Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2022, 08:59

Euro a libra ďalej oslabujú a dosahujú nové minimá

Vysoká inflácia je najväčším protivetrom pre ekonomiky Spojeného kráľovstva a eurozóny v tomto roku, keďže obchodné aj spotrebiteľské výdavky "vädnú" pod zvýšenými cenovými tlakmi.

Britská libra dosiahla nové rekordné minimum a euro kleslo na najnižšiu úroveň za 22 rokov, keďže rastúce obavy zo zhoršujúcich sa ekonomických podmienok v Európe spôsobili ďalšie posilnenie dolára. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Libra v pondelok klesla na historické minimum 1,0350 USD počas ranného obchodovania v Ázii, pričom niektorí analytici varovali, že by sa mohla dostať na paritu s dolárom. Prispeli k tomu narastajúce pochybnosti o fiškálnej stabilite Spojeného kráľovstva po tom, ako nový britský minister financií Kwasi Kwarteng oznámil rozsiahle zníženie daní tvárou v tvár hroziacej recesii.

Kwarteng minulý týždeň predstavil najväčší balík daňových škrtov za 50 rokov na podporu spomaľujúceho hospodárstva. To vyvolalo obavy, že fiškálna politika nového ministra spôsobí prudký nárast inflácie a vládneho dlhu.

Aj euro v pondelok ráno v Ázii kleslo na nové 22-ročné minimum 0,09643 USD. Množstvo slabých ekonomických údajov v eurozóne minulý týždeň zvýšilo pravdepodobnosť recesie v menovom bloku a zároveň hroziaca energetická kríza a potenciálna eskalácia rusko-ukrajinskej vojny narušili dôveru voči spoločnej európskej mene.

Vysoká inflácia je najväčším protivetrom pre ekonomiky Spojeného kráľovstva a eurozóny v tomto roku, keďže obchodné aj spotrebiteľské výdavky "vädnú" pod zvýšenými cenovými tlakmi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestujú nespokojní občania. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s jeho pôsobením na prokuratúre. Na mieste sú viaceré policajné zložky, ako aj antikonfliktný tím. Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. (noviny.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.