Trump sa pustil do pápeža Františka: Nerozumie našim problémom s Mexikom

Donald Trump kritizoval pápeža, ktorý chce počas návštevy Mexika ísť aj na mexicko-americké hranice.

„Myslím si, že pápež je veľmi politický,“ povedal republikánsky kandidát v noci nadnes v rozhovore pre Fox Business News. Trump tiež vyhlásil, že si nemyslí, že by pápež „rozumel problémom, ktoré má naša krajina“.

Pápež František sa totiž vydal dnes ráno na cestu do Mexika. Budúci týždeň chce ísť na americko-mexickú hranicu, aby sa tam modlil spolu s migrantmi. 

Trumpovi sa to nepáči: „Nemyslím, že by chápal nebezpečenstvo, ktoré predstavuje otvorená hranica s Mexikom.“ Zo zabezpečenia mexicko-amerických hraníc urobil totiž Trump jeden z pilierov svojej predvolenej kampane. Sľúbil, že v prípade svojho zvolenia za prezidenta USA dá po celej ich dĺžke vybudovať múr a okamžite nariadi deportáciu odhadom asi 11 miliónov Mexičanov, ktorí v krajine žijú ilegálne.

Nie je to však prvý raz, čo protestant Trump kritizoval hlavu Katolíckej cirkvi. Ako pripomína New York Times, pred Františkovou návštevou USA vlani v lete si Trump neodpustil poznámku, že pápež je „veľmi politický“. Pre CNN tiež dodal, že ak ho pápež poučuje o zle kapitalizmu, on by mu pripomenul, že ISIS chce zničiť Vatikán. 

Cestou do Mexika sa František ešte zastaví na Kube, kde sa uskutoční jeho stretnutie s patriarchom moskovským a celej Rusi Kirillom. Okrem rozhovoru, ktorý má byť venovaný situácii kresťanov vo svete, obaja duchovní vydajú spoločné vyhlásenie.

Počas návštevy v Mexiku má pápež na programe okrem rozhovorov s miestnymi politikmi a duchovnými aj mnohé stretnutia s veriacimi.

Ako informoval Vatikánsky rozhlas, omše bude slúžiť v svätyni Panny Márie Guadalupskej v hlavnom meste Mexika, v mestách Ecatepec a s početnou indiánskou komunitou v San Cristóbal de Las Casas – metropole štátu Chiapas, ako aj v meste Tuxtla Gutiérrez.

Pápež počas pobytu v Mexiku zavíta aj do mesta Morelia a na budúcu stredu, v posledný deň svojej návštevy, sa vydá do mesta Ciudad Juárez, kde navštívi miestnu väznicu, stretne sa s jeho obyvateľmi a bude sláviť liturgiu. Zo Ciudad Juárez sa vydá na spiatočnú cestu do Ríma, kam pricestuje vo štvrtok popoludní.

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo