Hillary Clintonová zvíťazila v primárkach v Južnej Karolíne

Bernie Sanders svojej súperke zablahoželal k víťazstvu, no zároveň podotkol, že kampaň sa ešte len rozbieha.
3 minúty čítania 3 min
Vypočuť článok
Hillary Clintonová zvíťazila v primárkach v Južnej Karolíne
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Hillary Clintonová s výrazným náskokom porazila svojho rivala Bernie Sandersa v sobotňajších demokratických primárkach v Južnej Karolíne a to najmä vďaka silnej podpore zo strany černošských demokratov.

Clintonovej víťazstvo tak posilnilo jej pozíciu v primárkovom maratóne a prekrylo trpké spomienky na prehru, ktorú utrpela v Južnej Karolíne v súboji s Barackom Obamom pred ôsmimi rokmi, píše agentúra AP. 

"Južnej Karolíne, dobrovoľníkom, na ktorých stojí naša kampaň a priaznivcom, ktorí ju poháňajú vpred: ďakujem," napísala Clintonová na Twitteri.     

Vermontský senátor Sanders, ktorý svoju sobotňajšiu prehru vopred očakával, z Južnej Karolíny odcestoval ešte pred zatvorením volebných miestností a svoju pozornosť už sústredil na štáty, v ktorých prebehnú primárky počas tzv. "super utorku" (1. marec). Svojej súperke zablahoželal k víťazstvu, no zároveň podotkol, že kampaň sa ešte len rozbieha.

Sanders pripomenul, že získal "rozhodujúce víťazstvo" v New Hampshire, kým Clintonovej sa teraz podarilo to isté v Južnej Karolíne.

"Ďalší na rade je super utorok," vyhlásil Sanders a dodal, že jeho "politická revolúcia obyčajných ľudí sa šíri štát po štáte" a "teraz sa nezastaví". 

Predbežné výsledky exit pollov tlačových agentúr a amerických televíznych sietí naznačujú, že Clintonovú podporilo osem z každých desiatich černošských voličov, ktorí v Južnej Karolíne tvoria približne 60-percentnú väčšinu. Clintonová takisto získala väčšinu hlasov od žien a voličov nad 30 rokov. 

Bernieho Sandersa naopak volili najmä voliči mladší než 30 rokov a prevažne belosi.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Južná Karolína Hillary Clintonová Bernie Sanders
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 8 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť