Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2022, 12:42

Obranná dohoda s USA

Diskusiu v parlamente ukončili, kotlebovci pustili sirénu a narúšali rokovanie

Diskusiu v parlamente ukončili, kotlebovci pustili sirénu a narúšali rokovanie

Foto – TASR

O dohode sa bude hlasovať v stredu o 11.00 h.

•  Obrannú dohodu, ktorú minulý mesiac schválila vláda a minulý týždeň ju vo Washingtone podpísali ministri Jaroslav Naď a Ivan Korčok, začali riešiť poslanci v parlamente.

•  Rokovanie od začiatku poznačili potýčky poslancov, pískanie, vykrikovanie a blokovanie rečníckeho pultu od extrémistov z ĽSNS. Poslanci nedovolili prečítať generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi prejav.

•  Pred parlamentom protestovali stovky ľudí. Demonštrácie organizovali opozičné strany ĽSNS, Republika a Smer.

•  Poslanci diskusiu nakoniec pre neustále narúšanie kotlebovcov predčasne ukončili. Hlasovať sa bude v stredu o 11. hodine, nie je zatiaľ jasné, či sa zmluvu podarí schváliť.

Dianie sme sledovali online:

21.44 Predseda parlamentu Boris Kollár podal návrh, aby Národná rada rozhodla o ukončení rozpravy. Za bolo 79 poslancov, poslanci tak ďalej diskutovať nebudú. Hlasovanie bude zajtra o 11.00 h.

20.57 „Dnes sa hanbím za to, že som poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky. To, čo sa dnes dialo v parlamente, ma šokovalo,“ napísala na sociálnej sieti poslankyňa Anna Záborská. 

„Toľko neúcty k iným a zloby som už dlho nevidela. Chcem sa ospravedlniť občanom Slovenska. Poslanci majú zastupovať svojich voličov dôstojne. Dnes náš parlament v tomto zlyhal. Nemám preto ospravedlnenie,“ dodala.

20.33 Kotlebovci pustili v pléne z reproduktorov sirénu. Stalo sa tak počas vystúpenia poslanca Petra Osuského, ten ich nazval luzou a zberbou. Rokovanie bolo opäť prerušené a podpredseda parlamentu zvolal poslanecké grémium. 

20.21 Podľa poslanca Smeru Dušana Jarjabka je pri zmluve podozrenie, že v „istých častiach Slovenska vznikne istá forma protektorátu“. „To nikomu nevadí, že tu bude protektorát? Sliač, Kuchyňa, to sa inak nedá nazvať. A čo bude potom kolónia?“ pýta sa koaličných poslancov.  

20.15 Na dnešné dianie v parlamente zareagoval aj premiér Eduard Heger. 

ZLO SA NETOLERUJE, ALE SA S NÍM BOJUJE Slobodné a demokratické Slovensko dnes v parlamente udierali extrémisti. Od...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Utorok 8. februára 2022 Zdieľať

 

19.42 Situácia v pléne sa upokojila. Momentálne vystupuje v rozprave šéf Smeru Robert Fico. Zmluva podľa neho umožňuje navážanie jadrových zbraní na územie Slovenska. 

19.15 Podľa portálu Aktuality.sk niekto pred parlamentom použil slzný plyn, ktorý zasiahol aj policajtov. Predtým zasahovali aj ťažkoodenci, keď sa pár ľudí rozbehlo po schodoch smerom k Národnej rade. Jedného muža zadržali.

18.54 Ukrajinské veľvyslanectvo na Slovensku odsúdilo zaobchádzanie kotlebovcov s ukrajinskou vlajkou. Ambasáda žiada ospravedlnenie. Kotlebovec Medvecký oblial vlajku vodou, ďalší extrémisti následne vlajku vytrhli z rúk poslancom SaS.

18.42 Na dverách podzemného východu z parlamentu niekto vylomil kľučky. Upozornila na to poslankyňa Vladimíra Marcinková. „Z parlamentu vedie jedna bezpečná cesta, ktorou sa dá vyhnúť agresívnemu davu – je to podzemný tunel. Kľučky na jeho východoch však niekto vylomil,“ uviedla.

