Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. júl 2022, 11:40

Nové vrtuľníky pre rezort vnútra

Nákup bez verejnej súťaže cez sprostredkovateľa preveria kontrolné úrady

Nákup bez verejnej súťaže cez sprostredkovateľa preveria kontrolné úrady

Vrtuľníky Leonardo AW 189 a Leonardo AW 139. Foto: Twitter

Expert tvrdí, že rozšírenie ministerskej letky o dva nové typy helikoptér skomplikuje výcvik posádok a technickú obsluhu strojov.

Vláda minulý týždeň odobrila ministerstvu vnútra rozšírenie letky o dva vrtuľníky. Za vyše 29 miliónov eur pribudnú pre policajtov a záchranárov dva nové typy strojov. Suma zahŕňa aj výcvik pilotov.

V súčasnosti Letecký útvar Ministerstva vnútra SR disponuje dvoma vrtuľníkmi Mi-171 ruskej výroby, z ktorých je jedna helikoptéra dlhodobo neschopná prevádzky. Potom má rezort ešte k dispozícii menší a modernejší vrtuľník Bell 429 americkej výroby.

Použiteľnosť ruských vrtuľníkov je podľa ministerstva veľmi obmedzená. „Z dôvodu technických obmedzení, vysokej poruchovosti a ťažkej dostupnosti náhradných dielov je súčasná využiteľnosť vrtuľníkov Mi-171 veľmi nízka,“ píše v návrhu na obnovu vrtuľníkov ministerskej letky.

Vrtuľník Mi-171 ruskej výroby vo farbách slovenskej ministerskej letky. Stroj aktuálne zasahuje pri požiari národného parku České Švajčiarsko. Foto: Twitter

Prakticky je schopnosť vzletu vrtuľníkov Mi-171 približne len 50-percentná, čo výrazne obmedzuje promptnosť zásahov. Ich prevádzka však bola plánovaná do roku 2027.

Dostupnosť americkej helikoptéry Bell je podľa ministerstva viac než 96 percent. Znamená to teda, že z ministerskej letky je v podstate plne funkčný a stále pripravený na zásah iba tento jeden vrtuľník.

Letka ministerstva vnútra pomáha v boji proti organizovanému zločinu, pašovaniu migrantov, monitoruje vzdušný priestor alebo dopravnú situáciu či pomáha pri preprave citlivých materiálov. Vrtuľníky rezortu sú tiež „neodmysliteľnou súčasťou pri pátracích a záchranných akciách, hasení lesných požiarov v nedostupnom teréne, ako aj pri inštalácii podporných a preventívnych technických prostriedkov“.

Helikoptéry bez verejnej súťaže

Potreba obnovy leteckých strojov je v tomto prípade nevyhnutná. Ministerstvo potrebuje viac ako vždy len jeden funkčný vrtuľník, rozhodlo sa preto nakúpiť nové helikoptéry, no bez verejnej súťaže.

Rezort preto podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej siahol po leteckých strojoch, ktoré spĺňajú kritérium okamžitej dostupnosti.

„Tento postup zvýši efektivitu, zabezpečí dlhodobo udržateľnú najvyššiu taktickú vhodnosť a využiteľnosť vrtuľníkovej leteckej techniky na zabezpečovanie plnených úloh vrátane úloh vyplývajúcich zo súčasnej situácie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine aj vzhľadom na zníženie vynakladaných finančných prostriedkov na jej prevádzku a údržbu pri jej efektívnejšom využití,“ píšu predkladatelia k obnove vrtuľníkov.

Ministerstvo zabezpečilo helikoptéry bez transparentného výberového konania s jasne nastavenými termínmi a postupmi. Rezort oslovil šesť spoločností a stroje vybral na základe vlastných analýz a neformálneho prieskumu trhu, ktorý vykonal letecký útvar rezortu vnútra.

„Chceme osloviť všetkých relevantných výrobcov na trhu a, samozrejme, aj obchodníkov, pokiaľ nejaký vrtuľník majú. Musíme byť veľmi rýchli a aktívni,“ povedal pred časom minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorého citoval Denník N.

Nákup zároveň ministerstvo realizuje cez sprostredkovateľa.

Stroje talianskej výroby, ktoré ministerstvo vnútra nakúpilo bez verejnej súťaže. Na vrchnej fotografii vrtuľník Leonardo AW 189, dole Leonardo AW 139. Foto: Twitter

Slovensko si vybralo talianske stroje, ktoré budú okamžite dostupné. Za vrtuľník Leonardo AgustaWestland 189 vyrobený v roku 2016 vrátane výcviku troch pilotov a výbavu zaplatí rezort vnútra 13,135 milióna eur. Kupuje tiež vrtuľník Leonardo AgustaWestland 139 z roku 2021 s výcvikom a ďalšou výbavou za 16,253 milióna eur.

