Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2022, 19:20

V nemeckom Mníchove pred samitom G7 protestovali tisíce ľudí za ochranu klímy

„Máme len jednu planétu,“ znel nápis na jednom z plagátov.

Tisíce ľudí sa v sobotu zúčastnili na protestnom pochode v nemeckom meste Mníchov s cieľom apelovať na lídrov priemyselne najrozvinutejších krajín skupiny G7, aby sa viac zasadzovali za boj proti klimatickej zmene. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Podľa organizátorov demonštrácie, medzi ktorými je okolo 15 mimovládnych organizácií, prišlo na akciu v hlavnom meste Bavorska približne 6 000 ľudí. Polícia však účasť odhadla len na 4 000 osôb.

Organizátori pôvodne počítali s tým, že protest príde podporiť zhruba 20-tisíc ľudí. „Máme len jednu planétu,“ znel nápis na jednom z plagátov.

Ťažiskovými požiadavkami demonštrantov sú podľa denníka Die Welt ukončenie používania fosílnych palív, zachovania rozmanitosti živočíšnych a rastlinných druhov, sociálna spravodlivosť na planéte a boj proti hladu vo svete. Krajiny G7 podľa protestujúcich nesú zodpovednosť za vyhrocovanie celosvetových spoločenských a ekologických kríz.

Predstavitelia skupiny G7 – Británie, Spojených štátov, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska sa zídu na samite na zámku Elmau v Bavorských Alpách v nedeľu. Lídri G7 budú rokovať o vojne na Ukrajine, klimatickej zmene, energetických otázkach a prehlbujúcej sa potravinovej kríze. Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu vo videopodcaste poznamenal, že invázia ruských síl má vplyv aj na stúpajúce ceny potravín, plynu a energií.

Na samit G7, ktorý potrvá do utorka, bude dohliadať zhruba 18 000 príslušníkov polície. Cieľom posilnenej prítomnosti poriadkových síl je predísť násilným potýčkam, aké sa konali v roku 2017 na samite G20 v Hamburgu. Na pokojný priebeh protestov vyzvala aj ministerka vnútra Nancy Faeserová. V sobotu popoludnia došlo podľa slov reportéra DPA po zadržaní jedného demonštranta k stretom s políciou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

pred 2 hodinami

Krajniak odkazuje progresívcom

Vy, eko-bio-raw progresívci robíte presne to, čo robili totalitní komunisti

„Antifašisti ste iba vtedy, keď sa vám to hodí," napísal na adresu liberálov, progresívcov a „červených denníkov" podpredseda Sme rodina.

PROGRESÍVCI, LIBERÁLI, ČERVENÉ DENNÍKY, KEĎ UŽ TAK PRINCIPIÁLNE BOJUJETE PROTI FAŠIZMU, ODPOVEDZTE MI NA JEDNU...

Uverejnil používateľ Milan Krajniak Pondelok 8. augusta 2022
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.