Ruské ministerstvo obrany odmietlo zodpovednosť za stredajší útok na detskú nemocnicu s pôrodnicou v Mariupole, pri ktorom zahynuli traja ľudia vrátane dieťaťa.
Ministerstvo označilo „údajný" nálet za „zinscenovanú provokáciu" zo strany Ukrajiny, informuje agentúra AFP.
Hovorca rezortu obrany v Moskve Igor Konašenkov uviedol, že ruské letectvo nevykonávalo v Mariupole a okolí „absolútne žiadne" zásahy na pozemné ciele. Rusko podľa jeho slov v tom čase rešpektovalo dohodu o zastavení paľby, aby umožnilo evakuáciu civilistov, cituje ho agentúra Reuters.
Konašenkov podľa agentúry AP tiež povedal, že dve explózie, ktoré budovu nemocnice spustošili, spôsobili neďaleko nastražené výbušné zariadenia.
„Nálet, ku ktorému údajne došlo, je úplne zinscenovanou provokáciou, na udržanie protiruskej rétoriky pre západné publikum," vyhlásil.
Bombardovanie nemocnice si podľa ukrajinských úradov vyžiadalo tri obete na životoch vrátane jedného dieťaťa a 17 zranených. Nálet vyvolal celosvetové pobúrenie.

Pawel Tomaszewski hovorí, že ľudia umierajú, keď vyjdú z pivnice, aby našli cisternu s vodou. Povedal aj o dramatickom odchode z mesta.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že stredajší ruský útok na nemocnicu v Mariupole bol v skutočnosti útokom na „vojenskú základňu nacionalistov".
„Túto pôrodnicu už dávno obsadil (ukrajinský pluk) Azov a ďalší radikáli. Vyhnali rodiace ženy, zdravotné sestry a všeobecný personál. Bola to základňa ultraradikálneho práporu Azov," povedal Lavrov.
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj obvinil Rusko z vojnových zločinov a útok na pôrodnicu označil za dôkaz genocídy Ukrajincov.
„Sebaisto klamú tak ako vždy. Vojnové zločiny nie sú možné bez propagandy, ktorá ich zakrýva." Ruské sily spôsobili podľa neho na Ukrajine „humanitárnu katastrofu“.