Prvý vrtuľník aj s výcvikom zabezpečí ako sprostredkovateľ lichtenštajnská spoločnosť Helipool GmbH, druhú helikoptéru zas britská firma Castle Air Limited. Podľa informácií Televízie JOJ jeden z kúpených vrtuľníkov v minulosti lietal pod ruskými znakmi pre ropnú spoločnosť Gazprom.

„Náš rezort oslovil výrobcov vrtuľníkov a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú obchodom s takouto leteckou technikou. Samotné rozhodnutie o kúpe bolo prijaté v následných rokovacích konaniach s dodávateľmi, ktorí boli schopní poskytnúť okamžitú dodávku relevantnej techniky,“ uviedla Eliášová.

Dalo sa ušetriť?

Ministerstvo dostalo ponuku aj od americkej spoločnosti Bell, ktorej vrtuľníky už rezort pozná. Má s nimi skúsenosti rovnako ako piloti, ktorí ich riadia. Stroje Bell by teda boli v súčasnom stave kompatibilnejšie.

Ponuka mala byť dokonca aj výhodnejšia a na nákupe sa dali ušetriť milióny, informoval anonymný zdroj televízie JOJ. Rezort ďalšie ponuky nechcel zverejniť. Tvrdí, že nemá na to oprávnenie.

Celú vec preveria kontrolné úrady. Predseda Národného kontrolného úradu Ľubomír Andrassy povedal, že v súťaži vidí problém v tom, že sa pred verejnosťou utajujú informácie.

Plne funkčný vrtuľník Bell 429. Foto: TASR

Pre JOJ sa vyjadrila aj hovorkyňa Úradu verejného obstarávania Jana Zvončeková: „Môžem potvrdiť, že úrad preverí postup verejného obstarávateľa v kontrole.“

Inzercia

„Vzhľadom na časovú tieseň, vzniknutú na základe uvedených udalostí, nebolo možné uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením, preto sa nákup bude realizovať priamym rokovacím konaním,“ uviedol rezort.

Štátny tajomník ministerstva Vendelín Leitner upozornil, že predajcovia sa nad rámec zákona zaviazali zapísať do registra partnerov verejného sektora, čím odhaľujú konečného užívateľa výhod a zároveň sa zaväzujú akceptovať kontrolu eurokomisie v prípade, že bude letecká technika v budúcnosti refundovaná zo zdrojov eurokomisie.

Heger v nákupe problém nevidí

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) taktiež obhajoval nákup priamym rokovacím konaním. Predseda vlády tvrdí, že nákup je v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.

Ako vysvetlil, dôvodom schváleného postupu je vojna na Ukrajine, ktorá spôsobila nedostatok náhradných dielov na údržbu doterajších vrtuľníkov Mi-171 ruskej výroby.

„Boli sme dotlačení do tejto situácie, a preto sme na vláde schválili postup, že ministerstvo vnútra urobí všetko pre to, po diskusii s Úradom pre verejné obstarávanie, ktorý tomu poskytoval presné smerovanie, ako by malo ministerstvo postupovať, aby oslovilo výrobcov, predajcov, aby zistilo, kde sú čo najrýchlejšie dostupné vrtuľníky,“ priblížil predseda vlády.

Kokpit vrtuľníka Mi-171 smerujúci v stredu na česko-nemecké pohraničie. Foto: Facebook/Ministerstvo vnútra SR

Diskusia sa viedla aj o helikoptérach od firmy Bell. Tie však podľa Hegera nesplnili požadované parametre polície.

Nákup talianskych strojov obhajuje aj predseda parlamentu Boris Kollár. „Do tohto ja nebudem rýpať, lebo chápem, že dnes, keď chce štát nakúpiť a nechce čakať tri až päť rokov na vrtuľník, tak môže zobrať len túto technológiu,“ povedal šéf Národnej rady a predseda hnutia Sme rodina.

Strana SaS dúfa, že minister vnútra konal v súlade s pravidlami. „Chceme veriť, že Roman Mikulec dodržal všetky pravidlá a neporušil svoje povinnosti,“ reagoval pre Postoj Tomáš Kottra z komunikačného oddelenia SaS.

Letka sa rozšíri o nové typy vrtuľníkov

Podľa informácií bývalého dekana leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Stanislava Szaba bolo ministerstvo vnútra maximálne spokojné s vrtuľníkmi Bell, preto je podľa jeho slov nepochopiteľné, že rezort ide rozširovať typový rad vrtuľníkov.

Szabo kritizuje rozširovanie typov vrtuľníkov. Tvrdí, že z koncepčného hľadiska bude do budúcnosti zložitý výcvik posádok, technickej obsluhy, ale problémové môžu byť aj dodávky náhradných dielov.

