Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. október 2020

Azerbajdžan bombarduje arménsku katedrálu

Azerbajdžan bombarduje arménsku katedrálu

V konflikte v Náhornom Karabachu rastie počet obetí medzi civilistami.

Na vine sú útoky na obývané oblasti. Azerbajdžan v priebehu stredy hneď dvakrát bombardoval arménsku katedrálu v meste Šuši.

Boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom pokračujú už dvanásty deň a koniec je v nedohľadne. Arménsko a arménska Republika Arcach hlásia vyše 350 padlých. Azerbajdžan svoje straty nezverejňuje, no Arméni odhadujú straty svojich protivníkov na vyše tritisíc padlých. Len počet padlých medzi sýrskymi radikálmi, ktorí bojujú na azerbajdžanskej strane, sa odhaduje na 93 osôb.

V posledných dňoch obe strany útočili na civilné aj vojenské ciele v zázemí protivníka, terčom sa tak stali mestá ako Stepanakert v Náhornom Karabachu aj Ganja v Azerbajdžane.

Obzvlášť veľké rozhorčenie si vyžiadalo bombardovanie katedrály Gazančecoc v meste Šuši. Katedrála Krista Spasiteľa bola postavaná v 19. storočí, keď Šuši tvorilo kultúrne a ekonomické centrum Náhorného Karabachu. Jeho úpadok sa začal po prvej svetovej vojne, keď v protiarménskom pogrome Azerbajdžanci zavraždili asi 20-tisíc Arménov.

Po tomto pogrome a úteku zvyšného obyvateľstva tvorili odrazu Azerbajdžanci v meste väčšinu. Počet Arménov rástol len pomaly, keď sa časť preživších rozhodla počas sovietskej správy vrátiť. Po vypuknutí konfliktu v Karabachu v roku 1988 však boli Arméni opäť z mesta vyhnaní.

Azerbajdžanské vojsko počas tohto obdobia katedrálu využívalo ako muničný sklad, ktorý zásoboval batérie ostreľujúce Stepanakert. Po oslobodení mesta arménskymi jednotkami v roku 1992 sa Azerbajdžan pokúsil katedrálu zničiť leteckým útokom.

Budova vtedy aj dnes útok prežila. Aktuálne fotografie ukazujú, že v útoku bola poškodená zvonku aj zvnútra, bombardovanie spôsobilo veľkú dieru v streche, no hlavné steny odolali útoku.

Azerbajdžan zodpovednosť za útok odmieta. Nejasné je zatiaľ, či zodpovednosť nesie priamo azerbajdžanská armáda alebo jej spojenci. V Azerbajdžane je v súčasnosti v nasadení niekoľko tisíc členov protureckých milícií zo Sýrie a satelitné snímky dokazujú prítomnosť tureckých stíhačiek typu F-16 na azerbajdžanských letiskách.

Na snímke je Katedrála Krista Spasiteľa z 8. októbra 2020, ktorú Azerbajdžan v posledných dňoch bombarduje. Foto TASR/AP

Inzercia

Inzercia

Odporúčame