Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. august 2022, 16:03

Záchranári pomohli po uštipnutí hmyzom už 350 pacientom

Zdravotný stav 152 pacientov bol tak vážny, že si vyžiadal prevoz do nemocnice.

V tomto roku vyslali záchranárov na pomoc k 350 pacientom, ktorí mali zdravotné komplikácie po uštipnutí hmyzom, najčastejšie osami, včelami a sršňami. Najmladším pacientom bolo ročné dieťa, najstarším 86-ročný muž. Zdravotný stav 152 pacientov bol tak vážny, že si vyžiadal prevoz do nemocnice. V súvislosti s uštipnutím hmyzom nie je zaevidované žiadne úmrtie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Z dát vyplýva, že 116 ošetrených pacientov malo ťažkosti po uštipnutí osou. V tejto súvislosti OS ZZS pripomína základné prevenčné pravidlá pri strete s osou. Ak sú ľudia na mieste s ich enormne veľkým výskytom alebo v blízkosti osieho hniezda, priestor musia čo najpokojnejšie opustiť. Osy útočia najmä vtedy, keď sa cítia v ohrození. V prípade útoku je potrebné utiecť aj niekoľko desiatok metrov. Platí to aj v prípade výskytu včiel alebo sršňov.

"Na rozdiel od včely osa žihadlo vytiahne a nezanecháva ho vpichnuté. Ideálne je preto bodnuté miesto umyť mydlom a vodou. V opačnom prípade sa môže do miesta vpichu dostať infekcia," uviedla Krčová.

Ďalej priblížila, že ak osa alebo včela uštipne v ústnej dutine alebo v oblasti hrdla, je potrebné bezodkladne zavolať na tiesňovú linku 155. Uštipnuté miesto je potrebné do príchodu ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) ochladzovať, napríklad cmúľaním ľadu v ústach alebo obkladmi.        

Pripomína, že na tiesňovú linku je potrebné zavolať aj vtedy, ak pacient v minulosti prekonal anafylaktický šok, prípadne ak sa k opuchu u dovtedy zdravého človeka pridružia ťažkosti s dýchaním. Vtedy je potrebná aj okamžitá prvá pomoc. Ak je pacient pri vedomí, je potrebné sledovať dýchanie, no ak upadne do bezvedomia a dýcha, je potrebné dať ho do stablizovanej polohy. Ak pacient prestane dýchať, je potrebné začať okamžite s oživovaním.

Tí pacienti, ktorí sú alergickí na osie alebo včelie bodnutie, by mali nosiť so sebou adrenalínové pero, ktoré je na lekársky predpis.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Futbalisti Chelsea remizovali v nedeľňajšom zápase 2. kola anglickej Premier League s Tottenhamom 2:2. Jeden bod pre hostí zaistil v šiestej minúte nadstaveného času Harry Kane. Jeho tím tak prerušil šnúru piatich prehier s týmto súperom. (tasr)

pred hodinou

Afganské militantné hnutie Taliban vyhlásilo pondelok 15. augusta za štátny sviatok. Má pripomínať prvé výročie od opätovného nástupu hnutia k moci. V krajine od nástupu Talibanu k moci dochádza k svojvoľnému zatýkaniu, popravám bez súdneho procesu, útokom Islamského štátu voči náboženským menšinám a krajina čelí hospodárskym problémom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.