Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. január 2016

Čomu verí Donald Trump

Donald Trump je miliardár, biznismen, televízna osobnosť a populista. Jednu otázku to však predsa len necháva nezodpovedanú.
Čomu verí Donald Trump

Donald Trump. Foto: TASR/AP

V tomto článku sa chcem na neho pozrieť z religionistického pohľadu. Aká je Trumpova verzia náboženstva, ktorú zastáva, a ako využíva náboženskú rétoriku pri svojej kampani? Odkedy Trump ohlásil v júni 2015 svoju prezidentskú kandidatúru, nebola núdza o kontroverziu. 

Skromný biblista

Trump je minimálne nominálny kresťan. Sám o sebe povedal, že „je protestant, presbyterián, chodí do kostola, miluje svojho Boha a svoju cirkev“. Do kostola chodí vraj nielen na veľké sviatky, ale aj každú nedeľu. V mladosti začal chodiť na prijímanie, zúčastnil sa na birmovke a chodil aj pravidelne do nedeľnej biblickej školy. Avšak zdá sa, že Trump maľuje obraz, na ktorom nie je on.

Keď sa ho napíklad spýtali, aký je jeho obľúbený biblický verš, odmietol odpovedať s tým, že je to „veľmi osobné“. Na ďalšiu otázku, čo pre neho znamená Biblia, odpovedal: „Biblia pre mňa znamená veľa, no nechcem sa baviť o konkrétnostiach.“ Neoblomný redaktor naliehal na jeho obľúbený verš, no odpoveď bola: „Nie, nechcem to povedať.“ Na otázku, či ho zaujíma skôr Starý alebo Nový zákon, váhavo odpovedal: „Zrejme... rovnako. Myslím, že to je úžasná... celá Biblia je úžasná kniha.“ Zdá sa, že má s týmito elementárnymi otázkami akýsi problém, hoci len krátko predtým vyhlásil Bibliu za svoju obľúbenú knihu (odvtedy tak spravil mnohokrát). Podelil sa však aj o svoju druhú najobľúbenejšiu knihu všetkých čias: Umenie urobiť dohodu. Ak to ešte neviete, jej skromným autorom je on sám.

Neskôr sa však Trump k svojmu obľúbenému veršu predsa len vyjadril. V rozhovore prezradil svoju obľúbenú biblickú knihu a aj jej časť: „Je ňou Kniha prísloví a kapitola o nepoddaní sa závisti.“ Problém však je, že nielen Trumpovo znenie („never bend to envy“) sa v akomkoľvek anglickom preklade vôbec nenachádza, a okrem pár veršov spomínajúcich závisť ani žiadna kapitola na túto tému.

Jeho vyjadrenia smerujú k tomu, že Bibliu má v hlbokej úcte. Vraj si aj uchováva Biblie, ktoré mu ľudia pošlú poštou. Je to pre neho „neuveriteľná kniha,“ plná „toľkých úžasných vecí,“ ktoré vedia človeka poučiť v oblasti náboženstva, ale aj vo vodcovstve. Prirovnal ju k obrazu Mony Lisy, ktorá sa stáva tým krajšou, čím dlhšie sa na ňu pozeráme: „Nerád používam túto analógiu, ale je ako výborný film. Zhliadnete ho raz a je skvelý. Tak si ho pozriete ešte raz. Pozriete si ho ešte dvadsaťkrát a zakaždým ho oceníte viac. Biblia je tá najšpeciálnejšia vec.“ Trumpove náboženské vyjadrenia sú však akousi anti-Monou Lisou: čím viac sa na ne pozeráme, tým viac prestávajú dávať zmysel.

Podelil sa však aj o svoju druhú najobľúbenejšiu knihu všetkých čias: Umenie urobiť dohodu. Ak to ešte neviete, jej skromným autorom je on sám. Zdieľať

Úprimný ochranca

Len pred pár dňami prišiel do Liberty College, čo je evenjelikálna škola zriadená Jerrym Falwellom, zakladateľom evanjelikálneho, silno konzervatívneho hnutia Morálnej väčšiny. V škole, ktorú teraz vedie jeho syn s rovnakým menom, ho privítalo asi desaťtisíc študentov. Napriek prvému dodatku v ústave (zaručujúcom slobodu náboženstva a zároveň nepodporovanie náboženstiev zo strany štátu) sa tu Trump predstavil ako politicky nekorektný obhajca kresťanstva par excellence. Vyjadril sa, že krestanstvo je pod paľbou. Trump si tam zarečnil aj takto (krkolomnosť textu je kvôli vernosti originálnemu zneniu):

„A tak som sa spýtal Jerryho, a spýtal som sa niektorých ľudí, lebo som počul, že toto tu je veľká téma. Ale dva Korinťanom, však? Dva Korinťanom, 3,17. To je tá ústredná vec. Kde je Pánov Duch, však...? Kde je Pánov Duch, tam je sloboda. A tu sme v Liberty College... Ale je to naozaj, je to naozaj ona? Je to tá, ktorá sa vám páči? Myslím, že to je tá, čo sa vám páči. Lebo ja som ju miloval. A vypovedá to veľa o tom, čo sa stalo. Ale my budeme ochraňovať kresťanstvo... A budeme ho ochraňovať. Pretože sa dejú zlé veci. Dejú sa veľmi zlé veci... Keď sa pozriete na túto krajinu, musí to byť 70 percent, 75 percent [kresťanov], niektorí vravia, že ešte viac. Kdekoľvek idem, máme obrovské zástupy a tvoríme rekordy...“

