NATO chce posilniť svoje východné krídlo bojovou skupinou aj na Slovensku

NATO chce posilniť svoje východné krídlo bojovou skupinou aj na Slovensku
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto - TASR/AP
Lídri Aliancie by sa na tom mali dohodnúť na štvrtkovom summite. Okrem Slovenska by mali nové bojové skupiny prísť aj do Bulharska, Maďarska a Rumunska.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Lídri krajín Severoatlantickej aliancie by sa mali na štvrtkovom summite dohodnúť na posilnení síl na východnom krídle Aliancie rozmiestnením štyroch nových bojových skupín v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Očakávam, že lídri budú súhlasiť s posilnením postavenia NATO vo všetkých oblastiach, s výrazným posilnením prítomnosti vo východnej časti Aliancie na súši, vo vzduchu a na mori,“ povedal Jens Stoltenberg a dodal, že s novými bojovými skupinami a už existujúcimi silami v troch pobaltských krajinách a Poľsku bude mať NATO osem mnohonárodných skupín pozdĺž východného krídla Aliancie.

Stoltenberg zároveň vyhlásil, že ukrajinská kríza ukázala, že NATO musí z dlhodobého hľadiska obnoviť svoju odstrašujúcu a obrannú pozíciu.

Kritika Číny

Šéf Aliancie ďalej obvinil Čínu, že v čase ruskej agresie voči Ukrajine poskytuje Kremľu politickú podporu a vystríhal Peking pred poskytovaním materiálnej pomoci pre ruské vojenské ťaženie.

„Čína poskytla Rusku politickú podporu, a to aj šírením nehoráznych lží a dezinformácií, a spojenci sa obávajú, že Čína by mohla poskytnúť materiálnu podporu ruskej invázii," povedal Stoltenberg pred summitom NATO.

„Očakávam, že lídri vyzvú Čínu, aby si splnila svoje povinnosti člena Bezpečnostnej rady OSN, zdržala sa podpory ruského vojnového ťaženia a pripojila sa ku zvyšku sveta a vyzvala na okamžité, mierové ukončenie tejto vojny."

Čínsky veľvyslanec v Spojených štátoch Čchin Kang v nedeľu uviedol, že jeho krajina neposiela Rusku zbrane, ktoré by mohlo použiť na Ukrajine. Čína „posiela potraviny, lieky, spacie vaky a detskú výživu, ale žiadnej zo strán neposkytuje zbrane ani muníciu," povedal Čchin s tým, že Peking naďalej „podporuje mierové rozhovory a vyzýva na okamžité prímerie" na Ukrajine.

Stoltenberg tiež očakáva, že členovia NATO v priebehu štvrtka poskytnú Ukrajine ďalšiu podporu zameranú na obranu pred kyberútokmi aj pred „biologickými, rádiologickými a jadrovými hrozbami."

Štvrtkové rokovania lídrov členských krajín NATO budú venované pokračujúcej ruskej invázii na Ukrajine, v dôsledku ktorej už utiekli z krajiny viac než tri milióny Ukrajincov. Na summite sa zúčastní aj americký prezident Joe Biden.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Slovensko NATO
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 46 minútami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť