Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2022, 21:20

Pri páde ľadovca v talianskych Alpách zahynulo najmenej päť ľudí

V oblasti boli v uplynulých dňoch mimoriadne vysoké teploty.

Najmenej päť ľudí zahynulo v lavíne, ktorú v nedeľu vyvolal zosun ľadovca v Alpách na severe Talianska. Záchranári uviedli, že pri páde sa zranilo ďalších osem osôb, pričom dve osoby utrpeli vážne zranenia.

Informovali o tom spravodajská stanica BBC News a tlačová agentúra AFP. Na miesto bolo vyslaných päť vrtuľníkov a desiatky záchranárov, ktorí pomáhajú pri záchranných prácach.

Na zverejnenom videu z incidentu bolo vidno, ako sa ľadová masa zrútila zo svahov Marmolady, najvyššej hory v oblasti.

"Päť ľudí bolo, žiaľ, nájdených bez známok života," uviedla hovorkyňa záchrannej služby a dodala, že počet zranených "zostáva predbežný". "Lavína snehu, ľadu a skál zasiahla prístupovú cestu, keď sa na nej nachádzalo niekoľko horolezcov," spresnila.

Zranení turisti, vrátane jednej osoby v kritickom stave, boli prevezení do niekoľkých nemocníc v okolí, uviedli záchranári. V čase pádu bolo v skupine 15 turistov, uviedla záchranná služba.

Čo spôsobilo zrútenie časti ľadovca nazývanej serak, nebolo bezprostredne známe. V oblasti boli v uplynulých dňoch mimoriadne vysoké teploty, uviedli miestne úrady.

Známy taliansky horolezec Reinhold Messner pre denník La Republica povedal, že predmetný ľadovec už niekoľko rokov ustupuje v dôsledku globálneho otepľovania.

"Ľad tam už takmer nezostal," povedal Messner. Poznamenal, že ľadovce sa občas zrútia "v dôsledku gravitácie", ale zdôraznil, že dôvodom ústupu ľadovca na Marmolade "je globálne teplo, ktoré spôsobuje topenie ľadovcov".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 4 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.