Ktovie, ako dlho si tento biblický verš pripravoval a aký PR tím na to zostavil, ale jeho vyjadrenie „dva Korinťanom“ (two Corinthians ) namiesto „druhý [list] Korinťanom“ (second Corinthians) vyvolalo na jeho adresu vlnu posmeškov. Pokiaľ nejde o ozajstný brept (nik to tak nevidí), ukázalo sa, že mená biblických kníh nevyslovuje a nepočuje naozaj často. Trump, samozrejme, veľakrát nezabúda za náboženskou témou hneď pragmaticky spomenúť aj svoje dobré volebné čisla.

Donald Trump počas basketbalového zápasu NBA medzi Cleveland Cavaliers a Los Angeles Lakers (Foto TASR/AP)

Inzercia

Bezchybný kresťan

Tesne pred oficiálnym vyhlásením svojej kandidatúry vyhlásil, že je „veľmi hrdý“ na svoju vieru a aj: „Verte mi, ak budem kandidovať a vyhrám, budem ten najlepší zástupca kresťanov, akého už dlho nemali.“ Tento najlepší zástupca kresťanov však veľmi nepotrebuje kresťanskú ľutosť. Pri jednej situácii dostal od publika otázku, či prosil niekedy Boha o odpustenie. Trump sa zamyslel a povedal: „To je ťažká otázka.“ Pokračoval: „Som nábožný človek a ľudia sú šoknutí, keď to zistia.“ Zrejme áno. V rozhovore pre CNN povedal, že ľútosť je síce čosi úžasné, avšak dodal: „Prečo by som mal ľutovať či žiadať o odpustenie, ak nerobím žiadne chyby? Tvrdo driem a som úctyhodný človek.“ Zrejme vedomý si svojho prešľapu, neskôr svoju zdanlivú dokonalosť ozrejmil slovami: „Chodím na prijímanie a to je žiadanie si odpustenia, viete, je to spôsob pýtania si odpustenia.“ Vraj tak robí tak často, ako sa len dá, lebo sa tak cíti očistený. Tesne pred týmito vyjadreniami sa však na túto tému vyjadril jasnejšie: „Nie som si istý, či som niekedy žiadal Boha o odpustenie. Jednoducho chcem ísť ďalej a robiť veci lepšie. Nemyslím si to teda. Ak spravím niečo zle, tak sa to proste snažím napraviť. Nevnášam do toho Boha. To nie.“

Pravoverné vplyvy

Jeho pastorom, ktorým sa v minulosti pochválil, bol Norman Vincent Peale, ktorý bol jedným z priekopníkov takzvaného evanjelia prosperity, čo je verzia, ktorá vraví, že ak veríte Bohu a finančne podporujete Božie diela (t. j. ak dáte peniaze pastorom, ktorí to od vás žiadajú), tak Boh vás požehná materiálnym bohatstvom. Peale je taktiež autor knihy o sile pozitívneho myslenia. Za takýto prístup bol kritizovaný mnohými teológmi a v tejto oblasti sa dnes približuje skôr New Age hnutiu New Thought ako nejakej kresťanskej ortodoxii. Veď Trump tiež nie je asi celkom kóšer.

Bezhraničná tolerancia

Keď sme pri tom židovskom slove kóšer… Trump si Izrael asi nerozhnevá, a naopak, chce si uňho spraviť dobré očko. Izraelského premiéra Netanjahua vychválil do nebies. Toho, ktorý sa ani náhodou nechystá skončiť s izraelskou okupáciou palestínskeho teritória (napriek sľubu v roku 2009). Americkí židia však už vôbec nie sú spokojní s tým, že Trump chce zakázať vstup na americké územie nielen Mexičanom (ktorí údajne prinášajú „drogy, zločin a znásilnenia“), ale obvzvlášť moslimom. Proti takejto diskriminácii na základe náboženstva sa postavili aj v izraelskom parlamente (spomeňme si na migrácie židov v minulom storočí), nevraviac o nespočetných reakciách moslimov a všetkých ceniacich si náboženskú slobodu v Amerike, existujúcu od čias jej založenia.