18.13 „Niekoľko týždňov trvajúca hystéria a strašenie ľudí kvôli obrannej zmluve s USA sa premenili na besnenie opozície a extrémistov v parlamente,“ reaguje na dnešné dianie minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Po návrate z Kyjeva chce prísť do parlamentu a absolvovať rozpravu.

18.05 Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová hovorí, že extrémisti pri oblievaní vodou vyskratovali hlasovacie zariadenia. „Je ohrozená legitimita hlasovania. Musíme zvážiť, či nebude potrebné aj kontrolné sčítanie rukou,“ povedala. 

18.00 „Viem o tom, že ešte asi traja naši poslanci nemajú zodpovedané otázky,“ hovorí predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš s tým, že poslanci hnutia budú pri obrannej dohode hlasovať podľa vedomia a svedomia. 

17.55 „Pán Maroš Žilinka odštartoval svoju prezidentskú kampaň. Už nie je nezávislý prokurátor, rozhodol sa ísť do politiky,“ reaguje minister obrany Jaroslav Naď na prejav generálneho prokurátora, ktorý číta Juraj Blanár v pléne. Naď tvrdí, že prejav je plný klamstiev.

„V 25-stranovom prejave je toľko veľa neprávd, klamstiev a zavádzania, že až človeka mrazí, že tento človek je generálnym prokurátorom Slovenskej republiky,“ uviedol Naď na margo Žilinkovho prejavu.

Naď hovorí, že Žilinka sa prejavom kvalifikoval na to, aby sa zvážilo, či na neho nie je potrebné podať trestné oznámenie.

17.29 Podpredseda parlamentu Juraj Blanár zo Smeru číta vyjadrenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktoré chcel predniesť. Blanár už hovorí prejav od rečníckeho pultu. 

17.25 Predseda parlamentu Boris Kollár dal poslancom poslednú možnosť, aby urobili poriadok v sále. Ak bude opozícia naďalej pokračovať v prerušovaní, bude ukončená rozprava a zajtra sa bude hlasovať.

17.12 Pred parlamentom reční Robert Fico. Hovorí, že opozícia musí držať spolu, a skanduje: „V jednote je sila.“ „Nemáme inú cestu, ako zmluvu zrušiť. Vieme to iba referendom. Poďme podpísať petičnú akciu. Za Slovensko, za našich ľudí. Nech žije Slovensko,“ kričí do mikrofónu a dav s ním súhlasí. 

16.40 Minister obrany Jaroslav Naď poskytol médiám svoj prejav, ktorý predniesol v parlamente, no pre piskot a vykrikovanie poslancov ĽSNS a Republiky mu nebolo dostatočne rozumieť.

16.31 Fico spája rokovanie o obrannej dohode s opätovným obvinením bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Podľa Fica je hnutie Sme rodina vydierané, že ak nezahlasujú za zmluvu, Pčolinský pôjde opäť za mreže.

16.27 Robert Fico na tlačovke kritizuje Borisa Kollára, že nespravil v parlamente poriadok. Šéf Smeru vraví, že na poslaneckom grémiu padol návrh, aby sa rozprava v parlamente k obrannej dohode zrušila. Fico to považuje za neprijateľné.

16.21 Parlamentná schôdza po prerušení opäť chvíľu pokračovala. S prejavom mal vystúpiť Robert Fico, no poslanci ĽSNS stále pískali. Ficovi bežal čas, predseda Smeru však žiadal, aby sa schôdza prerušila. „Urobte si poriadok v opozícii,“ reagoval Kollár. Po chvíli opäť prerušil rokovanie na päť minút. „Takto môžeme ísť, dokedy budete chcieť,“ odkázal opozičným poslancom.

15.57 Do diskusie o obrannej dohode sa prihlásilo 31 rečníkov, informuje agentúra TASR. Predseda Smeru Robert Fico mal vystúpiť v diskusii ako prvý, v sále však naďalej zaznieval piskot a poslanci ĽSNS blokovali rečnícky pult.

