Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2022, 15:10

Igor Matovič

Cirkev je v práci s Rómami úspešnejšia ako mimovládky, ktoré rozkrádajú peniaze

Cirkev je v práci s Rómami úspešnejšia ako mimovládky, ktoré rozkrádajú peniaze

Minister financií Igor Matovič. Foto - TASR

Vláda schválila 330-tisíc eur pre pastoračných asistentov v rómskych komunitách. „Ak to porovnám so stovkami miliónov eur, ktoré rozkradli najmä bratislavské mimovládky, tak je to veľmi efektívny spôsob práce s rómskou komunitou,“ tvrdí minister financií.

Projekt misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách bude pokračovať. Na realizáciu projektu v roku 2022 vláda vyčlení 330-tisíc eur, ktorými zaplatí prácu 23 pastoračných asistentov v lokalitách s rómskou komunitou, prevažne na východnom Slovensku.

Príspevok a pokračovanie projektu schválil kabinet na stredajšom rokovaní.

„Prax, ale aj odborné výskumy ukazujú, že jedným z fungujúcich nástrojov na efektívnejšiu integráciu rómskych komunít je intenzívna, systematická a dlhodobá pastoračná práca,“ upozornil podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) ako predkladateľ návrhu.

Pripomenul pritom výsledky pilotnej verzie projektu, v rámci ktorého v rokoch 2020 a 2021 zamestnali 16 pastoračných pracovníkov, z toho šesť Rómov.

Luník, Jarovnice aj Lomnička

„Doteraz podporená pastoračná činnosť v rómskych komunitách pokrýva okolo 25-tisíc Rómov priamo a pravidelným vysielaním náboženských relácií v lokálnych televíziách ďalších približne 20-tisíc,“ spresnil minister v predloženom materiáli.

Poukázal v ňom na pozitívny efekt prejavujúci sa v oblasti prístupu detí k vzdelávaniu, šírenia zdravotnej osvety, pomoci obetiam domáceho násilia, ale i zlepšenia technického stavu obydlí a participácie na živote miestnej komunity. „Merateľný je aj efekt zníženia miery závislosti od návykových látok, zadlženosti a gamblerstva,“ dodal.

Upozornil ďalej, že katolícka cirkev má pripravené desiatky ľudí (čiastočne aj z radov Rómov) schopných okamžite vykonávať prácu pastoračných asistentov a pomôcť tak kňazom či rehoľným sestrám, ktorí sa pastoračnej činnosti v rómskych komunitách môžu venovať len popri svojej práci a vo voľnom čase.

Sumu 330-tisíc eur na projekt v roku 2022 uvoľnia pre Konferenciu biskupov Slovenska z rezervy vlády.

Pastorační asistenti majú pôsobiť v rámci misií Luník IX,  Bardejov-Poštárka, Jarovnice, Gréckokatolícka rómska misia v okresoch Prešov, Vranov nad Topľou, Stará Ľubovňa, Bardejov; Hanušovce, Krížová Ves, Lomnička, Letanovce, Orechov Dvor, Plavecký Štvrtok a Saleziánky v Košiciach.

Inzercia

Matovič: Ak by mimovládky robili nejakú robotu, bolo by to vidieť

Minister financií vo vyjadreniach pred novinármi vyzdvihol prácu pastoračných pracovníkov. „Zatiaľ sa to ukazuje ako najefektívnejší spôsob práce s rómskou komunitou,“ povedal minister.

„Ak to porovnám so stovkami miliónov eur, ktoré rozkradli najmä bratislavské mimovládky, ktoré vykazovali akože bohumilú činnosť tým, že idú učiť Rómov v osadách tancovať, variť, šiť a podobne, ale v skutočnosti mali len jediný cieľ vykrádať tieto prostriedky určené na pomoc najnúdznejším ľuďom, tak je to veľmi efektívny spôsob práce s rómskou komunitou.“ 

Podľa Matoviča sa ukazuje, že najefektívnejší spôsob je pomoc tým, ktorí v rómskych komunitách pôsobia bezplatne, dlhodobo a možno aj s účelom, že chcú rozvíjať duchovno tamojších ľudí. „Sú tu rôzne cirkvi ktoré robia veľmi záslužnú činnosť a sú omnoho úspešnejšie ako mimovládky, ktoré vytunelovali peniaze.“

„Skúste si prelustrovať tých, čo prijímali najviac peňazí na prácu v osadách, a tie bludy, ktoré vo svojich analýzach popísali. Ak by robili nejakú robotu, malo by to byť v osadách vidieť, bohužiaľ, nevidieť tam nič,“ dodal.

Hero: Sám som sa presvedčil o tom, ako pomáhajú

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ján Hero privítal a ocenil krok vlády, ktorým schválila príspevok na pokračovanie misijnej pastoračnej činnosti v rómskych komunitách.

„Sám som sa mnohokrát mohol presvedčiť, ako pastorácia a misijná práca v týchto komunitách pomáha," upozornil splnomocnenec na sociálnej sieti.

„Som rád, že na tento rok vďaka podpore vlády budeme môcť zabezpečiť pastoračných asistentov, aby sa naplno mohli venovať svojej práci a pomáhať k rozvoju osobností v rómskych komunitách," dodal.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.