Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2022, 19:16

Ukrajinský premiér potvrdil, že Kyjev podpísal žiadosť o zrýchlený vstup do NATO

Podľa ukrajinského prezidenta je Ukrajine už de facto v Aliancii. „Dnes sa Ukrajina uchádza o to, aby to bolo aj de iure,“ uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v piatok potvrdil, že spoločne s prezidentom Volodymyrom Zelenským a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom podpísali žiadosť o „zrýchlený“ vstup do Severoatlantickej aliancie.

TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a britského denníka The Guardian.

Ukrajinský premiér v príspevku na sociálnej sieti Twitter ďalej napísal, že „Ukrajina bráni demokraciu, princípy slobody a celý civilizovaný svet“ a dokázala, že je dôstojným a spoľahlivým spojencom.

Zelenskyj pri podpise žiadosti uviedol, že proces „zrýchleného“ vstupu do NATO je možný. Ako príklad uviedol Fínsko a Švédsko, ktoré tento rok začali proces vstupu do Aliancie bez akčného plánu členstva (MAP).

„Je to spravodlivé. Je to spravodlivé aj pre Ukrajinu. Ide o upevnenie toho, čo sme už dosiahli a aké sú naše hodnoty, na úrovni zmluvy,“ povedal Zelenskyj v prejave, z ktorého citovala jeho kancelária.

„Chápeme, že si to vyžaduje súhlas všetkých členov Aliancie. A preto, kým sa to deje, ponúkame realizáciu našich návrhov týkajúcich sa bezpečnostných záruk pre Ukrajinu a celú Európu v súlade s Kyjevským bezpečnostným paktom, ktorý bol vypracovaný a predložený našim partnerom,“ dodal.

Zelenskyj povedal, že Ukrajina a spojenci si dôverujú, pomáhajú a navzájom sa chránia. „Toto je Aliancia. De facto. Dnes sa Ukrajina uchádza o to, aby to bolo aj de iure,“ uviedol.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami
pred 4 hodinami

Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1 : 0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov. Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie. (tasr)

pred 4 hodinami

Novým lídrom demokratov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu bude Hakeem Jeffries. Stane sa tak prvým černochom, ktorý povedie klub kongresmanov niektorej z dvoch veľkých strán v USA. Jeffriesa demokrati do tejto funkcie zvolili jednohlasne v stredu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.