Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. marec 2022, 21:21

Vysielanie ruskej štátnej televízie narušila novinárka s protivojnovým plagátom

Vysielanie ruskej štátnej televízie narušila novinárka s protivojnovým plagátom

Reprofoto

Novaja gazeta informuje, že je už momentálne zatknutá. Pred svojou akciou nahrala odkaz, jej posledné slová v ňom sú: „Všetkých nás do väzenia zavrieť nemôžu.“

Vysielanie hlavných správ na ruskej štátnej televíznej stanici Pervyj kanal narušila žena s plagátom s protivojnovými heslami, ktorým vyzývala divákov, aby „neverili propagande“. 

Na videu, ktoré sa v Rusku okamžite rozšírilo najmä na sociálnej sieti Telegram, možno vidieť, ako do záberu redaktorky v televíznom štúdiu hlavného spravodajského programu Vremia vstupuje žena s plagátom, ktorý obsahoval protivojnové heslo „Nie vojne, zastavte vojnu“.

„Neverte propagande, tu vám klamú. Rusi sú proti vojne,“ stálo ďalej na plagáte, na ktorom bola nakreslená ukrajinská i ruská vlajka.

Podľa BBC sa žena s plagátom volá Marina Ovsiannikovová a pracuje pre televíziu. 

Novaja gazeta informuje, že je už momentálne zatknutá.

Pred svojou akciou nahrala odkaz: „To, čo sa deje na Ukrajine, je zločin a Rusko je agresor,“ povedala. „Zodpovednosť za túto agresiu leží na pleciach jedinej osoby: Vladimíra Putina. Bohužiaľ, posledných pár rokov som pracovala pre Pervyj kanal. Robila som prokremeľskú propagandu a veľmi sa za to hanbím. V roku 2014, keď sa to ešte len začalo, sme nič nepovedali. Neprotestovali sme, keď Kremeľ otrávil Navaľného. Len sme mlčky sledovali tento neľudský režim. Teraz sa od nás odvrátil celý svet a desať generácií našich potomkov nezmyje hanbu tejto bratovražednej vojny.“

Inzercia

Posledné slová, ktoré v odkaze uviedla boli: „Všetkých nás do väzenia zavrieť nemôžu.“

Žene zrejme hrozí tvrdý trest vzhľadom na novoprijatý zákon. Ten až 15-ročným odňatím slobody postihuje ľudí, ktorí sa postavia proti oficiálnej línii Moskvy.

Pervyj kanal označuje ruskú inváziu na Ukrajine za „špeciálnu vojenskú operáciu“, ktorej cieľom je „denacifikovať“ Ukrajinu, píše Reuters. Televízia už uviedla, že začala interné vyšetrovanie tohto incidentu.

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 53 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.