Severné Taliansko zasiahli lejaky a zosuvy pôdy
Najhoršie postihnutá bola oblasť Dolomitov. Hasiči v Južnom Tirolsku mali v priebehu piatkového večera viac ako 200 výjazdov, pri ktorých zasahovalo približne tisíc hasičov.
Lejaky a zosuvy bahna zasiahli v piatok večer talianske regióny Južné Tirolsko a Tridentsko-Horná Adiža, informovala v sobotu agentúra DPA.
Najhoršie postihnutá bola oblasť Dolomitov. V tamojšom údolí Fassa (Val di Fassa) muselo viac než 200 miestnych obyvateľov a turistov stráviť piatkovú noc v telocvični. V rovnakých podmienkach nocovalo aj približne 50 ľudí v obci San Martin de Tor.
V priebehu jednej hodiny napadlo v niektorých lokalitách viac ako 100 litrov zrážok na meter štvorcový. Z oblasti dosiaľ nehlásili nijaké zranenia.
Hasiči v Južnom Tirolsku mali v priebehu piatkového večera viac ako 200 výjazdov, pri ktorých zasahovalo približne 1000 hasičov.
V obci Olang zasiahol prúd rozmočenej pôdy auto, ktorým cestovala dvojica turistov z Milána. Na vozidlo sa zároveň zrútila aj strecha starého mlyna, pričom dvojici sa len tesne podarilo uniknúť, uvádzajú talianske médiá.
Videá, ktoré sa medzičasom objavili na internete zachytávajú, ako rozvodnené rieky unášajú stromy alebo časti ciest.
Dnes treba vedieť
Zelenského poradca Podoľak
Vojenskou stratégiou Ukrajiny je vytvoriť chaos
Hoci sa Ukrajina neprihlásila k zodpovednosti za utorkové útoky na Kryme, podľa Podoľaka je incident „pripomenutím", že „Krym okupovaný Rusmi znamená ďalšie výbuchy skladov a vysoké riziko smrti pre votrelcov a zlodejov".
Súhrn udalostí v utorok 16. augusta:
- V Košiciach sa konal pohreb kardinála Tomka, prišli tisícky ľudí.
- Minister školstva oznámil, že školy dostanú príspevok na žiakov z Ukrajiny.
- Žilinka kritizoval postup prokurátorky v kauze zneužívania kňazom na Orave.
- V bratislavskej Rači vypukol požiar, horeli vinohrady.
- NAKA obvinila pre korupciu advokátsku kanceláriu, ktorá zastupuje Pčolinského.
- Na Kryme hlásili viaceré výbuchy, zasiahli aj muničný sklad.
- USA sa snažia predĺžiť konflikt na Ukrajine a podnecovať svetový chaos, vyhlásil Putin.
Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)
Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)
Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)
Cez Krymský most do Ruska prúdi rekordný počet vozidiel
Zjavný pohyb ľudí nastal po tom, čo sa zistilo, že ráno vybuchol sklad munície blízko krymského mesta Džankoj.
Guterres pôjde na Ukrajinu, vo Ľvove sa stretne so Zelenským a Erdoğanom
V Odese navštívi šéf OSN samotný prístav, ktorý je jedným z troch v Odeskej oblasti, odkiaľ je opäť možná preprava ukrajinských obilnín.
Energie
Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá
Okrem obmedzenia dodávok ruských energií je ďalším dôležitým faktorom výpadok atómových kapacít vo Francúzsku, ktoré bývalo tradičným exportérom elektriny. Aktuálne, naopak, musí elektrinu dokonca dovážať a jeho susedia sú tak viac závislí od plynu.
Vojna na Ukrajine
Žytomyrskú oblasť zasiahol ruský raketový útok
Strela bola odpálená z Bieloruska a incident si nevyžiadal obete.