Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 07:01

Kolumbia ako prvá krajina v Latinskej Amerike povolila asistovanú samovraždu

Tamojší ústavný súd vo svojom rozsudku uviedol, že lekár môže vážne chorému pacientovi pomôcť ukončiť jeho život bez toho, aby mu hrozilo väzenie.

„Lekár, ktorý pomáha človeku, ktorý nesmierne trpí alebo má ťažkú chorobu a slobodne sa rozhodne ukončiť svoj život, koná v súlade s ústavou,“ uvádza sa vo verdikte, ktorý bol schválený pomerom hlasov 6 : 3.

Rozsudok sa vzťahuje na ľudí s „intenzívnym fyzickým alebo duševným utrpením vyplývajúcim z telesného zranenia alebo zo závažnej a neliečiteľnej choroby“. Lekár, ktorý by asistovanú samovraždu vykonal mimo tohto rámca, by mohol dostať trest väzenia do deviatich rokov.

Kolumbia už v roku 1997 dekriminalizovala eutanáziu, pri ktorej podáva smrtiacu látku pacientovi lekár. Pri asistovanej samovražde je to samotný pacient, ktorý si podá látku na ukončenie života. Lekárom v Kolumbii dosiaľ aj po dekriminalizácii eutanázie za napomáhanie pacientom pri ukončení ich života hrozilo väzenie od 12 do 36 mesiacov.

Podľa oficiálnych údajov podstúpilo eutanáziu v Kolumbii od roku 1997 menej ako 200 osôb. Vlani v júli súd rozšíril „právo na dôstojnú smrť“ aj pre ľudí, ktorí netrpia nevyliečiteľnou chorobou.

Čo sa týka iných krajín Latinskej Ameriky, minulý rok schválila dolná komora parlamentu v Čile návrh zákona, ktorý by eutanáziu povolil pre dospelých. Návrh však ešte čaká na schválenie senátom.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 9 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.