Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2022, 10:13

Dôchodkový systém

SaS predkladá ústavný zákon. Neplatia pre nás koaličné pravidlá, vraví Sulík

SaS predkladá ústavný zákon. Neplatia pre nás koaličné pravidlá, vraví Sulík

Foto: TASR/Pavel Neubauer

„Táto zmena je pre nás veľmi dôležitá. Dúfame, že sa nám podarí docieliť dohodu naprieč celým spektrom v parlamente,“ hovorí šéf liberálov.

SaS predkladá do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme. Šéf strany Richard Sulík hovorí, že už v programovom vyhlásení vlády je prijatie zákona definujúceho základné parametre prvého a druhého piliera. 

„Nenastal posun napriek tomu, že koaliční partneri opätovne prisľúbili ústavné garancie pre udržateľný dôchodkový systém,“ povedal minister hospodárstva. 

Čo je v návrhu SaS

SaS navrhuje do ústavy zakotviť napríklad to, že každý, kto vymyslí nové výdavky v dôchodkovom systéme, musí povedať, z čoho to zaplatí.

Chcú tiež zabezpečiť, aby nikto nemohol presúvať sporiteľov bez ich súhlasu. Navrhujú zafixovať veľkosť druhého piliera voči prvému a ústavne zabezpečiť vstup mladých ľudí do druhého piliera.

Malo by byť súčasne ústavne zakotvené, že človek, ktorý si nasporí nadpriemerne, nebude nútený, aby si za všetky peniaze kúpil doživotný dôchodok. Pokiaľ už má niekto zabezpečené doživotné dôchodky z iných zdrojov, napríklad z prvého piliera, z výsluhového dôchodku a podobne, vo výške, ktorú určuje zákon, so zvyškom by mohol podľa návrhu SaS slobodne nakladať.

„Táto zmena je pre nás veľmi dôležitá. Dúfame, že sa nám podarí docieliť dohodu naprieč celým spektrom v parlamente,“ hovorí Sulík. 

Sú ochotní rokovať o stiahnutí

Šéf SaS zároveň povedal, že zákon ide do parlamentu bez dohody v koalícii, keďže strana ju už opustila. „Čoskoro odídeme aj z vlády. Tým pádom pre nás neplatia koaličné pravidlá. Budeme predkladať to, čo uznáme za vhodné,“ tvrdí Sulík.

„Naši koaliční partneri majú možnosť ukázať, ako to myslia s touto krajinou,“ vyhlásil poslanec Peter Cmorej v súvislosti s prípadnou podporou návrhu. SaS je ochotná rokovať aj o stiahnutí zákona, ak by sa vláda zaviazala prijať takýto zákon o dôchodkoch. Sú pripravení rokovať aj o prípadných zmenách. Sulík skonštatoval, že za pokus to stojí.

„Udržateľnosť dôchodkového systému je pre zdravie verejných financií absolútne kľúčová téma,“ zdôraznil predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič. Poznamenal, že dlhodobé verejné financie na Slovensku nie sú v dobrom stave.

Sulík podotkol, že ústavné garancie udržateľného dôchodkového systému mali byť prijaté ešte na júnovej schôdzi spolu s rodičovským bonusom ministra práce Milana Krajniaka.

Cmorej opísal, že SaS akceptovala prísľub, že ústavné garancie budú prijaté, ale dohody nakoniec podľa jeho slov neplatili a všetky termíny uplynuli. Varoval, že sa Slovensko blíži do stavu, keď dôchodkový systém skrachuje.

Inzercia

Krajniak hovorí o zasahovaní do kompetencií

Minister práce Milan Krajniak v reakcii naznačil, že Richard Sulík sa návrhom ústavného zákona o dôchodkovom systéme stará do kompetencií jeho rezortu. Pýta sa, prečo to SaS robí, keď v minulosti kritizovala Igora Matoviča za zasahovanie do kompetencií ministra školstva. 

Podľa Krajniaka ide o pokus zatiahnuť Sme rodina do koalično-kompetenčných sporov. Tvrdí, že na to „neskočia“.

Dodal, že ústavný zákon predložil na vládu už pred rokom. Premiér Heger ho však na rokovanie nezaradil, keďže na ňom nebola zhoda v koalícii.

Krajniak skonštatoval, že o prvom aj druhom pilieri rezort rokuje s odborníkmi už dva roky, aby dosiahol zhodu. Súčasne priblížil, že o týchto témach rokujú aj s odborníkmi zo SaS, o čom má svedčiť aj ich účasť na rozporovom konaní v súvislosti s druhým pilierom medzi ministerstvami hospodárstva a práce v júli tohto roka.

 Ak by neboli vyjadrenia SaS len pokusom o zatiahnutie do koaličných sporov, podľa Krajniaka by si návrh určite pripravili lepšie. Pripomenul, že návrh SaS má obsahovať aj ustanovenia o tom, že kto vymyslí nové výdavky v dôchodkovom systéme, musí aj povedať, kde na to zoberie.

Zároveň však v zákone navrhujú zaviesť povinný vstup do druhého piliera. To by podľa Krajniaka v závislosti od zvoleného variantu znamenalo nekryté nové výdavky do roku 2030 vo výške 824 miliónov eur alebo 1,455 miliardy eur.

Opozícia tvrdí, že namiesto hier na reformy by mala vláda zlepšovať život dôchodcov. Vyslovil to šéf mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini, ktorý zároveň hovorí, že práve seniori sa doposiaľ nedočkali od vlády skutočnej pomoci.

Minister financií Igor Matovič aj premiér Eduard Heger si podľa Hlasu vybrali dôchodcov za nepriateľov. „Napriek vážnym varovaniam ekonómov, politikov i seniorov o znižujúcej sa životnej úrovni dôchodcov nedokázali dodnes prijať žiadnu reálnu pomoc staršej generácii pri drastickom zdražovaní. Toto dnes považujeme za zásadnú a nesplnenú povinnosť vlády voči seniorom a až po jej splnení majú koaličné strany právo hovoriť o ďalších návrhoch,“ myslí si Pellegrini.

Zároveň upozornil, že akýkoľvek ústavný návrh zákona v súčasnej politickej situácii nemá šancu prejsť bez podpory OĽaNO alebo Sme rodina. „Kým SaS nepresvedčí jednu z týchto dvoch strán, bude zbytočne robiť tlačové konferencie o ústavných zákonoch. Odporúčam preto končiacej vládnej koalícii, aby namiesto nepretržitých sporov a vzájomného obviňovania sa začala bezodkladne rokovať s opozíciu o termíne predčasných volieb,“ dodal s tým, že to považuje za jediné riešenie, ktoré by Slovensku pomohlo.

Dnes treba vedieť

pred 58 minútami

Počasie: Oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky, výnimočne búrky. V priebehu dňa od západu ubúdanie zrážok.
Denná teplota 12 až 18, na juhu lokálne do 20 stupňov Celzia. Slabý, popoludní prevažne juhozápadný vietor do 25 km/h. (shmú)

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.