Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2022, 09:40

Jozef Gabčík a Jan Kubiš položili životy za slobodu, vyzdvihol Ivan Korčok

Ostanú navždy zapísaní v našej histórii, vyhlásil minister zahraničných vecí Ivan Korčok pri príležitosti 80. výročia atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

„Jozef Gabčík a Jan Kubiš boli statočnými vlastencami. Obaja boli pripravení položiť životy za slobodu a demokraciu vo svojej vlasti. Svojím hrdinstvom a odhodlaním zanechali po sebe jasný odkaz, ktorý bude navždy zapísaný do slovenskej aj českej historickej pamäti. Tomuto odkazu sme verní dodnes,“ uviedol Korčok.

Podčiarkol, že sloboda a demokracia sú hodnoty, na ktorých je postavená naša diplomacia a spoločnosť.

Rezort diplomacie ozrejmil, že samotná operácia Anthropoid a jej úspech vyvolali veľký medzinárodný ohlas. Exilová československá vláda v Londýne podľa slov rezortu situáciu využila na presadenie svojich požiadaviek počas rokovaní so Spojencami. Aj to údajne prispelo k tomu, že Veľká Británia a Francúzsky národný výbor odvolali podpis pod Mníchovskou dohodou.

Atentát na Heydricha spáchali 27. mája 1942 v Prahe Jozef Gabčík s Janom Kubišom. Odstránenie vysokopostaveného nacistického pohlavára počas okupačného režimu v Čechách a na Morave pokladajú historici za najväčší protinacistický odbojový čin v Európe. Na príprave operácie Anthropoid sa okrem Gabčíka a Kubiša podieľali i ďalší parašutisti.

Po atentáte nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava heydrichiáda – teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Šéf NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu. Aliancia tak chce konkurovať narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny v týchto regiónoch. (tasr)

pred hodinou

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 4 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.