Fico preto žiadal prítomnosť šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby si urobil poriadok. Inak by sa mal podľa neho vzdať funkcie.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský reagoval tým, že schôdzu aktuálne vedie podpredseda parlamentu Blanár a má kompetencie na to, aby si vedieť poriadok urobiť aj sám. Blanár preto prerušil rokovanie na päť minút.

Po prestávke zvolal predseda parlamentu Kollár opätovne grémium.

Inzercia

15.26 Dohody o obrannej spolupráci medzi členmi NATO sú jedným z krokov, ktoré prispievajú k zvyšovaniu interoperability ozbrojených síl jednotlivých členov. Upozornil na to náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl, generál Daniel Zmeko, ktorý v tomto kontexte pristupuje aj k zmluve o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA.

Informuje o tom agentúra TASR.

„Sme pripravení využiť každú príležitosť na posilnenie našej pripravenosti splniť hlavnú úlohu, ktorá je pred OS SR postavená v zmysle platnej legislatívy, takouto príležitosťou je pre nás aj dohoda o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi, naším strategickým partnerom,“ uviedol Zmeko.

15.19 Generálna prokuratúra zverejnila text prejavu Maroša Žilinku, ktorý mal v úmysle predniesť v parlamente. Prečítať si ho môžete tu.

Generálny prokurátor v prejave hovorí, že právna úprava zmluvy o pobyte vojsk Varšavskej zmluvy na území Československa z roku 1968 bola nepochybne výhodnejšia ako súčasná obranná dohoda s USA. „A to je paradox, nad ktorým sa treba vážne zamyslieť. Žiadna okupačná zmluva nemôže byť pre štát výhodnejšia ako zmluva, ktorá má vo svojom názve a v preambule uvedené, že ide o obrannú zmluvu,“ píše.

Vyjadril sa tiež k interpretačnej doložke prezidentky Zuzany Čaputovej. „Spojené štáty americké ako zmluvná strana tejto dohody nie sú povinné rešpektovať jednostranné vyhlásenie Slovenskej republiky a jej predstaviteľov, vôbec sa ním nemusia zaoberať, ak ich k tomu nezaväzuje text samotnej dohody,“ dodáva.

15.15 Pellegrini vraví, že nie je isté, že hlasovať o obrannej dohode sa bude v stredu o 11. hodine. Podľa jeho slov sa bude hlasovať, až keď si koalícia bude istá, že má potrebných 76 poslancov na jej schválenie. Vzhľadom na omikron a karantény poslancov to nie je zatiaľ jasné.

15.08 Líder Hlasu Peter Pellegrini kritizuje, že poslanci nedovolili generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi vystúpiť v pléne. „Ak sa ničoho koalícia nebojí, neviem, prečo mu to nedovolili. Pravdepodobne vedia, že sú na tenkom ľade,“ povedal. Dnešné rokovanie parlamentu označil za hanbu, ktorej vinníkom je vládna koalícia.

Pellegrini zároveň skritizoval poslancov ĽSNS, ktorí vyvolali potýčku pri rečníckom pulte v parlamente. „Aj pri vypätých situáciách by sme si mali zachovať kultúru a správať sa ako ľudia.“ Blokovanie pultu je však podľa neho v poriadku.

Koalíciu vyzýva, aby stiahla zmluvu z rokovania parlamentu, lebo inak hrozí eskalácia napätia v spoločnosti.

14.59 Poslanec Juraj Šeliga chce na najbližšej schôdzi podať návrh na vytvorenie parlamentnej stráže. Uviedol to v reakcii na správanie poslancov ĽSNS v pléne pri rokovaní o obrannej dohode. 

14.35 Poslanci koalície po skončení Naďovho prejavu tlieskali postojačky. Pre technické problémy je schôdza prerušená.

14.23 Počas Naďovho prejavu naďalej extrémisti vykrikujú a pískajú. „Do takejto extrémistickej žumpy padol Smer aj Hlas, je to smutné,“ vraví minister obrany. Napriek vykázaniu zo sály poslanci ĽSNS naďalej blokujú rečnícky pult.

