dosiahli už v prvom polčase. Brazília sa v boji o semifinále stretne s Chorvátskom. (tasr)

pred 4 hodinami

Rumunsko začalo dodávať plyn do Moldavska, ktoré v dôsledku vojny na Ukrajine zápasí s energetickou krízou. Plyn začal cez plynovod, ktorý spája mesto Jasi na severovýchode Rumunska s pohraničným moldavským mestom Ungheni, prúdiť cez víkend. (tasr)

pred 5 hodinami

Súhrn udalostí v pondelok 5. decembra:

pred 5 hodinami

Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať klauzula, ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento krok je podľa neho predkonzultovaný s Európskou úniou. (tasr)

pred 6 hodinami

Futbalisti Chorvátska postúpili do štvrťfinále MS v Katare. Vicemajstri sveta zdolali Japonsko v jedenástkovom rozstrele 3 : 1, keď sa duel v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1 : 1. Hrdinom Chorvátov bol brankár Dominik Livaković, ktorý zneškodnil tri pokusy súpera z bieleho bodu. (tasr)

pred 7 hodinami

Koaličná rada by sa mala dnes zaoberať aj novelou ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami z dielne Sme rodina. Podľa programu aktuálnej schôdze parlamentu by sa o návrhu mohlo rokovať v stredu. OĽaNO však podľa slov predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša trvá na svojom vete. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.