Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2022, 22:59

Vojna

V ruských regiónoch verbujú dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine

Práporov dobrovoľníkov je už viac než 40. Úrady regiónov, ako aj združenia veteránov propagujú tieto prápory už niekoľko mesiacov.

Rusko zatiaľ nezaviedlo brannú povinnosť, aby malo dostatok vojakov pre svoje jednotky bojujúce na Ukrajine. V jednotlivých ruských regiónoch sa však s týmto cieľom formujú prápory dobrovoľníkov, informovala v pondelok agentúra DPA.

Ruský denník Kommersant podľa DPA napísal, že podľa jeho informácií sa takéto prápory vytvorili v najmenej 20 regiónoch Ruska a je ich už viac ako 40.

Úrady jednotlivých regiónov, ako aj združenia veteránov propagujú tieto prápory už niekoľko mesiacov.

Kommersant podotkol, že existujú značné rozdiely vo veľkosti tvoriacich sa jednotiek a líšia sa aj platovými podmienkami.

Napríklad pre motostrelecký prápor sa v Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe hľadá približne 400 až 500 bojovníkov, zatiaľ čo v Permskej oblasti sa snažia naverbovať dobrovoľníkov do dvoch jednotiek: streleckej roty s 90 mužmi a pre tankový prápor so 160 mužmi. V Permskej oblasti väčšine dobrovoľníkov sľubujú, že mesačne dostanú ekvivalent 5 090 dolárov, uviedla podľa agentúry TASR agentúra DPA odvolávajúca sa na denník Kommersant.

Inzercia

Agentúra DPA dodala, že analytici považujú tieto iniciatívy za pokusy gubernátorov jednotlivých regiónov preukázať svoju lojalitu Kremľu. Nábor dobrovoľníkov z regiónov by zároveň mohol pomôcť zmierniť nedostatok vojakov na fronte, tvrdia analytici.

Zavedenie brannej povinnosti v celom Rusku by pre ruského prezidenta Vladimira Putina mohlo byť problematické, pretože tento krok by si ruská verejnosť mohla interpretovať aj ako dôkaz toho, že vojna na Ukrajine neprebieha podľa očakávaní, doplnila DPA.

Pripomenula, že v Rusku od začiatku invázie platia prísne obmedzenia, ktoré „upravujú“ akúkoľvek diskusiu o vojne na susednej Ukrajine. V Rusku o nej možno hovoriť a informovať len ako o „špeciálnej vojenskej operácii“, ktorá oficiálne stále ide „podľa plánu“.

Iný výber slov alebo iné hodnotenie situácie na bojiskách je označované za diskreditáciu ruských ozbrojených síl a stíha sa aj trestom odňatia slobody.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.