Nové dva vrtuľníky totiž nie sú úplne rovnaké. Vrtuľník Leonardo AW 189 má určité odlišnosti od vrtuľníka Leonardo AW 139.

Szabo pre TV JOJ povedal, že nepochybuje o tom, že by aj firma Bell dodala schopné vrtuľníky tak, aby tieto helikoptéry doplnili už existujúci stroj vo farbách ministerstva.

„Je všeobecne známe, že vrtuľníky Bell v týchto olietaných a používaných konfiguráciách sú nezriedka podstatne lacnejšie ako vrtuľníky od firmy Leonardo,“ dodal Szabo.

Pripomenul, že náhrada za vrtuľníky Mi-171, ktoré boli „pracantmi“, bude náročná. „Dovolím si tvrdiť, že tieto vrtuľníky (od firmy Leonardo) buď nedokážu plnohodnotne nahradiť celé spektrum úloh, alebo jednoducho majú obmedzené schopnosti.“

Slovensko malo ešte jeden vrtuľník od firmy Bell. V máji 2017 sa však zrútil pri Prešove počas nácviku transportu raneného. Zahynuli vtedy dvaja ľudia. Podľa policajnej inšpekcie šlo o chybu pilota.

Vo vojenskom priestore letiska v Prešove sa 10. mája 2017 zrútil policajný vrtuľník Bell 429. Vrtuľník vzlietol v rámci cvičenia. Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Lietaniu na nových talianskych strojoch bude predchádzať dôsledný výcvik posádok i technického obslužného personálu. „Nesmieme opomenúť ani otázku skúseností, ktoré sa získavajú dlhoročnou praxou. Ak by sme mali jeden typový rad vrtuľníkov, tak si tieto skúsenosti môžu piloti odovzdávať medzi sebou podstatne bezprostrednejšie aj lepšie ako pri posádkach, ktoré lietajú v inom type vrtuľníka,“ povedal expert na letectvo.

Podľa rezortu nové helikoptéry „svojimi charakteristikami spĺňajú všetky požadované kritériá stanovené Leteckým útvarom MV SR, sú okamžite k dispozícii a najviac sa približujú výkonnostným a kapacitným parametrom nahrádzaných Mi-171“, argumentovala hovorkyňa rezortu.

„Vrtuľníky Mi-171 sú jediné veľkokapacitné vrtuľníky, ktoré s ohľadom na počet osôb na palube a výkonnostné charakteristiky vyhovujú potrebám a charakteru väčšiny činností Policajného, Hasičského a záchranného zboru, napríklad pri pátraní či záchrane, hasení požiarov či pri ochrane štátnej hranice,“ uviedol Mikulec.

Ako vysvetlil, uzemnenie Mi-171 bez adekvátnej náhrady by znemožnilo schopnosť ministerstva vnútra uskutočňovať činnosti pri ochrane životov a zdravia občanov a základných bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky.

Prípravu nového verejného obstarávania na vrtuľníky avizoval rezort ešte v roku 2020. V rámci rámcovej dohody z roku 2017 na dodávku dvojmotorových viacúčelových vrtuľníkov sa rozhodol nezadávať zákazky. Zdôvodnil to tým, že nezodpovedá aktuálnym potrebám z hľadiska ponúkaných parametrov a výkonov.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti začal s českým expremiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. (tasr)

pred 3 hodinami

„Malé deti sú v Japonsku naozaj šťastné. Deti tam trávia celé dni s rodičmi, sú súčasťou života dospelých,“ hovorí o svojich postrehoch z bežného života Japoncov Jana Rojčeková. Po nástupe do školy sa deťom život radikálne zmení. Majú dlhé vyučovanie, potom krúžky, cez víkend povinné športové dni. Všetok čas, i ten voľný, im pohltí škola. „Potom stretávate deti vo veku školákov alebo stredoškolákov, na ktorých nevidieť žiadnu veselosť.“

pred 4 hodinami

Lotyšsko a Estónsko opúšťajú Čínou podporované zoskupenie, ktorého cieľom je posilňovanie vzťahov s východoeurópskymi krajinami. Tallin a Riga takto reagujú na posilňovanie čínskych vzťahov s Ruskom. Peking odmieta kritizovať Rusko za inváziu na Ukrajinu a odsudzuje tiež hospodárske sankcie voči Moskve. (tasr)

pred 4 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva bude každý rok zverejňovať monitorovacie správy o stave zdravotníctva. Výsledky monitoringu bude podľa rezortu hodnotiť komisia, v ktorej budú zástupcovia pacientskych organizácií, stavovských organizácií, pracovníkov v zdravotníctve, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, samospráv, zdravotných poisťovní či ministerstva. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.