Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2022, 11:46

Rakúsko si zachová neutrálny status, vraví šéf diplomacie Alexander Schallenberg

Toto vyhlásenie urobil v čase, keď Fínsko a Švédsko pristúpili k prehodnoteniu politiky neutrality a požiadali o členstvo v Severoatlantickej aliancii.

„Pre nás vyzerá situácia trochu inak,“ uviedol Schallenberg pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk, pričom upozornil to, že verejnosť v Rakúsku podporuje neutralitu krajiny.

Šéf rakúskej diplomacie ďalej povedal, že jeho krajina, ktorá čerpá až 80 percent dodávok zemného plynu z Ruska, bude ďalej poskytovať Ukrajine radšej humanitárnu pomoc než jej posielať zbrane.        

„Pomáhame vo veľkom, ale nie vojnovou muníciou. Myslím si že pomoc pre Ukrajinu by nemala byt limitovaná iba na vojnovú muníciu,“ uviedol Schallenberg.

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu prinútila mnohé európske štáty, aby prehodnotili svoju politiku týkajúcu sa národnej bezpečnosti.

Fínsko a Švédsko v stredu oficiálne podali žiadosť o vstup do NATO, čo je podľa agentúry Reuters jednou z najväčších zmien, ku ktorej v posledných desaťročiach v európskej bezpečnostnej architektúre došlo.

Švajčiarsko, ktoré je známe svojím neutrálny statusom, vďaka ktorému sa vyhlo aj účasti v oboch svetových vojnách, sa takisto začína viac prikláňať k Aliancii, uviedol pre Reuters v máji šéfka bezpečnostnej politiky na švajčiarskom ministerstve obrany Paelvi Pulliová. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

SHMÚ varuje, že s výdatnejšími dažďami treba počítať na časti Slovenska až do stredajšieho rána. Výstrahy druhého stupňa platia pre okres Skalica, výstrahy prvého stupňa pre okresy Kežmarok, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča, Košice a tiež Košice-okolie. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.