Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 09:21

V Cannes premietnu film litovského režiséra, ktorého zabili v Mariupole

Mantas Kvedaravičius na Ukrajine natáčal pokračovanie svojho oceňovaného dokumentu Mariupolis. Litovský tvorca sa tento rok vrátil na Ukrajinu, aby bol s ľuďmi, ktorých stretol a nakrúcal v rokoch 2014 a 2015.

Medzinárodný filmový festival v Cannes sa uskutoční v dňoch 17. – 28. mája. Kvedaravičiusov dokument sa venuje téme konfliktu v Donbase na východe Ukrajiny.

Natočený materiál priniesla z Ukrajiny režisérova snúbenica Anna Bilobrovová, ktorá ho pri filmovaní v obliehanom Mariupole sprevádzala. Film následne dokončila a zostrihala Duňa Sičovová.

Snímku Mariupolis 2 uvedú v Cannes v rámci špeciálnej projekcie mimo súťaže v dňoch 19. a 20. mája. Film Mariupolis z roku 2016, ktorý mal premiéru na filmovom festivale Berlinale, si získal uznanie divákov.

Organizátori festivalu v Cannes uviedli, že litovský tvorca sa tento rok vrátil na Ukrajinu, aby „bol s ľuďmi, ktorých stretol a nakrúcal v rokoch 2014 a 2015“. „Po jeho úmrtí jeho producenti a spolupracovníci vynaložili všetko úsilie, aby pokračovali v šírení jeho práce, vízie a filmov,“ dodali.

Vojna na Ukrajine sa stala ústrednou témou 75. ročníka festivalu v Cannes. Na programe je napríklad film The Natural History of Destruction ukrajinského režiséra Serhija Lozniciu o bombardovaní nemeckých miest Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Svoj prvý film s názvom Bačeňňa metelyka (Vízia motýľa) predstaví režisér Maxym Nakonečnyj. Ide o príbeh traumatizovaného veterána z bojov v Donbase.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 9 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.