Kiska: Vyšehrad nesmie zabudnúť na svoje korene

Vyšehradská štvorka preukázala svoju dôležitosť a splnila svoju historickú úlohu, nevyhnutné však je, aby neprestala pamätať na svoje pôvodné strategické ciele. Pri príležitosti 25. výročia prijatia Vyšehradskej deklarácie, ktorá dala základ vzniku Vyšehradskej štvorky, to uviedol prezident SR Andrej Kiska.

Hlava štátu pripomenula, že motívom vzniku vyšehradskej spolupráce bolo rozhodnutie slobodne a vzájomne si pomáhať pri dosiahnutí spoločného cieľa – európskej integrácie. "V skutočnosti ale išlo o to, aby sa historicky skúšaný priestor strednej Európy primkol k 'Západu'. Najsilnejšie ako sa dá," zdôraznil Kiska.
      

Poukázal v tejto súvislosti na to, že proces, ktorý integrácii predchádzal, si od krajín V4 vyžiadal nielen komplikované reformy a náročnú transformáciu našich spoločností. "Išlo aj o jasnú politickú stratégiu, lobing, zložité vyjednávania a vzájomnú podporu v situáciách, keď sme narazili na problém, väčšie či menšie zakolísania na ceste do EÚ," pripomenul prezident.
      

Ako dodal, integrácia vytvorila zo strednej Európy súčasť silného, slobodného a ekonomicky prosperujúceho priestoru. Aj po dosiahnutí tohto historického cieľa sa však podľa Kisku ukázalo, aké dôležité je pokračovať v spolupráci ďalej. "Pretože hlas štyroch je presvedčivejší a účinnejší pri získavaní podpory iných pre to, na čom nám záleží," skonštatoval prezident. Zároveň naznačil, že výzvou ostáva naučiť sa spolurozhodovať a preberať zodpovednosť za celú EÚ.
      

"Je dobré mať vlastný silný hlas, ale ešte lepšie je mať silných spojencov, ktorí sú ochotní ho počúvať. A to aj vďaka vzájomnej dôvere a podpore, ktorá sa buduje dlhodobo. Preto je užitočné nemýliť si pragmatickosť s politickou krátkozrakosťou," uviedol Kiska.
      

Podľa prezidenta sa Slovensku naskytá jedinečná šanca posilniť európsku súdržnosť, aj s pomocou vyšehradskej spolupráce, prostredníctvom tohtoročného predsedníctva v Rade Európskej únie. "Lebo niet pochýb, že opätovné rozdelenie Európy na západ a východ by bolo v prvom rade na úkor strednej Európy," zdôraznil prezident SR.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo