Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2022, 18:57

Americká ministerka financií

Je možné znížiť rekordnú infláciu v Spojených štátoch a udržať trh práce zdravý

Je možné znížiť rekordnú infláciu v Spojených štátoch a udržať trh práce zdravý

Foto: TASR/AP

Federálny rezervný systém predpokladá spomalenie ekonomickej aktivity spôsobené zvyšovaním úrokových sadzieb, čo povedie k trochu väčšiemu nárastu nezamestnanosti, ako sa pôvodne predpokladalo.

Je možné znížiť rekordne vysokú infláciu v Spojených štátoch pri zachovaní zdravého trhu práce. Uviedla to americká ministerka financií Janet Yellenová vo štvrtok (22.9.) večer v prejave na podujatí Atlantic Festival.

TASR správu prevzala z AFP.

Vyhlásenie Yellenovej prichádza deň potom, čo Federálny rezervný systém (Fed) už tretíkrát po sebe zvýšil úrokové sadzby až o 75 bázických bodov. Predseda Fedu Jerome Powell pritom varoval, že ochladenie inflácie bude pre americkú ekonomiku bolestivé.

Yellenová však verí, že existuje cesta, ako znížiť infláciu a zároveň zachovať silný trh práce. A veľmi dúfa, že sa to Fedu podarí.

Ministerka Yellenová uviedla tiež, že existuje „určitý inflačný tlak“ spôsobený nedostatkom ľudí na trhu práce, čo viedlo k zvýšeniu miezd. Úlohou Fedu je „riešiť aj nerovnováhu medzi dopytom a ponukou,“ povedala.

Fed na záver zasadnutia v stredu zároveň aktualizoval svoje ekonomické prognózy. Predpokladá spomalenie ekonomickej aktivity spôsobené zvyšovaním úrokových sadzieb, čo povedie k o niečo väčšiemu nárastu nezamestnanosti, ako sa pôvodne predpokladalo.

Miera nezamestnanosti by mala v roku 2022 dosiahnuť v priemere 3,8 percenta, čo je revízia smerom nahor oproti pôvodnej prognóze na úrovni 3,7 percenta. A v budúcom roku stúpne nezamestnanosť na 4,4 percenta namiesto na 3,9 percenta.

Inzercia

V auguste dosiahla miera nezamestnanosti v USA 3,7 percenta, čo je jedna z jej najnižších úrovní za 50 rokov.

Niektorí ekonómovia sa však domnievajú, že tieto prognózy sú príliš nízke. Bývalý minister financií Larry Summers na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nezamestnanosť by pravdepodobne musela presiahnuť 5 %, aby došlo k výraznému a udržateľnému spomaleniu inflácie.

Yellenová uznala, že je potrebné „zmierniť určitý tlak na trhu práce“, ale nesúhlasí s tým, že miera nezamestnanosti sa musí tak výrazne zvýšiť.

„Stále môžeme mať dobrý a silný pracovný trh bez veľkého tlaku na mzdy,“ povedala.

Medziročná miera inflácie v USA dosiahla v auguste 8,3 %.

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Počasie: Oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky, výnimočne búrky. V priebehu dňa od západu ubúdanie zrážok.
Denná teplota 12 až 18, na juhu lokálne do 20 stupňov Celzia. Slabý, popoludní prevažne juhozápadný vietor do 25 km/h. (shmú)

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.