Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. február 2016

Kiska: Vyšehrad nesmie zabudnúť na svoje korene

Vyšehradská štvorka preukázala svoju dôležitosť a splnila svoju historickú úlohu, nevyhnutné však je, aby neprestala pamätať na svoje pôvodné strategické ciele. Pri príležitosti 25. výročia prijatia Vyšehradskej deklarácie, ktorá dala základ vzniku Vyšehradskej štvorky, to uviedol prezident SR Andrej Kiska.

Hlava štátu pripomenula, že motívom vzniku vyšehradskej spolupráce bolo rozhodnutie slobodne a vzájomne si pomáhať pri dosiahnutí spoločného cieľa – európskej integrácie. "V skutočnosti ale išlo o to, aby sa historicky skúšaný priestor strednej Európy primkol k 'Západu'. Najsilnejšie ako sa dá," zdôraznil Kiska.
      

Poukázal v tejto súvislosti na to, že proces, ktorý integrácii predchádzal, si od krajín V4 vyžiadal nielen komplikované reformy a náročnú transformáciu našich spoločností. "Išlo aj o jasnú politickú stratégiu, lobing, zložité vyjednávania a vzájomnú podporu v situáciách, keď sme narazili na problém, väčšie či menšie zakolísania na ceste do EÚ," pripomenul prezident.
      

Ako dodal, integrácia vytvorila zo strednej Európy súčasť silného, slobodného a ekonomicky prosperujúceho priestoru. Aj po dosiahnutí tohto historického cieľa sa však podľa Kisku ukázalo, aké dôležité je pokračovať v spolupráci ďalej. "Pretože hlas štyroch je presvedčivejší a účinnejší pri získavaní podpory iných pre to, na čom nám záleží," skonštatoval prezident. Zároveň naznačil, že výzvou ostáva naučiť sa spolurozhodovať a preberať zodpovednosť za celú EÚ.
      

"Je dobré mať vlastný silný hlas, ale ešte lepšie je mať silných spojencov, ktorí sú ochotní ho počúvať. A to aj vďaka vzájomnej dôvere a podpore, ktorá sa buduje dlhodobo. Preto je užitočné nemýliť si pragmatickosť s politickou krátkozrakosťou," uviedol Kiska.
      

Podľa prezidenta sa Slovensku naskytá jedinečná šanca posilniť európsku súdržnosť, aj s pomocou vyšehradskej spolupráce, prostredníctvom tohtoročného predsedníctva v Rade Európskej únie. "Lebo niet pochýb, že opätovné rozdelenie Európy na západ a východ by bolo v prvom rade na úkor strednej Európy," zdôraznil prezident SR.

 

Inzercia

Odporúčame

Velez-Zuzulová tretia po prvom kole slalomu svetového pohára

Velez-Zuzulová tretia po prvom kole slalomu svetového pohára

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová sa po prvej pätnástke 1. kola pondelňajšieho slalomu Svetového pohára usadila na tretej priečke. Zaostala 33 stotín za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá sa po zranení impozantným spôsobom vrátila na svahy Svetového pohára.