Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. február 2016

Rusko nepodporuje vznik Kurdistanu, viedol by k rozpadu troch štátov

Rusko podporuje uspokojenie nárokov Kurdov, ale nie za cenu rozpadu iných štátov a zhoršenia už existujúcich krízových javov. Uviedol to dnes stály predstaviteľ Ruska v sídle OSN Vitalij Čurkin v odpovedi na otázku, či Rusko podporuje myšlienku vytvorenia kurdského štátu.

V rozhovore pre ruský denník Kommersant Čurkin vyhlásil, že Rusko je za zachovanie územnej celistvosti Sýrie aj Iraku, kde žijú početné kurdské menšiny.
      

Poznamenal, že Rusko "si váži kurdský ľud, ale treba povedať, že oni už v Iraku získali svoj priestor". "A teraz sa im tam zrejme žije lepšie ako vo zvyšku krajiny," dodal Čurkin.
      

Ruský diplomat zopakoval, že jeho krajina je za to, aby Kurdi dosiahli splnenie "istých svojich požiadaviek", ale "nemalo by to viesť k rozpadu iných krajín". "V opačnom prípade môže dôjsť k zhoršeniu rôznych krízových javov," upozornil.
      

Čurkin sa domnieva, že ak by sa začal budovať Kurdistan, došlo by k rozpadu troch štátov: Turecka, Sýrie a Iraku. Podľa jeho slov by vznikla situácia podobná tej v Bosne, kde pokusy o osamostatnenie sa zo strany Chorvátov a Srbov viedli k etnickým čistkám. "Sú to veľmi bolestivé veci. A je lepšie sa im vyhnúť," uviedol Čurkin pre Kommersant.
      

Podľa Čurkina by bolo lepšie nájsť pre Kurdov nejaký model, ktorý by im umožnil realizovať svoje národné ašpirácie a žiť dôstojne, a zároveň zásadným spôsobom nenarušil existujúce usporiadanie na Blízkom východe.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.