Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 10:39

Ukrajina vyzýva Západ na značné posilnenie vojenskej pomoci

Ukrajinský rezort diplomacie zároveň žiada zvýšenie tlaku na Rusko vrátane zavedenia prísnych sankcií.

Ukrajina v stredu vyzvala Západ, aby "značne" posilnil vojenskú pomoc pre Kyjev a zvýšil tlak na Rusko. Vyhlásenie ukrajinského ministerstva zahraničných vecí prišlo deň po tom, čo prokremeľské úrady v štyroch Moskvou okupovaných oblastiach na juhu a východe Ukrajiny vyhlásili víťazstvo v referendách o ich anexii k Ruskej federácii. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Ukrajina vyzýva EÚ, NATO a skupinu G7, aby okamžite a výrazne zvýšili tlak na Rusko vrátane zavedenia prísnych sankcií a značne posilnili svoju vojenskú pomoc pre Ukrajinu," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Kyjeve.

Ministerstvo konkrétne apelovalo na dodávky "tankov, bojových lietadiel, obrnených vozidiel, delostrelectva s dlhým doletom a protilietadlovej a protiraketovej obrany".

Kyjev vyzval "všetky štáty a medzinárodné organizácie, aby okamžite odsúdili nezákonné kroky Kremľa na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny a zvýšili izoláciu Ruska".

Referendá o anexii v ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti označil rezort zahraničia za "ďalší ruský zločin". Nútenie ľudí hlasovať pod hrozbou zbraní "vážne porušuje ukrajinskú ústavu a zákony, ako aj princípy medzinárodného práva a medzinárodné záväzky Ruska", cituje vyhlásenie ministerstva denník The Guardian.

Inzercia

Výsledky hlasovania sú podľa Kyjeva "bezcenné", keďže vonkoncom nejde o vyjadrenie slobodnej vôle ľudí. Z hlasovania navyše nevyplývajú pre ukrajinský administratívno-územný systém ani medzinárodne uznané hranice krajiny nijaké dôsledky, zdôraznilo ministerstvo.

„Luhanská, Donecká, Záporožská a Chersonská oblasť zostávajú - rovnako ako ukrajinský Krym - zvrchovanými územiami Ukrajiny," uviedol rezort zahraničných vecí.

„Ukrajina nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi ruskými ultimátami," dodal s tým, že Kyjev bude naďalej obnovovať svoju územnú integritu vojenskými a diplomatickými prostriedkami.  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nazval Moskvou podporované referendá "fraškou" a zdôraznil, že Ukrajina bude "brániť" svojich občanov v okupovaných oblastiach.

Dnes treba vedieť

pred 57 minútami
pred 4 hodinami

Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1 : 0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov. Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.