Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2022, 18:32

Prezidentka omilostila za prechovávanie marihuany odsúdeného 28-ročného muža

Čaputová tak spravila aj pri 35-ročnej žene, ktorá bola podmienečne odsúdená pre spáchanie drobnej krádeže v hodnote 28 eur.

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok omilostila za kúpu a prechovávanie marihuany odsúdeného 28-ročného muža a 35-ročnú ženu, ktorá bola podmienečne odsúdená pre spáchanie drobnej krádeže v hodnote 28 eur.

TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„V prvom prípade prezidentka odpustila odsúdenému z päťročného trestu odňatia slobody jeho nevykonaný zvyšok,“ priblížil. Omilostený bol pod podmienkou, že do konca pôvodne udeleného trestu, teda jeden rok a štyri mesiace, nespácha úmyselný trestný čin.

Muž bol súdom právoplatne odsúdený za kúpu a prechovávanie marihuany. „Ako vyplýva zo žiadosti o milosť, odsúdený marihuanu nepredával a návykovú látku si v malom množstve zaobstaral výlučne pre vlastnú potrebu,“ uviedol Strižinec, podľa ktorého prezidentka pri posudzovaní žiadosti zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval.

„Hodnotenie z ústavu na výkon trestu odňatia slobody je kladné a jeho postoj k spáchanej trestnej činnosti je kritický,“ doplnil hovorca.

Odsúdený v minulosti riadne pracoval a posledným zamestnávateľom bol hodnotený kladne. Podľa Strižinca hlava štátu súhlasí, že drogovú trestnú činnosť je potrebné primerane postihovať.

„Avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi,“ doplnil.

Inzercia

V druhom prípade odpustila ročný trest odňatia slobody 35-ročnej žene pod podmienkou, že po dobu jedného roka odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. „Rozhodla tak v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o maloleté deti odsúdenej,“ vysvetlil Strižinec.

Odsúdená je totiž matkou šiestich maloletých detí, dve najmladšie sú v útlom veku a stále ich dojčí. „V prípade, ak by nastúpila na výkon trestu, otec detí, ktorý pracuje a rodinu zabezpečuje finančne, by sa len ťažko vedel postarať o štyri najmenšie deti v predškolskom veku,“ priblížil hovorca.

Žena bola podmienečne odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní jeden rok so skúšobnou dobou dva roky pre spáchanie drobnej krádeže v hodnote 28 eur.

„Keďže v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia jej tri deti nenavštevovali riadne školu a mali vymeškané neospravedlnené vyučovacie hodiny, súd jej nariadil výkon trestu,“ uviedol hovorca. Okrem uvedených trestných činov nebola v minulosti odsúdená pre spáchanie inej trestnej činnosti.

Pri posudzovaní žiadosti zohľadnila prezidentka najmä zložitú sociálnu situáciu rodiny. „Zo žiadosti o milosť vyplýva, že deti omilostenej si riadne plnia školskú dochádzku,“ doplnil Strižinec. V spolupráci s príslušným Centrom pre rodiny a deti došlo aj k zlepšeniu rodičovskej starostlivosti a matka preukázala, že sa o deti vie a chce postarať.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred hodinou

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nepredstavil návrh k požiadavkám lekárov na pondelkovom Výbore Národnej rady pre zdravotníctvo. Nebol uznášaniaschopný. Avizoval, že ho predstaví na utorkovom zasadnutí výboru. (tasr)

pred 4 hodinami

Choroba opičích kiahní bude v angličtine premenovaná z „monkeypox“ na „mpox“, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. Dôvodom tohto kroku je snaha vyhnúť sa stigmatizácii. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.