Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. január 2016, 13:39

Ceny ropy prudko vzrástli

Ceny ropy v posledných dvoch dňoch búrlivého obchodného týždňa rástli. Americká WTI v piatok zdražela o vyše 9 percent a ropná zmes Brent o 10 percent. 

Už vo štvrtok podvečer trhy zareagovali na vyhlásenie prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho, že banka v marci zváži ďalšie stimuly na podporu ekonomiky eurozóny. Dopyt po rope podporila aj mrazivá zima v USA a v Európe, ktorá zvyšuje spotrebu vykurovacieho oleja.
      Barel americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou v marci uzavrel v piatok obchodovanie pri cene 32,19 USD. To je o 2,66 USD  viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Za dva dni, 21. a 22. januára, stúpla cena WTI o 13,5 percent.
      Cena marcového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent do konca piatkového obchodovania vzrástla o zhruba 10 percenet za barel. Za posledné dva dni tohto obchodného týždňa zdražel Brent o 15,4 percent.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Novinári by mali mať po novom prístup na Úrad vlády až po začiatku rokovania kabinetu. Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila vicepremiérka Veronika Remišová. Zároveň si nemyslí, že by sa súčasná vláda správala k novinárom zle. (tasr)