Protest Smeru za predčasné voľby
Pred palácom rečnil Uhrík i Danko. Chválili Orbána i maďarské riešenia krízy

Foto: Postoj/Adam Rábara
Andrej Danko na proteste ohlásil, že už rokuje s podpredsedom ruskej vlády i Sergejom Lavrovom, aby Slovensko malo dosť ruského plynu, ak sa SNS dostane do vlády.
V Bratislave sa v utorok podvečer konal v daždivom počasí pred prezidentským palácom protivládny opozičný protest, ktorého účastníci žiadali demisiu vlády i riešenie energetickej krízy.
Okrem organizátora Roberta Fica a ďalších predstaviteľov Smeru prišiel aj šéf SNS Andrej Danko, predseda hnutia Republika Milan Uhrík, ale aj Eduard Chmelár, herec Marek Ťapák, ktorý pracuje v RTVS, zástupcovia Jednoty dôchodcov Slovenska, odborového zväzu justície i ZMOS-u.
Spieval Marián Greksa a protestu sa zúčastnil aj Jozef Hambálek, ktorého v lete zaradili na sankčný zoznam Európskej únie či exminister vnútra Robert Kaliňák.
Zástupcovia opozičného Hlasu sa na demonštrácii nezúčastnili, tak ako vopred avizovali. Smer označil akciu „národným protivládnym protestom“, moderoval ju hovorca strany Ján Mažgút, ktorý sa uchádza o post bratislavského župana.
Líder Smeru na protest pozval všetky opozičné strany. Tvrdí, že dnes nie je čas na politikárčenie, ale na jednotu, ktorá musí viesť k výmene súčasnej vlády.
Väčšinu protestujúcich tvorili najmä starší ľudia, na Hodžovo námestie ich prišlo cez 3-tisíc. Prezidentka Zuzana Čaputová v paláci nebola, keďže po pohrebe kráľovnej Alžbety II. odcestovala na zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde mala v čase protestu prejav.
Napriek tomu bola väčšina kritiky zo strany politikov namierená práve proti hlave štátu. Účastníci jej vyčítali nečinnosť či nedostatočné zastupovanie záujmov Slovenska. Žiadali okamžitú demisiu vlády, zmenu ústavy a predčasné voľby a riešenie energetickej krízy.
Od Roberta Fica si odniesla kritiku za marenie referenda o predčasných voľbách, ale i za zdražovanie, lebo podľa jeho slov „zatiahla Slovensko do vojny, s ktorou Slovensko nemá nič spoločné.“
Odmietol označenie prítomných demonštrujúcich i seba za dezolátov, ako protest uviedla v titulku vo večerných správach televízia Markíza.
Okrem prezidentky bola terčom kritiky i vláda premiéra Eduarda Hegera, ktorý bol na niektorých transparentoch za pomyselnými mrežami.
Z pódia zaznievali heslá o ukradnutom štáte a budúcnosti, ohrozenej demokracii, cenzúre, porušovaní ľudských práv i kritika na adresu médií. Od protestujúcich zas slová ako „odstúpiť“ či „my sme tu doma“.
Seniori z Jednoty dôchodcov Slovenska sa sťažovali na to, že im vláda zatiaľ nijako nepomohla, primátor Galanty Peter Paška koalícii zas vyčítal, že nezastropovala ceny energií a nechráni domáci priemysel.
Podľa Eduarda Chmelára žiadna vláda na Slovensku nebola taká neschopná ako tá súčasná. Demokraciu podľa jeho slov nahrádza normalizačný režim.
Predseda Republiky Milan Uhrík hovoril o „prezidentovi Rizmanovi“ či samovražedných sankciách uvalených Západom na Rusko, ktoré podľa neho vyhovujú najmä USA.
Uhrík i Danko si myslia, že Slovensko sa musí vydať cestou Viktora Orbána a podľa vzoru Maďarska si zabezpečiť od Ruska dostatok plynu na prekonanie energetickej krízy. Stretáva sa vraj aj s predstaviteľmi maďarskej vládnej strany Fidesz.
