30 rokov od rozdelenia Československa
Ak by sme boli vtedy v EÚ, tak by sme po sebe strieľali určite, tvrdil Klaus

Vladimírom Mečiarom a Václavom Klausom. Archív TASR/Peter Brenkus
Podľa slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara existovali ľudia, ktorí chceli bojovať, s Klausom však riešili, aby sa to nestalo. Tiež tvrdil, že vtedajší prezident Václav Havel sa snažil o nastolenie prezidentského systému.
Český exprezident Václav Klaus a bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar sa vo štvrtok večer po 30 rokoch stretli v brnenskej vile Tugendhat, kde svojho času rokovali o rozdelení Československa. Obaja tvrdili, že keď v roku 1992 zasadli za rokovací stôl, o rozdelení federácie už bolo rozhodnuté, napísal server Novinky.cz.
"Mohlo to dopadnúť strašne zle, keď vidíme, čo sa deje na Ukrajine a čo sa dialo v bývalej Juhoslávii. Keď sme sa v roku 1992 stretli v Brne, Československo už bolo rozdelené. Nám išlo o to, aby sme po sebe nestrieľali," povedal Klaus.
"Zásada bola, aby sme nedopustili konflikt medzi našimi národmi," dodal Mečiar.
Podľa slovenského expremiéra sa vtedajší prezident Václav Havel snažil o nastolenie prezidentského systému, to mu však neprešlo, citujú Novinky.cz.
Reprofoto - RTVS
Klaus upozornil, že česko-slovenský problém existoval prakticky od vzniku Československa.
"Akokoľvek mám Slovensko rád a moja manželka je zo Slovenska, na svoj úžas som hneď po roku 1989 zistil, že sa tento problém otvoril. Pochopil som, že tento štát bol neudržateľný. Tu v Brne sa nerozhodlo o rozdelení štátu, ale o forme a celý svet nám závidí, ako kamarátsky sme sa rozišli," zdôraznil Klaus.
Podľa Mečiara existovali ľudia, ktorí chceli bojovať, s Klausom však riešili, aby sa to nestalo. "Nenechali sme si do toho hovoriť," zdôraznil. Podľa Klausa bolo šťastím, že do rozdelenia federácie vtedy nikto vo svete nehovoril, pretože ostatné mocnosti v tej dobe riešili vlastné problémy.
"Ak by sme boli vtedy v Európskej únii, tak by sme po sebe strieľali určite," dodal Klaus, ktorý podľa servera Novinky.cz spolu s Mečiarom počas diskusie prechádzali voči novinárom do konfrontačného tónu.
Mečiar označil Klausa za najlepšieho českého politika. Zhodne tiež bránili fakt, že sa o rozdelení Československa nekonalo referendum. Podľa Mečiara sa takéto referendum ani konať nemohlo, píšu Novinky.cz.
Dnes treba vedieť
Európska komisia schválila Slovensku druhú žiadosť o platbu z plánu obnovy. „Naďalej tak patríme medzi premiantov Európy a sme šiestou krajinou, ktorej komisia schválila druhú platbu, vďaka čomu môžeme získať 815 miliónov eur z EÚ,“ napísal dočasne poverený premiér Eduard Heger. (tasr)
Švédska polícia nepovolila protest, na ktorom sa mal páliť Korán
Žiadosť o povolenie na konanie demonštrácie podalo málo známe združenie Apallarkerna, ktoré chcelo protestovať proti švédskemu členstvu v NATO.
Parlament posunul zvýšenie mimoriadnej dane pre rafinérie do druhého čítania
Novelu predložili do parlamentu poslanci z hnutia OĽaNO.
Česká vláda v stredu schválila spoločný návrh zákona ministerstva vnútra a ministerstva spravodlivosti, ktorý by umožnil prísnejšie trestať prevádzačov nelegálnych migrantov. „Tresty pre obchodníkov s ľudským nešťastím musia byť vyššie,“ napísal český minister vnútra Vít Rakušan. (tasr)
Lotyšskí hasiči druhý deň hasia požiar amerického závodu na výrobu dronov
„Je ťažké určiť možnú príčinu požiaru,“ uviedol hovorca hasičov Kristaps Kolbergs s tým, že mohlo ísť o technickú poruchu.
Matovič kritizuje Káčera
Líder OĽaNO chce ospravedlnenie za slová o maďarskom nároku slovenského územia
Dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer totiž pripustil, že pokiaľ by sa Rusku podarilo zabrať Ukrajinu, čelili by sme hrozbe nároku na naše územie od Maďarska.
Erdogan pripustil nedostatky v reakcii jeho vlády na zemetrasenie
„Nie je možné byť pripravený na katastrofu, ako je táto,“ povedal turecký prezident.
Britská pomoc Ukrajine
Boris Johnson vyzval premiéra Sunaka, aby Zelenskému poslal stíhačky aj tanky
Británia prehodnotí možnosti dodávky bojových lietadiel, avšak k ich poskytnutiu nedôjde bezprostredne.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude na samite EÚ žiadať o viac zbraní a tiež o podporu čo najrýchlejšieho vstupu Ukrajiny do Európskej únie, tvrdí nemenovaný ukrajinský predstaviteľ. „Môj prezident vycestoval preto, aby dosiahol výsledky. (...) Hlavným výsledkom budú zbrane. Potrebujeme podporu Európskej rady, aby došlo k zrýchleniu dodávok zbraní pre Ukrajinu,“ uviedol. (tasr)
Británia ponúkla Ukrajine možnosť výcviku jej pilotov na moderných bojových lietadlách, aké používajú členské krajiny NATO. Táto ponuka prišla počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Londýne. Ten však Britániu žiadal o dodanie stíhačiek. (tasr)