Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2022, 21:30

Ukrajinský filmár Sergej Loznica

Zákaz ruských umelcov je smiešny a neľudský

Zákaz ruských umelcov je smiešny a neľudský

Sergej Loznica. Zdroj foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Je neľudské obracať sa chrbtom k všetkým Rusom, a to napriek zničujúcemu vojenskému vpádu ruských síl do jeho krajiny, povedal uznávaný ukrajinský filmár na filmovom festivale vo francúzskom Cannes.

Loznica na festivale predstavil nový dokumentárny film o bombardovaní Nemecka počas druhej svetovej vojny. Snímka s názvom "Prírodopis ničenia" využíva archívne zábery, aby ukázala vysokú cenu, ktorú počas konfliktu zaplatili civilisti.

"Dôvod, prečo tento film tak silno rezonuje s dnešnou situáciou, je ten, že sa ukazuje, že sme tento problém stále nevyriešili a že ničenie civilných cieľov je stále legitímnym spôsobom vedenia vojny," povedal 57-ročný Loznica.

Hoci mnohí Ukrajinci vedeli, že vojna môže kedykoľvek vypuknúť, podľa neho si nedokázali predstaviť, že bude "taká násilná a ničivá".

"Barbarstvo nás vrátilo o sto rokov späť a my sme si uvedomili, že sme úplne bezmocní. Našou jedinou nádejou je to, že sa zmení ľudská mentalita," povedal Loznica.

V marci ho prepustili z Ukrajinskej filmovej akadémie po tom, ako odmietol "hodiť všetkých ruských umelcov do jedného vreca". Vyhlásil, že by bolo lepšie "zjednotiť slobodu milujúcich a slobodomyseľných ľudí sveta proti ruskej agresii".

Loznica pre AFP uviedol, že označovanie ľudí za dobrých alebo zlých je "groteskné". "Nemôžem to akceptovať. Takýto prístup je neľudský," zdôraznil ukrajinský filmár.

Rozhodnutie organizátorov festivalu zaradiť ruského režiséra Kirilla Serebrennikova do hlavnej súťaže o Zlatú palmu vyvolalo v Cannes polemiku.

Hoci Serebrennikov ruskú agresiu odsúdil a odišiel do exilu, mnohí v ukrajinskom filmovom svete tvrdia, že jeho minulé väzby na ruské úrady a financovanie zo strany oligarchu Romana Abramoviča znamenajú, že mal byť z festivalu vylúčený.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 38 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.