Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2022, 09:00

Sochu archanjela Michala v nedeľu vrátia späť na bratislavskú Michalskú vežu

Sochu archanjela Michala v nedeľu vrátia späť na bratislavskú Michalskú vežu

FOTO TASR - Dano Veselský

Po nainštalovaní sochy bude do jej hlavy vložená aj nová časová schránka.

Zreštaurovanú a pozlátenú sochu archanjela Michala bojujúceho s drakom, vytvorenú v 18. storočí, vrátia v nedeľu popoludní späť na vrchol Michalskej veže v Bratislave. Po nainštalovaní sochy bude do jej hlavy vložená aj nová časová schránka. Sochu sňali vlani pre komplexnú rekonštrukciu Michalskej veže, ktorá jej má prinavrátiť jej pôvodnú barokovú podobu z roku 1758.

Podľa sochára a reštaurátora kovov Stanislava Koželu je síce meď pomerne trvácnym materiálom, problém v prípade degradácie tohto súsošia bol v podporných konštrukciách. "Vzhľadom na problematické spojenie kovaného železa s meďou dochádzalo k urýchlenej deštrukcii nosných prvkov, konkrétne aktívnej korózii, ktorá vznikla v miestach, kde sa tieto dva materiály dotýkali," uviedol Kožela.

Ako priblížil, kompletne skorodovali nosné prvky a pravdepodobne preto sa aj stratila archanjelova ruka s mečom, jeho krídla i časti draka. Rekonštrukcia súsošia preto spočívala najmä v doplnení chýbajúcich častí z tepanej medi, konkrétne ľavého krídla archanjela Michala a jeho pravého predlaktia s ohnivým mečom, ľavého ucha draka a tiež jeho jazyka. Pridané tiež boli nové nosné prvky konštrukcie, ktoré boli vykované z chromniklovej ocele (antikor). Reštaurátorovi pomohli pri práci dobové fotografie.

Súsošie bolo pri skladaní z Michalskej veže pokryté stabilnou vyzretou medenkou, teda ušľachtilou modrozelenou patinou, ktorá vzniká prirodzenou oxidáciou medi. Na svoje miesto sa vráti pozlátené. Pri výskumoch sa totiž zistilo, že pôvodný výraz sochy bol iný a na jej povrchu sa nachádzala vrstva zlata. Stopy zlátenia sa našli napríklad na prilbe i štíte sochy archanjela Michala.

Proces zlátenia súsošia mala verejnosť možnosť vidieť priamo na nádvorí Apponyiho paláca v priestoroch Múzea mesta Bratislavy (MMB). "Celé súsošie archanjela Michala s drakom bolo pozlátené 23,5-karátovým plátkovým zlatom, ktorého sa spotrebovalo 28 gramov. Trvácnosť takéhoto zlátenia je odhadom niekoľko desaťročí, všetko však závisí od miery mechanického opotrebovávania, ktorému bude socha v exteriéri vystavená," vysvetľuje Michal Augustovič, kurátor historických a umeleckohistorických zbierok MMB a koordinátor procesu obnovy Michalskej veže.

Súsošie archanjela Michala bojujúceho s drakom vytvoril v 18. storočí medikováčsky majster Peter Eller.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 2 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.