Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. marec 2016

Pinturault vyhral obrák v Kranjskej Gore, Adam Žampa 21.

Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault vyhral piatkový obrovský slalom Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore a už štvrtýkrát za sebou triumfoval v tejto disciplíne v rámci tohtoročného seriálu. Pre bronzového olympijského medailistu zo Soči v obrovskom slalome to bolo už 15. víťazstvo v SP v kariére.

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý postúpil z 1. kola pätnástym najrýchlejším časom, sa v tom druhom nevyhol chybám a napokon finišoval 21. so stratou 2,82 sekundy na víťaza. Na štart pretekov sa s vysokým štartovým číslom 64 postavil aj ďalší Slovák Andreas Žampa, ten ale v 1. kole vypadol.
      

V slovinskom stredisku Pinturault triumfoval s náskokom 47 stotín sekundy pred druhým Rakúšanom Philippom Schörghoferom. Tretí bol ďalší Rakúšan Marcel Hirscher (+0,69), ktorý si tak upevnil vedenie v celkovom poradí prestížneho seriálu. Momentálne má pred Nórom Henrikom Kristoffersenom, ktorý v piatok skončil štvrtý, náskok 293 bodov.
      

Pinturault predviedol v 1. kole najlepší výkon, pred druhým Rakúšanom Philippom Schörghoferom mal náskok 0,34 sekundy, tretí Nemec Felix Neureuther strácal na lídra 0,51 s. Neureuther v 2. kole vypadol. Líder disciplíny aj celkového poradia Hirscher, ktorý bol po prvom kole až siedmy, v tom druhom išiel na hranici rizika aj fyzických síl. Predviedol najlepší čas druhého kola a to ho katapultovalo na bronzovú pozíciu.
      

Žampa si zapísal do hodnotenia SP desať bodov, v obrovskom slalome v tejto sezóne bodoval štvrtýkrát a dosiahol svoj najlepší výsledok. "Určite som rád, že sa mi opäť podarilo bodovať v obrovskom slalome. Myslím si, že 21. miesto je celkom dobré, predsa len je to sezónne maximum. Ale v prvom kole som išiel od štartu až do cieľa bezchybne a plynulo. Škoda toho druhého kola, lebo v hornej časti som trošku priľahol na vnútornej lyži a hneď som stratil rytmus. Potom som chcel ísť do toho až veľmi naplno. Ale som rád, že som došiel do cieľa, sú to ďalšie body do SP. Zajtra máme ďalší obrovský slalom na tom istom kopci, čo je veľká výhoda a nemám čo stratiť. Je to ďalšia výzva," sprostredkoval TASR slová 25-ročného Adama Žampu jeho PR manažér Ľuboš Schwarzbacher.
      

Preteky sa išli ako náhrada za zrušené podujatie v Garmisch-Partenkirchene. Ani v piatok sa organizátorom nevyhli problémy, pre nočné sneženie museli skrátiť trať a štart posunúť nižšie. Vrchná časť totiž bola pre lyžiarov nebezpečná.
      

V sobotu je v Kranjskej Gore na programe ďalší obrovský slalom a v nedeľu slalom.
      

Ešte sa nerozhodlo o víťazovi malého glóbusu za obrovský slalom, keďže Pinturault o čosi stiahol náskok na Hirschera v hodnotení disciplíny (na 91 bodov), do konca sezóny zostávajú ešte dva obrovské slalomy. "Zajtra budú určite panovať iné podmienky. Nič tak ešte nie je rozhodnuté," povedal v cieli do televíznych kamier víťaz.

      výsledky:
      1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:52,18 min.(54,52+57,66), 2. Philipp Schörghofer +0,47 s. (54,86+57,79), 3. Marcel Hirscher (obaja Rak.) +0,69 (55,34+57,53), 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,12, 5. Mathieu Faivre (Fr.) +1,54, 6. Manuel Feller (Rak.) +1,58, 7. Leif Kristian Haugen (Nór.) +1,59, 8. Victor Muffat-Jeandet +1,78, 9. Cyprien Richard (obaja Fr.) +2,08, 10. Justin Murisier (Švaj.) +2,16, ... 21. Adam ŽAMPA (SR) +2,82, ... Andreas ŽAMPA (SR) nedokončil 1. kolo

      poradie SP v obr. slalome (po 9 pretekoch): 1. Hirscher 621 bodov, 2. Pinturault 530, 3. Kristoffersen 401, 4. Muffat-Jeandet 349, 5. Faivre 343, 6. Felix Neureuther (Nem.) 304, ... 42. Adam ŽAMPA 20

      poradie v SP (po 36 pretekoch): 1. Hirscher 1425, 2. Kristoffersen 1132, 3. Pinturault 960, 4. Aksel Lund Svindal 916, 5. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 868, 6. Neureuther 667, ... 73. Adam ŽAMPA 96, 139. Andreas ŽAMPA 8
 

Inzercia

Odporúčame

Orbán: So Seehoferom sme sa nestretli "proti" Merkelovej

Orbán: So Seehoferom sme sa nestretli "proti" Merkelovej

O otázkach migrácie i hospodárskych vzťahov rokoval dnes v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán s bavorským premiérom Horstom Seehoferom. Podľa spravodajského servera Hvg.hu Orbán na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznil, že cieľom stretnutia nebolo oslabiť nemeckú vládu ani kancelárku Angelu Merkelovú, pretože jeho strana Fidesz, ktorá je takisto členom Európskej ľudovej strany (EPP), má záujem na víťazstve vládnych strán CDU/CSU.