Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2022, 14:32

Za marec žiadajú zamestnávatelia o kurzarbeit za viac ako 6 miliónov eur

Pre mnohých sa však pomoc oneskorí pre administratívne chyby v žiadostiach.

Za marec 2022 požiadali zamestnávatelia o podporu v čase skrátenej práce, takzvaný kurzarbeit, vo výške viac ako 6 miliónov eur, pre viac ako 24 000 pracovných miest. Informovala o tom Barbara Túrosová, vedúca tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).

Ústredie práce eviduje podľa nej za marec celkovo 239 žiadostí o podporu v čase skrátenej práce. Dôvody žiadania o podporu sa rôznia. „Dôsledky vojny na Ukrajine sa nedajú označiť za vyslovene dominantnú príčinu smerujúcu k obmedzeniu činnosti. Zamestnávatelia v žiadostiach o podporu v čase skrátenej práce uvádzajú aj iné negatívne vplyvy. Napríklad absenciu polovodičov vo výrobe či dokonca požiar. Problémy nastávajú pri dodávkach výrobných vstupov, pri prevádzke výrobnej technológie či výpadkoch v odbyte. Tu všade sme pripravení podať pomocnú ruku,“ vysvetlil generálny riaditeľ ÚPSVR Karol Zimmer.

Záchranou pracovných miest sa podľa neho pozitívne pôsobenie opatrenia nekončí. „Pomáhame chrániť meno slovenského priemyslu. Významná časť podpory smeruje do automobilového priemyslu. Vďaka tomu zostáva v tejto oblasti zachované postavenie a reputácia Slovenska ako spoľahlivého dodávateľa a výrobcu v globálnom meradle,“ dodal Zimmer.

Viacero zamestnávateľov podľa Túrosovej podalo žiadosti o podporu v neúplnej podobe, prípadne s chybami, ktoré je potrebné pre finálne posúdenie žiadosti opraviť, čím sa predlžuje lehota možného poskytnutia finančnej podpory.

Upozornila, že žiadosť o podporu v čase skrátenej práce v mene zamestnávateľa často podáva neoprávnená osoba. Dôležité je, aby formálnu žiadosť podával oprávnený zástupca zamestnávateľa.

Poznamenala, že v žiadostiach často chýba kompletná informácia o vonkajšom faktore, ktorý spôsobil stav skrátenej práce. Vonkajší faktor je mimoriadna situácia, výnimočný stav alebo núdzový stav, mimoriadna okolnosť alebo okolnosti vyššej moci. Často podľa nej absentuje preukázanie zmluvného vzťahu s obchodným partnerom.

Poznamenala, že v žiadosti často chýba písomná dohoda so zamestnancami o požiadaní o podporu v čase skrátenej práce. K žiadosti treba priložiť písomnú dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancami alebo ich zástupcami o tom, že zamestnávateľ požiada o poskytnutie podpory.

Dodala, že informácie o zamestnancoch bývajú nekompletné. Pre riadne posúdenie žiadosti je nevyhnutné dôsledne a správne vyplniť údaje o zamestnancoch, ktorých sa týka poskytnutie podpory. Často je podľa nej nesprávne vyplnený aj údaj „názov ekonomickej činnosti zamestnávateľa podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmieta, že by sa mesiac pred vojnou stretol s generálnym tajomníkom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom. „To, že k takému stretnutiu nikdy neprišlo, je fakt a faktom zostáva aj to, že niektorí ľudia či skupiny ľudí sa žiaľ nezastavia pred ničím,“ píše na Facebooku a kritizuje moderátora TA3, ktorý otázku o údajnom stretnutí kládol hosťom v diskusii.

pred 11 hodinami

Španielsky pretekár F1 Carlos Sainz z tímu Ferrari dosiahol prvé víťazstvo v kariére, keď triumfoval na Veľkej cene Veľkej Británie. Druhý finišoval v Silverstone Mexičan Sergio Pérez z Red Bullu, tretí skončil sedemnásobný majster sveta Brit Lewis Hamilton na Mercedese. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.