Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. máj 2022, 19:18

Prvá dáma USA na Slovensku

Bidenová bola s dobrovoľníkmi i utečencami, modlila sa a pozdravila aj Zelenskú

Bidenová bola s dobrovoľníkmi i utečencami, modlila sa a pozdravila aj Zelenskú

Bidenová v improvizovanej kaplnke na hraničnom priechode Vyšné Nemecké v nedeľu 8. mája 2022. Foto: TASR – Roman Hanc

Jill Bidenová vzdala hold zavraždenému novinárovi Kuciakovi a jeho snúbenici, vo Vyšnom Nemeckom sa pomodlila v kaplnke.

Manželka amerického prezidenta Jill Bidenová pricestovala na Slovensko v sobotu popoludní. 

Na bratislavskom letisku ju privítal šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, podľa ktorého je návšteva prvej dámy USA potvrdením výborných slovensko-amerických vzťahov aj prejavom uznania vláde a občanom, že stoja za Ukrajinou.

Po príchode do Bratislavy si Bidenová uctila pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Musíme chrániť slobodu médií a bojovať proti korupcii. Nikdy nezabudneme na Tvoju odvahu, Ján,“ odkázalo veľvyslanectvo USA.

Bidenová vzdala hold zavraždenému novinárovi a jeho snúbenici položením kvetov k ich pamätníku na bratislavskom Námestí SNP.

V nedeľu ráno navštívila dobrovoľníkom a predstaviteľom krízového centra pre utečencov v Košiciach, ktorým vyjadrila podporu a uznanie.

Okrem dobrovoľníkov viedla Bidenová konverzáciu aj s niekoľkými utečencami, ktorí sa v centre nachádzali. Zaujímalo ju, odkiaľ prišli, čo sa stalo s ich domovom, prípadne čo prežívajú po príchode na Slovensko. V centre strávila približne hodinu, následne sa presunula do základnej školy na Tomášikovej ulici, kde nedávno vznikli dve triedy pre ukrajinských žiakov, kde viedla s ukrajinskými ženami neformálne rozhovory.

Prvú dámu privítali chlebom a soľou, ako aj ukrajinskými ľudovými pesničkami.

"Pre mňa osobne je to zážitok, pre Košice je ale dôležité, že sa opäť dostali na mapu sveta, že sa o našom meste bude hovoriť, že sme kultúrne, solidárne a multinárodné mesto a že sme ochotní pomáhať," skonštatoval primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Heger: Bidenová svojou návštevou vyzdvihla pomoc Slovákov

Prvá dáma USA navštívila aj hraničný prechod vo Vyšnom Nemeckom, kde ju sprevádzali premiér Eduard Heger s manželkou aj minister vnútra Roman Mikulec.

Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom je v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine najvyťaženejším.

Inzercia

Premiér Heger povedal, že tri dni trvajúca návšteva prvej dámy USA Jill Bidenovej na Slovensku je veľkým gestom. Vyzdvihla tým pomoc a solidaritu obyvateľov Slovenska voči ľuďom utekajúcim pred vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Nedeľa 8. mája 2022 Zdieľať

Ako ďalej uviedol, počas rozhovorov s policajtmi, colníkmi, hasičmi, vojakmi a dobrovoľníkmi, ktorí na ukrajinsko-slovenskej hranici pôsobia od začiatku vojnového konfliktu, Bidenová ocenila ich prácu.

„Bolo vidieť, že si to veľmi váži. Ocenila a vyzdvihla aj ich ľudskosť, ktorú do celej práce vnášajú,“ povedal s tým, že o ich správaní k vysídlencom sa mala Bidenová dozvedieť od ukrajinských matiek, s ktorými sa v nedeľu stretla v Košiciach.

Prvá dáma USA sa podľa Hegerových slov zaujímala aj o situáciu na hraničných priechodoch počas prvých dní vojnového konfliktu.

V závere návštevy hraničného priechodu sa poďakovala občanom Slovenska, pričom vyzdvihla „otvorenú náruč, otvorené domovy a otvorené srdcia“ Slovákov. Bidenová zároveň deklarovala podporu USA Slovensku a jeho obyvateľom, keďže „hrozba za hranicami stále je“.

V provizórnej kaplnke sa na konci hodinovej návštevy spolu s ostatnými Bidenová pomodlila za Ukrajinu, všetkých ľudí, ktorí na Slovensko prichádzajú z vojnou zmietanej krajiny, a rovnako za tých, ktorí im pomáhajú.

Nečakane navštívila aj Ukrajinu a stretla sa so Zelenskou

Bidenová po odchode z Vyšného Nemeckého neohlásene navštívila Ukrajinu, kde sa na Deň matiek stretla s prvou dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou. Autom odišla do Užhorodu, kde strávila asi dve hodiny a so Zelenskou sa stretla v budove miestnej školy.

V pondelok prijme Bidenovú v Prezidentskom paláci v Bratislave prezidentka Zuzana Čaputová. 

Svoju štvordňovú cestu do Európy začala Bidenová v piatok návštevou amerických vojakov pôsobiacich na základni v Rumunsku.  Pred odletom na Slovensko sa stretla s prvou dámou Rumunska Carmen Iohannisovou na obede v jej súkromnej rezidencii. Ide o druhú zahraničnú cestu Bidenovej bez svojho manžela – po návšteve olympiády v Tokiu.

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami
pred 46 minútami

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred 56 minútami

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred hodinou

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred hodinou

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.