14.15 Minister Naď v prejave pripomína poslancom, ktorí boli súčasťou bývalej vlády, že oni vyrokovali takmer celú zmluvu s USA. „Túto dohodu s USA uzatvárame ako rovnocenní partneri," vraví Naď. „Jediný nátlak, ktorý tu je, prichádza od extrémistov.“ Opakuje, že zmluva neznamená, že americkí vojaci si budú môcť robiť na našom území, čo sa im zachce. „Strašenie jadrovými zbraňami od extrémistov je za hranicou normálnosti a podľa mňa aj zákonnosti,“ tvrdí minister obrany.

„Jediný, kto nás tu dvadsať rokov okupoval, boli vojská ZSSR riadené z Moskvy, ktorú adorujú ‚pomýlenci‘, ktorí strašia ľudí touto dohodou,“ povedal. 

14.12 Pred parlamentom zatiaľ protestujú asi dve stovky ľudí. Väčšina z nich nemá rúška, v rukách majú slovenské vlajky a počúvajú rozpravu z pléna. Na schodoch pred Národnou radou sú rozmiestnení policajti. 

14.05 Schôdza po prerušení pokračuje. Minister obrany Jaroslav Naď musí čítať svoj prejav z poslaneckej lavice, pretože poslanci ĽSNS stále okupujú rečnícky pult. Extrémisti počas Naďovho prejavu pískajú a vykrikujú.

13.43 V parlamente došlo k potýčke poslancov. Poslanci ĽSNS obsadili rečnícky pult s vlajkou Slovenska, poslanci SaS prišli s vlajkou Ukrajiny. Jeden z kotlebovcov im vlajku vzal a poslancovi Miroslavovi Žiakovi strhol respirátor z tváre. 

Neskôr extrémistickí poslanci z opozície nechceli dovoliť ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi predniesť návrh o obrannej dohode. Keď začal rozprávať, pískali a búchali. Boris Kollár prerušil rokovanie a niekoľkých poslancov vrátane Mariana Kotlebu vykázal zo sály.

Schôdza je momentálne prerušená.

13.37 Maroš Žilinka nebude môcť v parlamente vystúpiť. Za bolo iba 59 zo 124 poslancov. Generálny prokurátor žiadal o možnosť prejavu k obrannej dohode. „Nemôžem byť ticho,“ písal na Facebooku.

13.36 Poslanci tesne schválili program mimoriadnej schôdze. Za hlasovalo 76 zo 124 prítomných poslancov, proti bolo 47, jeden sa zdržal.

13.25 Predseda parlamentu Boris Kollár zvolal poslanecké grémium. Poslanci sa nevedia dohodnúť na postupe pri rokovaní o obrannej dohode.

13.14 Strana Smer navrhuje aklamatívne hlasovanie o obrannej dohode. Chcú, aby sa pred kameru postavil každý z poslancov a povedal, ako bude hlasovať.

13.10 Mimoriadna schôdza sa začala. Prezentovalo sa 79 poslancov, takže parlament je uznášaniaschopný.

13.00 Hnutie Republika ponúka Robertovi Ficovi svoje pódium, ak mu nebude umožnené vystúpiť na dnešnom proteste pred ľuďmi. Fico dopoludnia na tlačovke hovoril, že mu zakázali s demonštrantmi klásť vence pred bustou Alexandra Dubčeka pred budovou parlamentu.

12.52 O obrannej dohode s USA sa má hlasovať v stredu o 11.00 h, poslanci o nej budú rokovať bez prerušenia do konca rozpravy. Informuje o tom Denník N. Podľa predsedu klubu Sme rodina Petra Pčolinského sa na tom dohodla koaličná rada.

Do rozpravy sa zrejme prihlási veľký počet poslancov, trvať tak môže do neskorých večerných hodín.

12.45 Generálny prokurátor Maroš Žilinka na Facebooku píše, že požiadal o vystúpenie v parlamente k obrannej dohode s USA. „Nemôžem byť ticho,“ tvrdí Žilinka. „Práve som prišiel do Národnej rady Slovenskej republiky, kde sa o 13.00 hod. začína schôdza s jediným bodom programu: Návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických.“


Foto: TASR

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 10 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 10 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.