Danko vyhlásil, že Slovensko z krízy vykúpi len ruský plyn. Tiež povedal, že už teraz rokuje s podpredsedom ruskej vlády, aby sa s ním dohodol na dodávkach plynu pre Slovensko, ak sa v budúcnosti opäť dostane do vlády. V kontakte je aj s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.
Predstaviteľ strany Život Marek Géci hovoril o tom, ako si opozícia v čase menšinovej vlády môže klásť v parlamente podmienky. Vyzval na prijatie ústavného zákona, ktorý by umožnil skrátenie volebného obdobia parlamentu.
Na proteste vystúpili i predseda Národnej koalície Rudolf Huliak či šéf strany Domov Pavol Slota, syn bývalého predsedu SNS Jána Slotu.
Bratislavská krajská polícia nezaznamenala počas demonštrácie žiadne prípady narušenia verejného poriadku alebo páchania inej protiprávnej činnosti.
Foto: Postoj/Adam Rábara
Dnes treba vedieť
Zmeny v ukrajinskej vláde
Minister obrany Reznikov končí, nahradí ho šéf vojenského spravodajstva
„Personálnu politiku diktuje vojna," reagoval na zmeny poslanec vládnej strany Sluha národa Davyd Arachamija.
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI.
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Od protitankových pušiek, cez delá, až po moderné systémy Javelin. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa s redaktorom Lukášom Krivošíkom rozpráva o dejinách a súčasnosti protitankových zbraní. Spoločne hľadajú odpoveď na otázku, či moderné protitankové zbrane robia v 21. storočí z tanku zastaraný prostriedok na bojisku.
Legendárny český hokejista Jaromír Jágr strelil v českej extralige gól a prekonal rekord Waynea Gretzkého. Podľa neoficiálnej historickej štatistiky, do ktorej sa počítajú zásahy z profesionálnych súťaží i reprezentácie, má 50-ročný Jágr po nedeli na konte celkovo už 1099 gólov. (tasr)
Súhrn víkendových udalostí:
- Severné Slovensko zasiahla snehová kalamita.
- Gröhling nevylúčil povolebnú spoluprácu SaS s Hlasom.
- Kaliňák nevylúčil kandidatúru v predčasných voľbách.
- Situácia na fronte na východe Ukrajiny sa podľa Kyjeva vyostruje.
- Putin mi na začiatku vojny sľúbil, že nedá zabiť Zelenského, tvrdí izraelský expremiér.
- USA zostrelili nad Atlantickým oceánom čínsky špionážny balón.
Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky obvinil 50-ročného Ukrajinca z vraždy 44-ročnej ženy vo Veľkom Bieli. Obvineného umiestnili do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. (tasr)
Ruská armáda verbuje do vojny na Ukrajine aj odsúdené ženy
Medzi už naverbovanými je aj asi 50 žien zo ženského nápravnovýchovného tábora v Ruskom okupovanom meste Snižne v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.
V dolinách a kotlinách môže teplota v pondelok ojedinele klesnúť pod mínus 20 stupňov Celzia. Súvisí to s presunom tlakovej výše do našej oblasti. SHMÚ upozorňuje, že najvýraznejší pokles teploty nastane v Banskobystrickom kraji, na Gemeri, dolnom Spiši a pod Tatrami. (tasr)
Ukrajinský minister obrany
Kyjev nepoužije nové zbrane dlhého doletu na útoky na ruské územie
Olexij Reznikov tiež poznamenal, že váhanie Západu, čo sa týka dodávky bojových stíhačiek, môže stáť ďalšie životy.
Diaľnicu pod Tatrami sprejazdnili, je tam znížená rýchlosť
Podarilo sa sprejazdniť aj cestu medzi Starou Lesnou a Veľkou Lomnicou a tiež z Vrbova do Žakoviec v Kežmarskom okrese.