Z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau opäť vykročí pochod Vrba Wetzler

Pochod kopíruje zhruba 130 kilometrov dlhú trasu dvoch slovenských Židov, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli z tábora na Slovensko.
2 minúty čítania 2 min
Vypočuť článok
Z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau opäť vykročí pochod Vrba Wetzler
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Na pochod Vrba Wetzler Memorial vykročí v pondelok z priestorov nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime viac ako 40 ľudí.

TASR o tom informoval Peter Švec zo slovenskej pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ).

„Pochod kopíruje zhruba 130 kilometrov dlhú trasu dvoch slovenských Židov Rudolfa Vrbu (Waltera Rosenberga) a Alfreda Wetzlera, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli z koncentračného tábora na Slovensko do obce Skalité. Neskôr pokračovali vlakom do Žiliny,“ uviedol Švec.

Účastníci budú putovať od pondelka z väčšej časti po území Poľska smerom k hranici so Slovenskom. Trasa pochodu sa opiera o opisy úteku v dvoch knihách samostatne publikovaných Wetzlerom a Vrbom. "V sobotu 6. augusta o 9.00 h sa presunú na poľsko-slovenskú hranicu v Zwardoni, kde sa uskutoční spoločné stretnutie pri pamätníku pochodu, vytvorenom slovenským sochárom Ferom Guldanom, ktorý tam pamätník osobne osadil pri prvom pochode v roku 2014," priblížil Švec.

Doplnil, že posledný úsek na slovenskej strane účastníci absolvujú prevažne vlakom, rovnako ako vtedy hrdinovia na úteku. Po príchode do Žiliny sa všetci zhromaždia v Pamätnej izbe Wetzlera a Vrbu.

Vo večerných hodinách sa v Neologickej synagóge v Žiline uskutoční stretnutie pre verejnosť. Súčasťou večera bude koncert k Vrba Wetzler Memoriálu 2022, predstaví sa v rámci neho harfista a rodák zo Žiliny Michal Matejčík.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Žilina Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 7 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť