Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 11:41

Ústavnoprávny výbor skonštatoval, že protiinflačný balíček je v súlade s ústavou

Materiál je zároveň stanoviskom parlamentu. Pred Ústavným súdom bude balíček obhajovať šéf výboru Milan Vetrák (OĽaNO). Výbor trvá na ústnom pojednávaní.

Protiinflačný balíček je v súlade s Ústavou SR, sporné časti, ktoré napadla prezidentka Zuzana Čaputová, nie sú protiústavné. Vyplýva to zo stanoviska pre Ústavný súd SR, ktoré vo štvrtok odobril Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR.

Stanovisko sa venuje porušeniu pravidiel skráteného legislatívneho konania, pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a tiež problematike sankcionovania záškoláctva. Pri argumentácii vychádza výbor z predchádzajúcich rozhodnutí ÚS.

Milan Vetrák pripomenul, že pri skrátenom konaní v prípade balíčka nedochádza k takej „ústavnej intenzite“ porušenia pravidiel, že by to malo byť protiústavné.

„Vychádzame z doterajšej judikatúry Ústavného súdu, ktorý razí doktrínu minimalistických zásahov do právomocí parlamentu, a pokiaľ sa Ústavný súd bude pridržiavať svojej doterajšej judikatúry, nemal by v tejto časti podľa nášho názoru posúdiť zákon za protiústavný,“ povedal šéf výboru.

V otázke rozpočtovej zodpovednosti sa výbor odvoláva takisto na judikáty ÚS. Na základe neho Vetrák skonštatoval, že súd nehodnotí, či jedna miliarda eur vynaložená na rodiny s deťmi je to „najsprávnejšie“ na svete. „Ústavný súd povedal, že pri vynakladaní financií zo štátneho rozpočtu ide výsostne o politické rozhodnutie a zodpovednosť vlády a parlamentu a že sa nemieni do týchto vecí podrobne miešať,“ dodal Vetrák.

Tretia časť stanoviska sa týka Dohovoru o právach dieťa, kde výbor skonštatoval, že nastavené pravidlá týkajúce sa sankcionovania záškoláctva nie sú protiústavné.

Inzercia

„Ale na druhej strane sa nazdávame, že sú aj vhodnejšie riešenia tohto problému,“ povedal s tým, že do konca roka by sa mohlo nájsť aj vhodnejšie riešenie záškoláctva, ako je upravené v balíčku. Myslí si, že keby prezidentka vypichla tento problém osobitne a dala by samostatnú pripomienku, v parlamente by to mohlo byť pri hlasovaní akceptované.

Prezidentka sa na ÚS obrátila v júli v súvislosti s tzv. protiinflačným balíkom z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý Národná rada SR opätovne schválila aj po jej vetovaní. Žiada preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti.

Prijatý balíček je podľa nej protiústavný z troch dôvodov. Argumentuje, že prijatý bol v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod.

Obsahom zákona sa údajne porušili ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Zároveň upozorňuje, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa.

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Strana SaS v parlamente podporí vládny návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Chce však dozerať aj na ďalšie systémové opatrenia ministerstva zdravotníctva. Pripomína tiež potrebu zvýšenia miezd v ambulantnom sektore. (tasr)

pred 22 minútami

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred 37 minútami

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred 45 minútami

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred hodinou

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

pred hodinou

Obyvatelia Nového Zélandu si pripomenuli úmrtie kráľovnej Alžbety II. dňom štátneho smútku, minútou ticha a oficiálnou smútočnou bohoslužbou. Nový Zéland patrí medzi 14 nezávislých štátov združených v Spoločenstve národov, ktoré uznávajú za svoju hlavu britského panovníka. (tasr)

pred hodinou

Giorgia Meloniová v príhovore po víťazstve vo voľbách povedala, že chce ako premiérka zjednotiť Taliansko. „Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud," vyhlásila. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.