Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2022, 18:21

Turecký súd nariadil zablokovať webstránky Deutsche Welle a Hlasu Ameriky

Turecký súd nariadil zablokovať webstránky Deutsche Welle a Hlasu Ameriky

Nemecká televízia uviedla, že sa proti rozhodnutiu odvolá.

Turecký súd nariadil zablokovať prístup k webovým stránkam nemeckej televíznej stanice Deutsche Welle a americkej vládnej televízie Hlas Ameriky, keďže nepožiadali o licenciu na prevádzku online vysielania. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Podnet na súd podala turecká Štátna rada pre monitorovanie vysielania. Argumentovala, že zákon od miestnych a zahraničných médií vyžaduje získanie licencie na televízne vysielanie na internete.

Kritici tohto rozhodnutia hovoria, že ide o pokus potlačiť zahraničné spravodajské stránky, ktoré sa v súčasnosti v Turecku tešia obľube.

Štátna rada pre monitorovanie vysielania uviedla, že zrušenie blokovanie navrhne len vtedy, ak televízie Deutsche Welle a Hlas Ameriky požiadajú o licenciu. Turecký dozorný orgán dodal, že nejde o obmedzenie slobody prejavu a médií.

Spravodajská stanica Deutsche Welle vo štvrtok večer napísala, že v Turecku bol obmedzený prístup k jej webovým stránkam vo všetkých 32 jazykových mutáciách. Hlas Ameriky taktiež potvrdil správy, že štátna rada zablokovala prístup k jej webu.

Mediálne združenia toto rozhodnutie kritizujú. Riaditeľ nemeckej pobočky Reportérov bez hraníc Christian Mihr povedal, že vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana okrem „neustálych útokov na nezávislé médiá“ začala útočiť i na zahraničné médiá. Nemecký zväz novinárov vyzval nemeckú vládu, aby vyvinula úsilie o zrušenie tohto rozhodnutia.

Deutsche Welle a iné zahraničné médiá čelia hrozbe zablokovania ich webových stránok v Turecku od februára, keď turecká Štátna rada pre monitorovanie vysielania vyzvala spravodajské stanice, aby požiadali o licenciu na prevádzku služieb, píše DPA.

Nemecká televízia v piatok uviedla, že sa proti rozhodnutiu tureckého súdu odvolá.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Sme rodina podporí za primátora Bratislavy Rudolfa Kusého, ten však svoju kandidatúru doteraz nepotvrdil. Medzi kandidátmi na predsedu Bratislavského kraja sa hnutie rozhodlo dať svoju podporu kandidátovi Za ľudí Dušanovi Veličovi. Povedal to šéf Sme Rodina Boris Kollár v politickej relácii V politike na TA3. (tasr)

pred 2 hodinami

Boris Kollár na TA3 vyčítal koaličným partnerom konflikty a neschopnosť dohody. Ako uviedol, on sám chce štvorkoalíciu udržať, no Sulík sa podľa neho iba snaží zbaviť zodpovednosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.