Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 08:35

Ceny ropy vzrástli o takmer dve percentá, za týždeň však smerujú k poklesu

Cena ropy Brent prekročila 109 amerických dolárov za barel. Za celý týždeň však smerujú k poklesu, prvému za tri týždne, keď na ceny v predchádzajúcich dňoch výraznejšie pôsobili obavy z vplyvu vysokej inflácie a pandemickej situácie v Číne na globálnu ekonomiku.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 7.07 h stredoeurópskeho času 109,53 USD (105,24 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 2,08 USD (1,94 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 107,89 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 1,76 USD alebo 1,66 percenta. Za celý týždeň sa však očakáva pokles, v prípade Brentu o takmer tri percentá a v prípade WTI zhruba o dve percentá.

Ceny ropy na jednej strane tlačia nahor očakávania dohody v Európskej únii o uvalení embarga na ruskú ropu. To by zasiahlo do rozsahu ponuky komodity na trhu.

Opačným smerom však pôsobia obavy z poklesu dopytu po rope v dôsledku pokračujúcich protipandemických opatrení v Číne. Ako povedal Stephen Innes z SPI Asset Management, obchodníci s ropou „čakajú aspoň na záblesk svetla na konci ponurého čínskeho lockdownového tunela“. Rovnako nadol tlačí ceny ropy rastúci kurz dolára. Ten dosiahol v týchto dňoch 20-ročné maximum.

Analytici sa však viac zameriavajú na embargo na ruskú ropu zo strany Európskej únie, najmä po tom, ako Moskva uvalila sankcie na európske divízie ruského plynárenského koncernu Gazprom a ako Ukrajina zastavila tranzit plynu cez jednu z dvoch kľúčových trás. „Ceny plynu v Európe rastú a tento vývoj sa nevyhnutne čiastočne preleje aj na ropný trh,“ povedal analytik zo spoločnosti OANDA Jeffrey Halley.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.