Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2022, 18:23

Spisovateľa Salmana Rushdieho napadol počas prednášky neznámy muž

Spisovateľa Salmana Rushdieho napadol počas prednášky neznámy muž

Foto: TASR/AP

Rushdie sa stal na celom svete známym svojím románom Satanské verše, ktorý vyvolal najmä v moslimských krajinách vlnu protestov.

Britského spisovateľa Salmana Rushdieho napadol počas piatkovej prednášky v New Yorku neznámy muž. Útočník vtrhol na javisko a začal Rushdieho udierať, resp. bodať. TASR správu prevzala od agentúry AP, ktorá sa odvoláva na svedectvo vlastného reportéra prítomného na prednáške.

Rushdie počas útoku spadol na dlážku, útočníka sa však podarilo zadržať. Prednáškovú miestnosť museli následne evakuovať.      

Podľa newyorskej polície 75-ročný Rushdie utrpel bodné zranenie v oblasti krku, s ktorým bol prevezený do nemocnice, uvádza denník The Guardian.

Rushdie sa stal na celom svete známym svojím štvrtým románom Satanské verše, vydaným v roku 1988. Román vyvolal najmä v moslimských krajinách vlnu protestov.

Kampaň proti Rushdieho románu vyústila až do situácie, keď iránsky duchovný vodca ajatolláh Rúholláh Músaví Chomejní krátko pred svojou smrťou 14. februára 1989 vydal náboženský dekrét – fatvu – v dôsledku znevažovania islamu, ktorého sa Rushdie v románe údajne dopustil. Podľa fatvy má každý moslim povinnosť Rushdieho zabiť.

Fatvu následne potvrdili Iránske revolučné gardy spoločne s inými konzervatívnymi islamistickými organizáciami. Rushdie sa tak musí od tohto momentu ukrývať a meniť miesto svojho pobytu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred 51 minútami

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

pred hodinou

Obyvatelia Nového Zélandu si pripomenuli úmrtie kráľovnej Alžbety II. dňom štátneho smútku, minútou ticha a oficiálnou smútočnou bohoslužbou. Nový Zéland patrí medzi 14 nezávislých štátov združených v Spoločenstve národov, ktoré uznávajú za svoju hlavu britského panovníka. (tasr)

pred hodinou

Giorgia Meloniová v príhovore po víťazstve vo voľbách povedala, že chce ako premiérka zjednotiť Taliansko. „Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud," vyhlásila. (tasr)

pred hodinou

Slovenský hokejový útočník Pavol Regenda strelil gól v prípravnom zápase pred novou sezónou NHL, v ktorom jeho Anaheim Ducks zvíťazil nad Arizonou Coyotes 3:2. Z výhry sa tešil aj obranca Samuel Kňažko, ktorý prispel jednou asistenciou k triumfu Columbusu Blue Jackets nad Pittsburghom Penguins 5:1. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.