Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. december 2022

Vyvrátený mýtus okolo Boženy Němcovej

Vyvrátený mýtus okolo Boženy Němcovej

Vďaka filmárom, genetikom a expertom z Kriminalistického ústavu padol jeden veľký mýtus.

Česká televízia opäť tento týždeň odvysielala nevšedný dokument s názvom Tajemství života Boženy Němcové. Filmári spolu s genetikmi v ňom vyvrátili jeden z veľkých mýtov českej literatúry a histórie. Ten mýtus tvrdil, že Božena Němcová mala aristokratický pôvod, že bola nemanželskou dcérou niektorej zo žien šľachtického rakúsko-sliezskeho rodu Zahanských.

Úvahy najprv smerovali k vojvodkyni Kataríne Vilhemíne Zahanskej (1781 – 1839), ktorú Němcová opísala v knihe Babička ako kňažnú.

Bola to okúzľujúca vzdelaná, inteligentná žena s diplomatickými schopnosťami. Na jej zámku v Ratibořiciach sa dokonca viedli dôležité politické rokovania protinapoleonskej koalície s ruským cárom Alexandrom I. No jej súkromný život bol dosť divoký. Bola trikrát vydatá a popritom mala aj rôzne iné vzťahy.

Jej priateľom a neskôr milencom bol aj knieža Metternich. Najodvážnejšie úvahy dokonca hovorili, že Božena Němcová mohla byť dcérou Kataríny Vilhelmíny a Metternicha.

Táto hypotéza sa však ukázala ako mylná, lebo Katarína Vilhemína Zahanská po prvom pôrode vo veľmi mladom veku, keď porodila nemanželskú dcéru svojmu švédskemu vychovávateľovi, už viac nemohla mať deti.

Reálnejšie sa javilo, že matkou Boženy Němcovej bola najmladšia sestra vojvodkyne Dorothea von Biron (narodila sa tiež ako nemanželská, ale vojvoda Peter Biron ju legitimizoval ako svoju dcéru).

Dorothea nemala prvé manželstvo šťastné a sú známe informácie o jej nemanželských potomkoch aj to, že jej dcérou mohla byť aj Božena Němcová.

Podobností bolo podozrivo veľa. Napríklad aj manželský život Boženy Němcovej bol podobne rozháraný ako ten Dorothein. Zjavná bola ich fyzická podobnosť – a ešte niečo. Aj vojvodkyňa Dorothea mala literárne ambície.

A boli tu aj iné veci. Božena Němcová sa narodila mimo manželstva, až neskôr ju legitimizoval Josef Pankl, keď si vzal jej matku Teréziu.

Dokument presvedčivo ukazuje, že prvé roky Boženy Němcovej sú naozaj zahalené tajomstvom, vidno to v matrikách či v školských knihách. Nie je vôbec jasné, v ktorom roku sa Božena Němcová narodila.

Ďalšia vec je, že na to, z akej rodiny Božena Němcová pochádzala (mama bola panskou práčkou, otec kočišom), dostala dobré vzdelanie, dokonca mala súkromného učiteľa, učila sa nemčinu aj hru na klavíri. Okrem toho ľudia zo zámku mali k tomuto prvému dieťaťu Panklovcov bližší vzťah ako k ostatným deťom. Sama Němcová písala o tom, že mala so svojou matkou zlý vzťah, akoby ju matka nemala rada.

Ale všetko to bolo vo sfére dohadov a zároveň to akoby ešte viac romantizovalo celú bytosť Boženy Němcovej. Nebola to obyčajná žena z ľudu...

No moderná veda dokáže divy. A v tomto prípade sa udial taký zázrak. K dispozícii sú vlasy Boženy Němcovej, z ktorých sa podarilo získať vzorku Němcovej DNA.

Dokumentaristi Zdeňek Lenc a Ivan Bareš pátrali potom po telesných ostatkoch rodu Zahanských, aby mohli vzorky porovnať. Nebolo to jednoduché pátranie, o to vzrušujúcejšie sa dokument odvíja. Podarilo sa im nájsť srdce Dorothey Zahanskej, no odber nebol úspešný. Až napokon sa našli kosti jej sestry, ktorá umrela ako dieťa.

Tím expertov z Kriminalistického ústavu a genetikov sa tak dostal k rozhodujúcemu dôkazu. Príbuznosť sa nepotvrdila. Božena Němcová teda nebola dcérou Dorothey Zahanskej a úvahy o tejto pokrvnej väzbe sú pasé.

Môžu sa objaviť ešte iné verzie toho, aký bol pôvod Boženy Němcovej, ale nateraz sa vec ukazuje tak, že zrejme naozaj bola dcérou manželov Panklovcov.

Možno kúsok romantiky z jej príbehu odpadol, ale na druhej strane je vlastne fascinujúce, že talentovaná česká spisovateľka naozaj pochádzala z nižších sociálnych vrstiev a napokon sa z nej stala „spisovateľská aristokratka“.

Na portréte Božena Němcová a Dorothea von Biron. Reprofoto Ladislav Roller, archív TASR

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.