Už pred svojimi silnejšími vyjadreniami volal Trump po monitorovaní amerických mešít a bol otvorený myšlienke vytvorenia databázy tamojších moslimov. A potom, po decembrovom masakre v Kalifornii (14 mŕtvych), chcel zakázať akýkoľvek príchod moslimov. Dôvod? „Myslím, že by sme jednoznačne mali zakázať moslimom príchod. Akýmkoľvek.“ Trump však pritom vraví, že náboženstvo je skvelé: „Myslím, že náboženstvo je nádherná vec. Myslím, že moje náboženstvo je nádherné náboženstvo.“ Zdá sa teda, že náboženstvo musí spĺňať Trumpove definície, aby bolo nádherné, alebo prinajmenšom vpustené na územie Spojených štátov. Všetky búrlivé reakcie, ktoré sa mu dostali od svetových predstaviteľov, zhrnula azda najvhodnejšie autorka Harryho Pottera, J. K. Rowlingová: „Aké otrasné. Ani Voldemort nebol zďaleka taký zlý.“

Trump si získal mnohých evanjelikálov, ktorých pri voľbách potrebuje. Zaiste, nie všetkých, ale stále je prekvapivé, koľko z nich za ním stojí.  Zdieľať

Morálny vzor

Trump si získal mnohých evanjelikálov, ktorých pri voľbách potrebuje. Zaiste, nie všetkých, ale stále je prekvapivé, koľko z nich za ním stojí. Hoci znepokojuje mnohých konzervatívcov, respektíve evanjelikálov, posledný prieskum vraví, že má 42 % evanjelikálnych hlasov (druhý Cruz 25 %). A to aj napriek tomu, že Trump je známy pre mnohé svoje – aspoň z pohľadu mnohých veriacich – prehrešky. Patrí medzi ne napríklad to, že je ženatý už tretíkrát, a pozadie, ktoré je za týmto. To jest, svoje prvé dve manželky opustil, aby šiel za „lepším“, a pomedzi to si zjavne užíval s inými, väčšinou modelkami.

Nevieme s istotou, či sú ozaj pravdivé obvinenia jeho prvej manželky Ivany (rodenej Češky) o tom, že jej údajne vytrhal kusy vlasov a sexuálne ju zneužil. Trump to, samozrejme, poprel, ale taktiež poslal svojho právnika zastrašiť novinára Daily Beast, ktorý o tom písal („Buď sakra riadne [f**king] opatrný, lebo to, čo ti spravím, bude fakt že [f**king] nechutné. Chápeš?“). Otvorene sa chválil tým, ako si dokáže kúpiť politikov a existuje podozrenie, že je napojený na mafiánske podsvetie. Kresťanských voličov by viac než to, že sa o hostii vyjadril ako o „malom keksíku“ („little biscuit“), mohlo zaujímať, že podporoval aj tú najinvazívnejšiu verziu potratu, to jest dilatáciu a extrakciu vykonávanú v treťom trimestri. To je tá, kde je dieťa čiastočne z matky pinzetou vytiahnuté, urobí sa mu diera do hlavy, vysaje mozog a následne rozdrví lebka, aby sa mohlo dieťa celé extrahovať. Túto pozíciu prestal zastávať v roku 2000, a do roku 2010 bol stále za potraty.

Potom, hoci začal pred médiami vystupovať ako pro-life kandidát, sa vyjadril, že jeho sestra by bola „fenomenálna“ sudkyňa Najvyššieho súdu, len škoda, že nemá o tento post záujem. Pro-life Trumpovi pritom neprekáža, že jeho sestra v oblasti potratov zastáva názory, ktoré konzervatívci považujú za extrémistické. Je tiež zaujímavé, že Trump je bez konkurencie ten najviac pro-gay kandidát zo všetkých kandidujúcich republikánov. Je preto zvláštne, že vyšiel práve z ich radov. Keď už vyššie spomenuté veci nezabrali, je jasné, že jeho alfa-samčie vystupovanie vyexponované mnohými klamstvami a urážkami (vrátane žien či postihnutého novinára) mu tiež na popularite v kresťanskej populácii neubralo. Ktovie, možno napriek všetkému ho stále vidia ako Falwell, ktorý pred pár dňami o ňom povedal, že „pomáha druhým tak, ako to Ježiš učil v tom najväčšom prikázaní“. Keby bol Ježiš ako Trump, história by bola asi celkom iná, ako ju poznáme.

Nedá mi inak, ako nazvať všetky tieto vyššie spomenuté fakty spojením náboženský populizmus. Som si tiež istý, že sme v tejto oblasti nepočuli od neho ešte posledné slovo, ale bude vo svojej nábožensky negramotnej a ľudsky nenávistnej rétorike pokračovať ďalej. Trump môže svoje pro-biblické názory vytrubovať, koľko len chce, ale tí prezieravejší nie sú trúby a nachytať sa na to nedajú.

Spomenul som, že jeho náboženské vyjadrenia nedávajú – aspoň v kontexte jeho vedomostí a života – zmysel. Na druhej strane Trump, ako zbehlý obchodník, presne vie, čo robí, a je to všetko súčasť jeho hry. Ak je niekomu ťažké pochopiť, ako mu môžu zhltnúť jeho náboženskú rétoriku a prečo sa mu v silne náboženskej Amerike tak darí, nech si spomenie, že k podobnému kultu osobnosti, ktorý vie tiež šikovne manipulovať náboženské cítenia ľudí, máme paralelu i na Slovensku. A či má Trump azda svoju predstavu ideálneho vodcovstva naozaj inšpirovanú biblickým modelom, je otázka, na ktorú sa bez konzumácie niekoľkých pohárov vína neodvážim odpovedať.

Odporúčame