Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2022, 12:10

Odvolávanie Matoviča

SaS vyzbierala podpisy s pomocou Hlasu. Na tento deň som čakal, tvrdí šéf OĽaNO

SaS vyzbierala podpisy s pomocou Hlasu. Na tento deň som čakal, tvrdí šéf OĽaNO

Minister financií Igor Matovič. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

„Je definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách bez hanby spojí aj so smerákmi, ktorí 19 rokov organizovali, kryli a obhajovali všetky smerácke podvody a ktorí sa len falošne na Hlas premenovali,“ napísal Igor Matovič.

Poslanci z SaS vyzbierali hlasy pod návrh na odvolávanie ministra financií Igora Matoviča. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

Návrh podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Miroslav Kollár (Spolu) a poslanci Hlasu. Potvrdila to strana Spolu na sociálnej sieti. Neskôr predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová spresnila, že návrh dokopy podpísalo 32 poslancov vrátane deviatich zo strany Hlas.

Hlasy od poslancov z Republiky vraj proaktívne nežiadali. Zemanová priniesla návrh do podateľne parlamentu už dnes. Mimoriadna schôdza by sa mala uskutočniť v priebehu budúceho týždňa. „Parlamentné šumy hovoria, že by mohla byť v stredu,“ povedala Zemanová.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) má podľa rokovacieho poriadku zvolať rokovanie do siedmich dní od podania návrhu.

Matovič si neplní povinnosti, vyhlásili poslanci

Podľa Zemanovej sa v odôvodnení návrhu na odvolanie ministra Matoviča spomínajú ústavné, zákonné, politické, morálne a etické dôvody. SaS si myslí, že Matovič si neplní svoje povinnosti.

„Spôsobom výkonu funkcie ministra financií porušuje ústavu a zákony a podkopáva vieru občianskej spoločnosti v čestný a zodpovedný výkon verejnej funkcie,“ uviedla Zemanová, podľa ktorej minister vykonáva svoju funkciu spôsobom „one man show“.

„Výkon funkcie ministra financií a člena vlády a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako nástroj pomsty,“ citovala Zemanová z odôvodnenia návrhu na odvolanie Matoviča.

„Trpí ústava, trpí demokracia,“ povedala Zemanová. Dodala, že dôvody poslancov na vyslovenie nedôvery nie sú voči Matovičovi osobné. Rozprávala tak aj za poslancov strany Hlas.

„Uprednostňujeme podaním tohto návrhu obranu morálky a etiky vo verejnej službe, obranu demokracie a jej inštitúcií pred zachovaním vlastného politického pohodlia. Považujeme útoky Igora Matoviča na demokratické inštitúcie a ich predstaviteľov za morálne a etické zlyhanie Igora Matoviča vo verejnej funkcii, spôsobilé z dlhodobého hľadiska zvulgarizovať verejný priestor a ohroziť nerušené fungovanie demokratických inštitúcií,“ píše sa v návrhu na odvolanie.

Podpísala sa len opozícia

Šéfka klubu SaS uviedla, že oslovili v súvislosti so zbieraním hlasov aj koaličných poslancov, no podpísali sa len opoziční poslanci. „Dali sme verejnú ponuku s tým, že sme vylúčili, aby sme na podpisové hárky prijali podpisy fašisticko-extrémistických strán. Hlas túto ponuku akceptoval, prijal,“ povedala Zemanová.

V strane SaS podľa Zemanovej zvážli a akceptovali podpisy poslancov Hlasu. Zároveň vylúčila, že by s Hlasom za podpisy rokovali o ďalších konkrétnych návrhoch z ich strany.

Inzercia

Podpísať sa chceli aj poslanci Smeru. SaS by však ich hlasy neakceptovala, uviedla predsedníčka poslaneckého klubu liberálov.

Zemanová varovala, že ak niekto, kto pravidelne kritizuje prácu Igora Matoviča, nezahlasuje za jeho odvolanie, tak „sa môžeme domnievať, že sú to obchody ako pri hlasovaní o paragrafe 363“. V súvislosti s týmto balíčkom SaS pre právny štát a transparentnú prokuratúru Zemanová obvinila Matoviča, že sa koordinoval priamo so Smerom, Hlasom a Sme rodina.

„Pokým bude schôdza zvolaná, ešte sa veľa vecí udeje a uvidíme na samotnom hlasovaní, ako svedomie ukáže poslancov, ktorí majú svedomie v rozpore s tým, ako funguje minister financií Igor Matovič, ako vedie hnutie OĽaNO a klub poslancov do náručia fašisticko-extrémistických komplotov,“ dodala Zemanová.

Podľa lídra strany Hlas Petra Pellegriniho je odvolanie Matoviča jeden z dôležitých krokov na ukončenie politického chaosu menšinovej vlády. Zároveň to vníma aj ako priestor na vytvorenie podmienok na rokovanie o predčasných voľbách.

Pri hlasovaní sa podľa Pellegriniho navyše ukáže, kto je za zotrvanie Matoviča vo funkcii. Šéf Hlasu viní Matoviča z rozvratu štátu, vyčíta mu, že vyjadreniami rozdeľuje spoločnosť, lož používa ako pracovnú metódu a že do riadenia štátu vniesol chaos a neporiadok.

Matovič na tento deň čakal

Líder OĽaNO v reakcii na sociálnej sieti uviedol, že na tento deň čakal. „Vraj SaS sa s mafiou zo SmeroHlasu spájať ‚neplánuje‘,“ napísal Matovič.

„Je definitívnym potvrdením, že SaS sa po voľbách bez hanby spojí aj so smerákmi, ktorí 19 rokov organizovali, kryli a obhajovali všetky smerácke podvody a ktorí sa len falošne na Hlas premenovali,“ dodal.

Podľa šéfa OĽaNO budú budúce voľby o tom, „kto zradí s mafiou a komu sa dá veriť, že s ľuďmi, ktorí majú na svedomí totálne rozkradnutie Slovenska či smrť Jána a Martiny, nikdy nezradia. OĽaNO do koalície so Smerom a ani premenovaným Smerom NIKDY nevstúpi“.

Matovič už predtým avizoval, že ak bude odvolaný z funkcie, tak SaS dostane návrh vrátiť sa späť do koalície. 

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš je z postoja SaS sklamaný. Vidí za tým snahu o pomstu Matovičovi. Podobne ako jeho stranícky šéf tvrdí, že liberáli sa „bez hanby“ spojili s tými, ktorí „dlhé roky škodili Slovensku a rozkrádali naše spoločné peniaze“.

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Počasie: Oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky, výnimočne búrky. V priebehu dňa od západu ubúdanie zrážok.
Denná teplota 12 až 18, na juhu lokálne do 20 stupňov Celzia. Slabý, popoludní prevažne juhozápadný vietor do 25 km/h. (shmú)

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.