Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 11:31

Voľby primátora Bratislavy

Stíhanie v kauze Kusého zastavili. Či vyzve Valla vo voľbách, oznámi čoskoro

Stíhanie v kauze Kusého zastavili. Či vyzve Valla vo voľbách, oznámi čoskoro

Starosta mestskej časti Bratislava-Nové Mesto Rudolf Kusý. FOTO TASR – Jakub Kotian

Trestné stíhanie v kauze, v ktorej figuroval starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, zastavili. Do dvoch týždňov sa tiež vyjadrí, či v tohtoročných jesenných voľbách bude kandidovať za primátora Bratislavy, alebo bude obhajovať post starostu mestskej časti.

Trestné stíhanie v kauze, v ktorej figuroval starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, zastavili. O rozhodnutí bratislavskej okresnej prokuratúry informoval Kusý spolu so svojou právnou zástupkyňou Evou Mišíkovou. Obvinenia z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa zrušil starostovi ešte vlani generálny prokurátor SR.

„Celá vec je uzavretá, nespáchal som žiadny trestný čin. Som nevinný a veci sú ukončené,“ uviedol Kusý. Okresná prokuratúra podľa jeho slov nadviazala na rozhodnutia okresného a krajského súdu, ktorými bol na jeseň 2020 prepustený z väzby.

„Je neprijateľné, aby bol starosta či primátor stíhaný za to, že zamietne developerské projekty, keď obhajuje verejný záujem, názor a presvedčenie obyvateľov, že projekty nie sú v súlade s územným plánom,“ podotkol.

Mišíková priblížila, že prokuratúra zastavila aj ďalšie trestné stíhanie v obdobnej trestnej veci. „Bola rozptýlená akákoľvek pochybnosť o tom, že by môj klient v súvislosti s rozhodovaním o stavebnom konaní porušil akúkoľvek povinnosť, ktorá by zakladala trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ zdôraznila.

Bratislavská krajská kriminálna polícia zadržala starostu na jeseň 2020. Vyšetrovateľ ho obvinil z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. Tých sa údajne dopustil v prípade troch developerských projektov, ktoré zastavil. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozil trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Čoskoro oznámi, na aký post bude kandidovať 

Rudolf Kusý zároveň do dvoch týždňov oznámi, či v tohtoročných jesenných voľbách bude kandidovať za primátora Bratislavy alebo bude obhajovať post starostu mestskej časti. Kandidátne listiny je možné podávať najneskôr 30. augusta.

Inzercia

„Áno, táto téma je na stole. Diskutujeme o nej. Do dvoch týždňov sa rozhodnem,“ povedal Kusý.

V súvislosti s jeho možnou kandidatúrou na post bratislavského primátora viaceré politické strany a hnutia už pred časom pre TASR potvrdili, že rokovania prebiehajú. Niektoré z nich mu zároveň vyjadrili podporu, napríklad hnutie Sme rodina či Dobrá voľba a Umiernení, v ktorej je Kusý členom predsedníctva. O možnej podpore svojej kandidatúry rokuje aj s KDH.

Záujem zabojovať o post bratislavského primátora doteraz oficiálne potvrdili traja kandidáti. Svoj post v tohtoročných voľbách chce obhájiť súčasný primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý je zároveň predsedom novej mestskej strany Team Bratislava. Tá spoločne so stranou SaS a s hnutím Progresívne Slovensko vytvorila predvolebnú koalíciu.

Kandidovať ako nezávislý chce niekdajší krajský predseda hnutia Republika v Bratislavskom kraji Miroslav Heredoš. Záujem o kandidatúru prejavil aj súčasný prednosta miestneho úradu v bratislavskom Starom Meste Martin Mlýnek, ktorý by mal byť kandidátom s podporou OĽaNO.

Spojené samosprávne voľby do orgánov miest a obcí a orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 29. októbra.

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Strana SaS v parlamente podporí vládny návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Chce však dozerať aj na ďalšie systémové opatrenia ministerstva zdravotníctva. Pripomína tiež potrebu zvýšenia miezd v ambulantnom sektore. (tasr)

pred 16 minútami

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred 31 minútami

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred 39 minútami

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred hodinou

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

pred hodinou

Obyvatelia Nového Zélandu si pripomenuli úmrtie kráľovnej Alžbety II. dňom štátneho smútku, minútou ticha a oficiálnou smútočnou bohoslužbou. Nový Zéland patrí medzi 14 nezávislých štátov združených v Spoločenstve národov, ktoré uznávajú za svoju hlavu britského panovníka. (tasr)

pred hodinou

Giorgia Meloniová v príhovore po víťazstve vo voľbách povedala, že chce ako premiérka zjednotiť Taliansko. „Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud," vyhlásila. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.