Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2022, 11:06

Švédsko vydalo varovanie pre únik plynu z plynovodu Nord Stream 1

Úniky boli lokalizované severovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Zatiaľ nie je jasné, čo ich spôsobilo.

Švédsky námorný úrad vydal varovanie pre dva úniky plynu z plynovodu Nord Stream 1, pričom k úniku došlo v dánskych a vo švédskych vodách. Švédi na únik z plynovodu upozornili krátko po tom, ako došlo k úniku plynu v prípade nepoužívaného plynovodu Nord Stream 2. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Došlo k dvom únikom plynu z plynovodu Nord Stream 1. V jednom prípade vo švédskej ekonomickej zóne a v druhom v dánskej ekonomickej zóne,“ povedal hovorca Švédskeho námorného úradu (SMA) s tým, že miesta úniku plynu sú veľmi blízko seba.

Úniky boli lokalizované severovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm, dodal hovorca. Zatiaľ nie je jasné, čo ich spôsobilo. „Pozorne sledujeme, aby sa do blízkosti (zasiahnutej) oblasti nedostala žiadna loď,“ dodal ďalší z hovorcov SMA.  

Situácia pri plynovode Nord Stream 1 je tak podobná ako v prípade plynovodu Nord Stream 2, kde na únik plynu upozornili v pondelok (26. 9.) dánske úrady. Následne zriadili okolo miesta, kde bol únik plynu pozorovaný, bezpečnostnú zónu.

V neskorších hodinách toho istého dňa prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream 1, ktorý od polovice júna fungoval v obmedzenej kapacite, než bol koncom augusta odstavený úplne, uviedol, že tlak v obidvoch potrubiach Nord Stream 1 klesol. Nord Stream 1 bol pritom pred obmedzením prepravy suroviny v júni kľúčovou trasou na dodávku plynu do Nemecka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami
pred 3 hodinami

Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1 : 0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov. Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie. (tasr)

pred 3 hodinami

Novým lídrom demokratov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu bude Hakeem Jeffries. Stane sa tak prvým černochom, ktorý povedie klub kongresmanov niektorej z dvoch veľkých strán v USA. Jeffriesa demokrati do tejto funkcie zvolili jednohlasne v stredu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.